30-40 yıllık evleri yenilenen hak sahipleri, yeni konutları için kura çekti

Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Bursa’da kentsel dönüşüm projeleriyle riskli yapı stokunu ortadan kaldırmayı hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yiğitler, Esenevler ve 75. Yıl Kentsel Dönüşüm projelerinin ilk etabında tamamlanma aşamasına geldi. Yıldırım Mahallesi’nde hayata geçirilen Toplam 6.19 hektar alanı kapsayan projenin ilk etabında arsa artı 7 kat ve 5 bloktan oluşan 4 bin metrekare alan üzerine 104 daire ve 16 dükkan inşa ediliyor.

Tamamen bölge sakinlerinin muvafakati ile 65 konut ve 2 dükkan, ‘yerinde ve hızlı’ ilkesiyle 30-40 yıllık evlerini bağışlayarak projeye katılan vatandaşlara ait olacak. İnşaatı tamamlanmak üzere olan projede hak sahipleri daire ve dükkanlarını kura ile belirledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda 33’üncü Noter Katibi Şeyma Gül Aksakal gözetiminde düzenlenen kura töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da vatandaşların coşkusuna ortak oldu.

Gelecek için büyük kazanç

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kura töreninin hem deprem haftasına hem de son bir ayda büyük acıların yaşandığı bir döneme denk gelmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin halen deprem bölgesinde yaraları sarmak için çalıştığını ve kendisinin günlerce bölgede kaldığını hatırlatan Başkan Aktaş, usulüne ve tekniğine uygun yapılmayan ve çevreleri saran binaların yıkıldığını söyledi. Dükkan yapmak için kesilen, herkes tarafından görülebilen.

Bursa’nın da fay hattı üzerinde olduğunu ve bu acı gerçeği bilerek yaşamak gerektiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Bu dönüşüme katılarak çok iyi iş çıkardınız. ’30-40’ımı veririm’ der gibi oldu. yıllık bina, ne aynı metrekarede yenisini alırım, azamisini vermem” dedi. “Sürdüğümüz arabaya, giydiğimiz kıyafete, kullandığımız beyaz eşyaya verdiğimiz değeri maalesef yaşam alanlarımıza yansıtmıyoruz. Teknik yöntemlerle inşa edilen bu binalar, geleceğiniz için önemli bir kazanım. Bursa’nın geleceği.” kentsel dönüşüme bağlıdır.Vatandaş dönüşüm açısından 3-5 lira hesap yapmadan da yapabilir.Elini sımsıkı tutsun.Yeni konutlarınızda başarılar dilerim.

Daha sonra çekilişe katılan Başkan Aktaş, talihlileri kendisine çektirdi. Ülkeyi kasıp kavuran sismik felaketin acı izleri devam ederken, 30-40 evini bu proje için terk eden vatandaşlar, yeni konutlarına kavuşmak için gün saymaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin dönüşüm projesine katılan Hüseyin Karabulut, Esenevler Mahallesi’nde 30 yıllık müstakil evde yaşarken, “Projeye ilk katılanlardan biriyim. Tepki gösterenler de oldu.” Daha önce bana. Ama iyi ki katıldım. Pişman değil. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.” .

Aynı mahallede oturan Adem Uzuntaş da 35 yıllık evi yerine yepyeni bir daireye sahip olmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Kura çekiminden sonra borcu olan hak sahipleri 24 ay taksitle veya nakit olarak ödeme seçeneğine sahiptir. Eylül 2022’de başlayan projede inşaat Büyükşehir’in iştiraklerinden Burkent A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu sayede proje çok kısa bir sürede, örneğin 9 ayda tamamlanmalıdır.

Yoruma kapalı.