3 kilometrelik hız aşımına ‘hata payı’ iptali

Kaza, 3 Ocak’ta Menemen Çevre Yolu üzerinde meydana geldi. Avukat Oğuzhan Bizkevelci, 120 kilometre hız limiti olan yolda 135 kilometre araç kullanmaktan ve yüzde 10’luk tolerans sınırını 3 kilometre aştığı için para cezasına çarptırıldı. Bizkevelci konuyu yargıya taşıyarak kararın usule ve hukuka aykırı olması nedeniyle iptalini istedi. İtirazı değerlendiren Menemen Sulh Ceza Mahkemesi, beton kazada hız sınırının radar cihazı tarafından tespit edildiğine ve hız sınırının 3 kilometrelik tolerans sınırlarını aştığına dikkat çekti. Hakim, “Hız İhlal Tespit Tespit Tespit Teçhizatının Muayenesi Hakkında Yönetmelik”in 7. maddesinde hız tespit teçhizatı için izin verilen azami hata değerlerinin +/- yüzde 2 olarak uygulanabileceğine dikkat çekti.

HUKUKA AYKIRI BULUNAN

Hakim, beton kazasında hız sınırının yüzde 10 toleransla 132 kilometre ve yüzde 2 aşımla 135 kilometre olduğuna ancak trafik, yol, hava koşulları ve hatanın etkileri birlikte değerlendirildiğinde, itiraz edenin itirazında haklı olduğunu anladı. Tüm bunların ışığında Menemen Sulh Ceza Hakimliği, parasal idari yaptırımı hukuka aykırı bulmuş ve kesin olarak kaldırılmasına karar vermiştir.

“Karar emsal teşkil ediyor”

Kararı değerlendiren Avukat Oğuzhan Bizkevelci, “İtirazlarım üzerine Menemen Sulh Ceza Mahkemesi hız göstergesi cihazlarında hata payı olabileceğine karar vererek cezayı bozdu. Bu karara istinaden; Bu gibi durumlarda %2 yanılma payı konulmalı. Kararın emsal teşkil ettiğini düşünüyorum. Bu gibi durumlarda yaşayan vatandaşlar davayı yargıya taşıyarak haklarını arayabilir” dedi.

Yoruma kapalı.