AFAD’ın kadın kahramanları: 4 aylık hamileyken yardıma koştu

Erzurum Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) görev yapan 6 kadın arama kurtarma teknisyeni, ilk işleri olan 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde çok sayıda kişinin enkaz altından kurtarılmasına yardımcı oldu. Kentte yaklaşık 6 ay önce eğitimlerini tamamlayarak göreve başlayan Buse Gül Çayırlık, Çağla Kırık, Esmegül Ünsal, Elif Tüm, Dilan Ontaç ve Esra Dübüş, açıklanan depremlerin ardından Erzurum AFAD’dan 80 kişilik ekiple Hatay’a gitti. “yüzyılın felaketi” olarak.

İlk arama kurtarma çalışmalarında kahramanca enkaz altına girerek çok sayıda insanı kurtaran kahramanlar, Erzurum’a döndüklerinde deprem bölgesinde yaşadıklarını SABAH’a şöyle anlattı:

Esra Dubus: 4 aylık hamile kaldım, bana ‘geride kal’, ‘yapma’ diyenler olmasına rağmen hiçbir şekilde geri adım atmadım. Gecelerimizi 1 saat uyku ve hatta dinlenme ile geçirdik. Hiçbir şekilde yemek, dinlenme ya da başka bir şey düşünmedik.

Esmegül Ünsal: Kadınlar her şeyi yapabilir.

Dilan Ontaç İnsanlara yardım etmeyi seviyorum.

Elif Hepsi: Olaya tepki süremiz sinirlenmek ya da ortama alışmak gibi değildi. Oradaki insanlarla aynı duyguları paylaştık. aa

Yoruma kapalı.