Alerji Testi İçin Hangi Bölüme Gidilir? Alerji Testine Hangi Doktor Bakar, Nereden Randevu Alınır?

Alerjik hastalıklara tanı konulmasında alerji testi büyük ehemmiyet taşımaktadır. Alerji testi, hastanın hikayesinin doğrulanmasında bununla birlikte hastalığa sebep olan alerjenlerin ortaya çıkarılmasında etkilidir. Öteki adıyla deri testleri bir alerjene karşı duyarlılığı ortaya çıkarmak amacıyla yapıldığını söyleyebiliriz. Alerji testi için alerjenin belirlenmesi ve miktarı hastanın klinik öyküsüne gore değişebilmektedir. Uygun halde gerçekleştirilmezse doğru olmayan pozitif ve negatif neticeler ortaya çıkabilmektedir. Eğer sizde de alerjik reaksiyonlar var ise ve bu reaksiyonlar kaşıntıya dönüştüyse en yakın sıhhat kuruluşunda alerji testi yaptırabilirsiniz. Alerji testi için hangi bölüme gidilir? Bu suali yanıtlayacağız. Alerji testi için hangi bölümden buluşma alınır? İşte merak edilenler…

Alerji Testi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Alerji vücudun değişik bölümlerinde çıkabilen reaksiyonlardır. Kızarıklık ve kaşıntı şeklinde emareler ilk etapta baş izah edebilir. Bu emareleri daha iyi idrak etmek için dermatoloji kısmına gidilir. Dermatoloji bölümünden buluşma olarak hekim izniyle birlikte alerji testi olabilirsiniz.

Dermatoloji bölümünün öteki adı cildiye olarak bilinmektedir. Hatta Deri ve Zührevi Hastalıklar olarak da geçmektedir.

Alerji Testi İçin Hangi Bölümden Buluşma Alınır?

Deri ile saç, tırnak, ter ve yağ bezleri şeklinde deri eklerinin hastalıklarını inceleyen bilim dalına Deri ve Zührevi Hastalıklar denilmektedir. Cildiye, dermatoloji olarak da malum bu bölümden alerji testi için buluşma alabilirsiniz.

Alerji Tedavisi Iyi mi Yapılır?

Alerji testinin amacı alerjiye yol açan etkeni bulmaktır. Alerji testinin çıkardığı sonuca gore tedbirler almak hastayı rahatlatabilmektedir. Hatta semptomları yok edebilmektedir. Alerji testi ile alerjeni ortaya çıkarmak için değişik testler uygulanmaktadır. Sırt kısmında, kollardan ya da kandan meydana getirilen alerji testi ile alerjeninizin neye karşı olduğu bulunabilir.

Cilt üstüne uygulanan alerji testi yardımıyla 30 çeşit alerjen madde tespit edilebilmektedir. Bu kontrol şu şekilde uygulanmaktadır:

  • Alerji problemi olan hastanın derisi çizilir.
  • Solusyon olarak hazırlanan alerjen maddeler çizilen deri üstüne damlatılır.
  • Ortalama 30 dakika sonrasında kızarıklık oluşturan madde alerjen madde olarak kabul edilir.

Alerji testi türleri içinde en etkili kontrol olan kan testidir. Bu kontrol ile kandaki IgE antikoru oranı ölçülmektedir. Alerjik hastalarda bu oran düzgüsel kişilerin 10 katı kadardır.

Yoruma kapalı.