Ankara belediyeleri deprem seferberliğini sürdürüyor

Asrın felaketinin ardından büyük bir hassasiyetle hareket ederek Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde tüm imkanlarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

EVİM EV OLDUĞU İÇİN KAHRAMANKAZAN’DAN DEV YARDIM

AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın başlattığı #EvimEvindir çağrısı, vatandaşların desteğiyle büyüyerek devam ediyor. Kahramankazan’ın tek yürekli halkı, afet bölgesinden gelen depremzedelere evlerini açıyor. Eski Ankara Milletvekili ve sanayici iş adamı Hamdi Eriş, #EvimEvindir çağrısıyla depremzedelerin kiralık dairelerinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için 1 milyon TL bağışta bulundu.

SİNCAN BELEDİYESİ EKİPLERİ HASAR TESPİTİ İÇİN GAZİANTEP’TE

Sincan Belediyesi depremin ilk gününden bu yana insan gücü, iş makinesi ve yardımlarla bölgedeki yaraları sarmaya çalışıyor. Tüm bunların yanı sıra deprem bölgesine teknik destek de sağlayan Sincan Belediyesi, mimar ve mühendislerden oluşan ekiplerle saha hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Binalardaki taşıyıcı sistemleri, yığma yapılarda duvarları inceleyen ekipler, binaların hafif hasarlı, ağır hasarlı veya oturulamaz durumda olup olmadığını tespit eder.

ÇUBUK 5000 KİŞİYE EV OLDU

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan veya ağır hasar gören yaklaşık 5 bin kişi yaşıyor. mahalleye gelen depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için.

Çubuk Belediyesi’ne bağlı Çubuk Çarşısı’na bağlı 10 iş yeri boşaltılarak her biri ayrı bir dükkana dönüştürüldü, “Esenlik Hayır Çarşısı”nda kurulan sicil dairesi, sicili kaymakamlık tarafından tutulan depremzedelerin kayıtları yapıldı. İlçeye geldiklerinde aynı lokasyonda kurulan Açık Kapı birimi, giyim, hijyen malzemesi, ev eşyası, kişisel bakım hizmetlerinin yanı sıra ürün gibi her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasını sağladı. Türk Kızılayı Çubuk Şubesi tarafından kurulan aşevinde depremzedelere günde iki öğün yemek veriliyor.

KARİYER OFİSİ DEPREM MAĞDURLARINA İŞ ARAYANLARA ÖNCELİK VERİYOR

Keçiören Belediyesi, deprem bölgelerinden Ankara’ya gelen ve iş arayan depremzedelere, talep etmeleri halinde iş bulma platformu olan Kariyer Ofisi aracılığıyla öncelik ve kolaylık sağlıyor. Kariyer Ofisi bölümünden online iş başvurusu yapan vatandaşlar, sol menüde yer alan ilgili durum formundan “deprem mağduru” seçeneğini işaretleyerek öncelikli iş tekliflerine başvurabilecek.

Keçiören Belediyesi tarafından deprem bölgesine gönderilen otobüsler, vardiya değişimlerinde arama kurtarma ekiplerini, asker, jandarma ve polisi çalışma noktalarına ulaştırmak için onlarca sefer organize oluyor. Deprem bölgesi dışındaki illere de bu otobüslerle seyahat etmek isteyen vatandaşlara ise şehirlerarası ulaşımın sağlandığı noktalara kadar eşlik ediliyor.

ŞEREFLİKOÇİSAR BELEDİYESİNDEN EVLERE SICAK HİZMET

Afet bölgesinden Şereflikoçhisar’a gelen yaklaşık 800 depremzedenin barınma, yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını karşılayan Şereflikoçhisar Belediyesi, ilçede ikamet etmeye başlayan depremzedelerin evlerine sıcak yemek ikramında bulunuyor.

AKYURT DEPREM MAĞDURLARI İÇİN BİRLEŞTİ

6 Şubat faciasından bu yana depremzedelere TIR, TIR ve hafif ticari araçların da içinde bulunduğu toplam 52 TIR yardım malzemesi ulaştırıldı.

Arama kurtarma, yardım dağıtımı ve gıda dağıtımı çalışmalarına 37 belediye personeli katıldı. Bölgede hafriyat kamyonu, ekskavatör ve kepçelerden oluşan 9 iş makinesi çalışmalarına devam etti.

Kahramanmaraş’ta çadır kamp kuran Akyurt Belediyesi, her gün 3 bin kişiye sıcak çorba ve yemek ikramında bulunuyor. Resmi kurumlara ait yurt ve pansiyonların yanı sıra mahallelerdeki binalar da afetzedelerin barınması için pansiyona dönüştürüldü.

Çeşitli ulaşım araçlarıyla mağdurlar bulundukları yerlerden alınarak Ankara’da AŞTİ ve Ankara Garı’na naklediliyor.

GÜNDE 20 BİN KİŞİYE SICAK ÇORBA

Deprem bölgesinde konumlanan iki adet seyyar mutfak kamyonu ile günde 20.000 kişiye sıcak çorba servisi yapmaktadır. Ayrıca afet bölgesindeki vatandaşlara sandviç, kuru beypazarı, çörek, hazır süt ve meyve suları gibi tüketime hazır tüketim ürünleri dağıtılıyor. Öte yandan Beypazarı’ndaki depremzedelerin kömür ve akaryakıt ihtiyaçlarını karşılayan Beypazarı Belediyesi, depremzedelerin bir kısmını kaplıca otelde ağırladı.

Yoruma kapalı.