85 milyonun müthiş dayanışması – Yaşam Haberleri

Deprem felaketi 85 milyon vatandaşı etkiledi. Ülkenin dört bir yanından 7’den 70’e kadar kişi, depremden etkilenen bölgelere mümkün olduğunca fazla yardım götürmek için harekete geçti. Kimi battaniye, kimi elektrikli ısıtıcı, kimi atkı ve eldiven bağışladı. AFAD merkezlerinde alınan bağışlar için kuyruklar oluştu. AFAD koordinasyonunda STK’lar, üniversiteler, dernekler, belediyeler ve valilikler de yardım topladı.
AFAD bugüne kadar 300 bin battaniye, 41 bin 504 aile konutu çadırı, 101 bin 738 yatak, 148 bin 482 yastık çarşaf, 4 bin 602 mutfak takımı, 3 bin 761 soba, 4 bin 452 kalorifer borusu tapası, 557 konteyner ve 747 ilk tedarik etti. Bölgeye 112 metrekarelik çadırlar gönderildi. Türk Kızılayı, depremin ilk anında bölgeye 5 seyyar mutfak, 76 yemek aracı, 1.499 çadır ve 21.636 battaniye ulaştırdı. Başta Hatay olmak üzere çadırkent olarak belirlenen yerlere yerleşmeye başladı. Ulusal kan kaynakları da deprem bölgelerine yönlendirildi.

STK’LARDAN YARDIM
KADEM tarafından 200 adet battaniye, 500 adet yorgan, 1000 adet yapağı hırka, eldiven, atkı, bone, TIR ıslak mendil, bebek bezi, bebek bisküvisi, kadın hijyen seti ve 17.181 adet temizlik ve hijyen kolisi gönderilmiştir. İHH, enkaz alanına 1.107 kişilik arama kurtarma ekibi sevk etti. Deniz Feneri Derneği de sıcak yemek dağıttı. Türkiye Diyanet Vakfı deprem bölgesinde insani yardım yapıyor. Bölgedeki cami ve cemevleri de depremzedeler için 24 saat açık tutuldu. Birçok ilde firmalar bölgeye yardım götürmek için tır ve TIR’larını ücretsiz olarak tahsis etti. Ağır vasıta ehliyetine sahip sürücüler, depremin olduğu bölgelere ücretsiz olarak götürülebileceklerini sosyal medyada paylaştı.

GÖNDERİLEN EKMEK İZLERİ
Fırınlar da depremzede bölgelere mal taşımak için 24 saat çalışmaya başladı. Trabzon fırınları geceden hazırladıkları 4 tır ekmeği bölgeye gönderdi. Meslek okulları bile depremzedelere ekmek yaptı.
Antalya’da yaşayan Ruslar ve Ukraynalılar yardım merkezlerinde hem gönüllü olarak çalıştılar hem de bağışta bulundular. Türkiye Bisiklet Federasyonu ise 400 bin TL nakit yardımı ile 500 mont ve giysi gönderdi. Dünyaca ünlü sosyal medya fenomenleri iShowSpeed, elraenn (Tugkan Gönültaş), jahrein (Ahmet Sonuç), Levent Balım (Levo) ve KendiMusiciyen deprem bölgeleri için bağış topladı. Levo, izleyicileriyle birlikte 500 bin TL bağış topladığını duyurdu.

ÜÇ ARKADAŞ 1 MİLYON TOPLADI
Konya’da bir araya gelen Ali Öztaş, Tayfun Taşkıran ve Hamza Aras, sosyal medyadan yaptıkları çağrıyla deprem bölgesi için 1 milyon lira, 1 tır un, 1 tır battaniye, 1 tır su, 1 tır bebek bezi, mama topladı. , süt ve gıda hammaddeleri deprem bölgesine gönderildi.

