Bakan Ersoy duyurdu: Afet Bölgesi Kazı Başkanlığı oluşturulacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenen “Hatay Kültürel Mirasının Korunması Bilimsel Danışma Kurulu Toplantısı”nın ardından yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ta geçen hafta meydana gelen depremlerin ardından şehir.

Bakanlık olarak en başından itibaren 11 ilde kültür varlıklarına verilen zararların tespiti konusunda hızlı bir çalışma başlattığını söyleyen Ersoy, şöyle devam etti:

“Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüze bağlı 502 kişilik ekibimiz tespit çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Aynı zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğümüze bağlı 38 ekip ve 77 kişilik ayrı bir ekip de vakfın kararlarını almaya devam ediyor. tüm tescilli kültür varlıkları diğer yapılardan ayrılmış olsun ya da olmasın koruma levhaları takılmış ve ulaşabildiğimiz yerlere koruyucu bantlar çekilmeye devam etmektedir.

Hatay Kültür Varlıklarını Koruma Bilimsel Danışma Kurulu’nun ilk toplantısını yaptığını ifade eden Ersoy, ‘Aldığımız kararlar doğrultusunda uzmanlık alanlarında destek sağlayacak üniversiteleri davet edeceğiz.

“PEK ÇOK BİNA HASAR GÖRDÜ VE YIKILDI”

Kurtarılabilir kültür varlıkları konusunda çalışma yapılacağını belirten Bakan Ersoy, şunları söyledi:

“Birçok yapı zarar gördü ve yıkıldı. Tescilli yapıların enkazı arasında çıkarılabilecek çok değerli kültür varlıklarımız var. Öncelikle afet bölgesi kazı birimini hızla oluşturuyoruz. Bu birim ve ekipleri bu işin uzmanlarından oluşacak.” İşletme.Yıkılan yığma yapıların enkazından çıkarılabilecek değerler, kültür varlıklarımızı elimizden alıp vesayet altına alacağız.İlk yapmamız gereken bu.Daha sonra bazı yerlerde moloz yolları kapatacak, molozlar kontrollü bir şekilde kaldırılacak yollar açılsın.Bu molozun içinde daha sonra yeniden yapılanma ve restorasyon için kullanabileceğimiz yapı malzemeleri var.Bizim bir sürecimiz var.Bu işlemi yapacağız. Bu takımlarla.”

“HATAY’DA ORTAK OPERASYON MERKEZİ OLUŞTURACAĞIZ”

Bakan Ersoy, kurul toplantılarında uygulanacak yol haritasının ve temel ilkelerin belirleneceğini vurgulayarak, “Aldığımız kararlar doğrultusunda Kültür Varlıkları ve Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü ile Hatay’da ortak harekat merkezi kuracağız. müzeler”, Vakıflar Genel Müdürlüğü. Bilimsel danışma kurulu üyelerimiz de bu operasyon merkezinde buluşacak. Hızlı karar. Alımlar ve paylaşımlar açısından önemli görüyorum” değerlendirmesini yaptı.

“BU BÖLGEDE YENİ BİR YOL HARİTASI VE TARİHİ BİRLİKTE YAZACAĞIZ”

Kazılması gereken alanlarda çalışma yapılacağını belirten Ersoy, şunları kaydetti:

“Hatay, Antakya çok seviyeli bir arkeolojik potansiyele sahip. Dolayısıyla sadece tescilli yapılar değil, arkeolojik yapı ve buluntular da var. Bu bölgede bilimsel danışma kurulumuzla birlikte aslında yeni bir yol haritası ve yeni bir tarih yazacağız. Taşıma sırasında. ilgili çalışmalar dışında, kazı yapılması gereken yeni açılan alanlarda hafriyat çalışmalarını başlatarak, tescilli yapıların hızlı bir şekilde restorasyonu ve yeniden inşası, yıkılması ile buranın yeni bir tarihini hep birlikte yazacağız. Enkazdan tarihi kanıtlar ve kültürel molozlar.” Bizi en çok mutlu eden şey, uzman arkadaşlarımızın ve hocalarımızın bile çok istekli ve istekli olmaları. Hocalarımızın yanı sıra üniversitelerimiz de uzmanlıkları doğrultusunda katkıda bulunmak isterlerse kapımız onlara açık. Onlar için de gerekli çalışma ortamını oluşturacağız.”

Ersoy, sürecin şeffaf bir şekilde yürütüleceğini vurgulayarak, görüşmelerin ardından gerekli basın açıklamalarını ve bilgilendirmeleri yapacaklarını bildirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Gün Ünal, bölgede büyük bir afet yaşandığını söyledi.

Bölgede yapılacak çalışmaların öneminin altını çizen Ünal, şunları kaydetti:

“Şu anda önemli olan, kaosa en az hatayla düzen getirecek hızlı müdahaleler yapmaktır. Çünkü her türlü kültürel miras çalışmasında hatalar geri alınamaz. Burada oluşturulan heyetin birinci önceliği kültür molozlarını korumaktır. sahip olduğumuz, mevcut durumu tespit etmek ve travma sonrası yeniden inşa etmek için. ortak bir alanda araştırma için kullanılabilecek her türlü bilimsel veriyi toplamak. büyük bir kaybımız var. bu kayıplar, kültürel varlıklar, üç boyutlu kolektif hafıza. . Burada yaşayan insanlar için çok önemli. İlk önceliğimiz bu hatırayı bir an önce doğru hale getirmeye çalışmak olacak” dedi.

Kafkas Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Muhammet Arslan da depremden insan ve şehir gibi kültür varlıklarının da etkilendiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bilim Kurulumuzla birlikte Afet Bölgesi Kazı Müdürlüğü kurulmasına karar verdik. Kazı Daire Başkanlığımız, müzelerimizdeki yazıt, işlemeli taş ve mozaik gibi nitelikli eserlerin güvenli ve bilimsel bir şekilde güvenli ve bilimsel olarak toplanması için çalışmalar yapacak.” Binalarda da bu çalışmaları yapmış olacağız. Bölgede ikamet eden veya bölgedeki üniversitelerde okuyan arkeoloji ve sanat tarihi öğrencilerine öncelik vermek için 2 gün içerisinde çok hızlı bir şekilde karaya çıkmayı planlıyoruz.”

Yoruma kapalı.