6’lı masa yarın ilk tur görüşmeleri tamamlayacak: Gündemde cumhurbaşkanının geçiş sürecindeki yetkileri var

Muhalefet

Kaynak, Getty Images

Ayşe Sayın Ankara

İlk olarak 12 Şubat’ta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde buluşan 6 karşıcılık partisinin liderleri, Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde, ilk tur görüşmelerin son toplantısını yarın gerçekleştirecek. 

Saat 14.00’te başlamış olacak görüşmede, bundan sonraki görüşme turları için toplantı formatının belirlenmesinin yanısıra, “geçiş sürecinde cumhurbaşkanının yetkileri ve yönetim usulleri”nin masaya yatırılması planlanıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde bir araya gelecek.

Karamollaoğlu, toplantı öncesinde, masada yer edinen liderleri ziyaret ederek, gündeme ilişkin görüş alışverişinde bulunmuştu.

Edinilen bilgiye bakılırsa, ilk tur görüşmelerin son toplantısı yapıldığı için, bundan sonraki görüşme turlarının formatının ele alınması umut ediliyor.

Kulislere yansıyan bilgilere bakılırsa ikinci tur görüşmelerin, TBMM’nin açılmasından sonrasında, kısaca Ekim ayında başlaması ve CHP’nin ev sahipliğinde yapılması üstünde duruluyor.

Sadece bundan sonraki toplantıların her ay mı, yoksa seçim sürecine de girilmesi sebebiyle, temel mevzuları görüşmek üstüne gereksinim halinde mi toplanması mevzusunun Pazar günkü görüşmede netleşeceği ifade ediliyor.

“Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı gündeme gelmeyecek”

Görüşmede, 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı mevzusunun gündeme gelmeyeceği, sadece “geçiş döneminde cumhurbaşkanının yetkilerinin nasıl biteceği ve yönetim usulleri” mevzusunun ele alınabileceği ifade ediliyor. 

BBC Türkçe’ye konuşan, Mutluluk Partisi kaynakları bu mevzuda şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Geçiş sürecinde cumhurbaşkanının yetkileri, ne şekilde yöneteceği, parlamento ile ilişkilerinin iyi mi düzenleneceğine ilişkin usuller, liderler de uygun görürse gündeme gelebilir.

“Bir görüşmede bitecek mevzular değil bunlar fakat bir ihtimal bu görüşmede buna dair hedefleri ortaya koyup, komisyonları da çalıştırabilirler. Yada partiler kendi içlerinde çalışsın, sonrasında biz konuşalım da diyebilirler, bunun yöntemini kendileri karar verir.”

Bu mevzuda, siyasal partilerin kendi içlerinde yaptıkları çalışmalarla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağı ifade ediliyor.

Baskın seçim ihtimalinin zayıfladığını düşünen karşıcılık partilerinin, isim açıklamayı en sona bırakması yüksek olasılık görülüyor. CHP’de 29 Ekim şeklinde simgesel tarihler seslendirilse de, bu mevzuda ortak görüş yok. 

Kulislerde, 6’lı masanın bundan sonraki toplantılarında, adayın nitelikleri, iyi mi belirleneceği konularının ele alınabileceği, sadece aday isminin seçim takviminin başlamasına kısa süre kala açıklanabileceği ifade ediliyor. 

Seçimin en erken Mayıs ayında yapılabileceği bu yüzden de 6’lı masanın ortak adayda anlaşması halinde, ismin de yılbaşından sonraya kalabileceği belirtiliyor.

Pazar günkü görüşmede ek olarak, seçim güvenliği, daha önceki toplantılarda oluşturulan göç komisyonunun emek harcamaları, gündeme ilişkin siyasal gelişmelerin ele alınması umut ediliyor. Bu çerçevede, Türkiye’nin Suriye ve İsrail’le ilişkileri normalleştirme adımlarının da masaya gelebilecek mevzular içinde olduğu belirtiliyor.

Yoruma kapalı.