GÖNÜLLÜLER HAVAALANINA ULAŞTI
Öncelik profesyonel ekipler ve sağlık personeline verilirken, THY uçakları ile deprem bölgelerine gönüllü sevkiyatı kesintisiz devam ediyor.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Saat 06.00 itibariyle İstanbul’dan 73 uçak ve 12 bin 752 AFAD personeli ve gönüllüsü başta Hatay olmak üzere deprem bölgesine gönderildi. Size para ödenmedi, minnettarız.” İstanbul Havalimanı İtfaiyesi Özel Timi, ARFF grubunun organize ettiği şekilde yardım istemek için havalimanında yerini aldı. Profesyonel itfaiye ekipleri olduklarını belirten grup üyeleri, AFAD nezaretinde deprem bölgesindeki illere giderek çalışma yürüteceklerini kaydetti. THY, yardımların bölgeye ulaşması için kargo uçaklarıyla sefer düzenlendiğini duyurdu. THY ayrıca 13 Şubat’a kadar Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ çıkışlı tüm seferlerinin fiyatlarını 100 lira olarak sabitlediğini duyurdu.

81 İLDE KAN BAĞIŞI YARIŞMASI
Kızılay’ın çağrısı üzerine 81 il ve ilçede vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren kan bağışında bulunmak için sıraya girdi. Vatandaşlar soğuk ve yağışlı havaya rağmen kan merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kerim Yavuz isimli vatandaş, “Ak kanı da kırmızı kanı da verdim. Yine vereceğim, yine vereceğim. Yeter ki canlar var olsun” dedi.

KURTARMA ÇALIŞMASI İÇİN İŞ MAKİNELERİ
TOKİ, şantiyelerden 81 ile 1.180 konteyner, 294 kamyon, 153 ekskavatör, 11 buldozer, 12 vinçli kamyon, 39 lastikli yükleyici, 6 panelli yükleyici, 6 akaryakıt tankeri, 18 lastikli ekskavatör, 85 bekolu yükleyici, 9 mini yükleyici gönderdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bölgeye 85 adet iş makinesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne ait 32 adet iş makinesi sevk etti.İstanbul Havalimanı İşletmesi, bölgeye İGA 42 iş makinesi sevk etti.

KÜÇÜK BİR BEDENİN KOCAMAN KALP
Gölcük’te 17 Ağustos’ta yaşanan faciadan 14 yıl sonra dünyaya gelmesine rağmen hiç görmediği depremin acısıyla büyülenen 10 yaşındaki Hayrunnisa, harçlıklarını biriktirdiği bardağı alarak Gölcük Belediyesi’ne koştu. Eskişehir’in Seyitgazi İlçesi’nde 11 yaşındaki Kübra Ovalı, kumbarasını içi dolusu parayla bağışladı. Bursa’da 6 yaşındaki Tuana Şahin, harçlıklarıyla marketten alabildiği kadar kurabiye alarak pembe çantasıyla AFAD’a teslim etti. Yalova’ya bağışlanan eşyalar arasında bir şehidin annesinin üzerine “Şehidin giyemeyeceği çorap” notu yazdığı bir koli bulundu. Antalya’daki küçük Lina, “Lina’dan sevgilerle. Her zaman yanınızdayız. Umarım oyuncaklarım sizi az da olsa mutlu eder.”
Geçen yıl Düzce’de 23 Kasım depremini yaşayan 9 yaşındaki Alparslan Efe Demir, “Ordaki çocuklara harçlığımı göndermeye karar verdim. Buradan çikolata almasam da olur. Oradaki çocuklar üşümesin, aç kalmasın.

Ali OKTAY – Halit TURAN – Erdoğan ÖZTÜRK – Ceyhan TORLAK – Hayrettin ŞAŞMAZ – Ali Faik ATAY – Huzeyfe ATICI – Mikail ZEYBEK – Rıdvan UYSAL – Abbas ÇAKAR – Muharrem DOĞANTEZ – Özlem YILDIZ – Umut YEŞİLYURT – Ahmet TÜRKMEN – Ayhan FİDAN – Remzi YILMAZ /SABAH

Yoruma kapalı.