Ali Ekber Akgün davasında mütalaa açıklandı

Ali Ekber Akgün, İstinye’de 24 Aralık 2014 tarihinde trafik ışıklarında durduğu sırada lüks otomobilinin içinde öldürüldü. Vakayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, sanıklar Nacip Göneş ve Şahin Akin hakkında “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan, sanıklar Naif Aytek ve Şeyhmus Muhittinoğlu hakkında ise “Tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Sanık Serhat Alim hakkında ise, “Tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme” suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istendi. Dava dosyası sonrasında bu davayla birleştirilen firari sanık Ferhat Akin ise sonrasında yakalanarak kasten öldürme suçundan tutuklanmıştı.

DAVANIN YEDİNCİ YILINDA MÜTALAA AÇIKLANDI

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bir tutuklu 6 sanığın yargılandığı duruşmaya sanık avukatları katıldı. Duruşma savcısı esas hakkında mütalaasında 23 Aralık 2014’de maktulün ikamet adresi civarlarında bulgu icra eden orada yakıt alan ve 24 Aralık saat 12.30 sıralarında iştirak iradesi içinde hareket eden sanıklar Nacip Göneş ve Şahin Akin’in beraber öncesinden tasarladıkları şekilde düzmece plakalar takılı araçla Tarabya İstinye bayırındaki çiçekçiye aynı giysilerle geldikleri saat 12.52 sıralarına kadar burada kaldıkları anlatıldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİSLERİ İSTENDİ

Mütalaada sanıklar Nacip Göneş ile Şahin Akin’in “tasarlayarak kasten öldürme” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Mütalaada Ferhat Akin, Naif Aytek ve Şeyhmus Mühittinoğlu’nun üstlerine atılı suçu işledikleri durağan(durgun) olmadığı sebebi öne sürülerek ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini istendi. Savcı, sanık Serhat Alim’in “suçluyu kayırma” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar cezalandırılması talep edildi. savcı mütalaasında son olarak tutuklu bulunan Ferhat Akin’in tahliyesine karar verilmesini istedi.

TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme, oturum içinde yakalanan Ferhat Akin’in tahliyesine karar verdi. Kurul, sanık avukatların talebi üstüne mütalaaya karşı müdafa hazırlanması üstüne duruşmayı erteledi.

Yoruma kapalı.