Bakan Yanık: Refakatsiz çocuklar için arama ekranı oluşturduk

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Özellikle afet dönemlerinde bakanlığın iki temel görevi olduğunu belirten Yanık, bunlardan birinin psikososyal destek hizmetleri, diğerinin de ayni yardım olduğunu söyledi.

Burns, bugün saat 16.00 itibarıyla sistemlerine kayıtlı refakatsiz çocuk sayısının 1894 olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Sistemimize kayıtlı bir çocuktan kastım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak bir veri tabanı oluşturduk, Sağlık Bakanlığımız ve diğer ilgililerin de hastanede tedavi gören çocukların bilgilerinin girilebileceği bir veri tabanı. Burada çocukların fotoğrafları, ayırt edici özellikleri, doğum lekesi, saç rengi, “Göz rengi, vücut özellikleri ile ilgili tüm detayları girdiğimiz veya taradığımız bilgileri sosyal medya raporlarına yüklediğimiz vs. bir sistemimiz var.” Burada maçları yapıp buraya kaydediyoruz. Daha sonra gelen bilgiler çerçevesinde eşleştirmeler yaparak kimlik tespiti yapıyoruz.”

“REFAKATSIZ ÇOCUKLAR İÇİN ARAMA EKRANI OLUŞTURDUK”

Derya Yanık, bakanlığın internet sitesinde refakatsiz çocuklar için vatandaşların da kullanabileceği bir arama ekranı oluşturduğunu da söyledi.

Kendini ifade edebilen, çok küçük yaştaki çocukların kimlik tespiti için DNA testi dahil tüm teknik ve bilimsel imkanları kullanan çocukları tespit etmenin çok daha kolay olduğuna dikkat çeken Yanık, şu bilgileri verdi:

“Şu anda sisteme kayıtlı 1894 çocuğumuz var. 1431’ini ailesine teslim ettik. Hastanede takip edilen çocuk sayısı 357, kurum bakımına aldığımız çocuk sayısı 106. Bu 1894 çocuktan 1808’i Kimlik tespiti her geçen gün daha fazla veri oluyor, kimliği bilinmeyen çocuk sayısı başlangıçta 300-400 civarında olduğu için daha kolay.Bugünden itibaren ailelerine teslim etmeye çalışacağız. kimliklerini belirlediler.”

Burns, TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve kullanılan “derinlemesine izleme” programı sayesinde 269 çocuğu eşleştirdiklerini, 49 çocuğun aileleriyle iletişim kurduklarını, 19 çocuğun listelerde eşleştirildiğini ve ilden onay beklediklerini belirledi. müdürlükleri, bu maçlarda 101 çocuğun öldüğünü açıkladı.

“DEPREM ESNASINDA VATANDAŞLARLA YAKLAŞIK 860 BİN GÖRÜŞME YAPILDI”

Deprem sonrası yürütülen psikososyal destek faaliyetleri hakkında bilgi veren Yanık, bugüne kadar depremzedelerle 3 bin 326 çalışan ve 3 bin 553 çalışan olmak üzere toplam 6 bin 879 kişiyle yaklaşık 860 bin görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. depremzedelerin bulundukları yerlerde tahliye edildi.

Burns, Bakanlık olarak önümüzdeki iki yılı büyük afet dönemi ilan ettiklerini ve sanki dün deprem olmuş gibi psikososyal destek çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Deprem bölgesine yapılan ayni yardımları anlatan Yanık, şu anda depolarda 4 bin 990 kişinin aktif olarak çalıştığını, 953 araçla deprem bölgesinin tamamına ulaştıklarını söyledi.

Burning, şu anda deprem bölgesinde 68, yurt dışından gelen ayni yardımlar için sınır kapılarında kurulan 17 antrepo olduğunu belirterek, “Bugün itibarıyla 203 sosyal marketimiz var. deprem bölgelerindeki çadır kentlerde, çevrelerinde, varsa mahallelerde, sokaklarda vatandaşların rahatlıkla ulaşabileceği şekilde kendi sosyal ağlarını kurun” dedi.

“62 ÜRÜNDE 38 MİLYON 500 BİN ÜRÜN DAĞITTIK”

Köylerde ve kırsalda vatandaşlar için 5 adet seyyar sosyal market kurduklarını anlatan Yanık, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar 13 bin 867 TIR dolusu yardım malzemesini depolara indirdik. Bu anlamda gerek yurt içinden gerekse yurt dışından bu malzemeleri gönderen yardımsever vatandaşlarımıza, vatandaşlarımıza ya da hayırseverlere şükranlarımı sunuyorum. , Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için sadece birkaç maddeden bahsedeceğim, 2 milyon 660 bin battaniye, 130 bin yatak, 220 bine yakın elektrikli ısıtıcı, 1 milyon 610 bin gıda kolisi dağıttık, bu sadece bizim mahalleden dağıttığımız şey. Diğer kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan gıda desteğinden bahsetmiyorum. Benzer 62 maddede 38 milyon 500 bin adet ürün dağıttık” dedi.

Etkilenen bölgelere ayni yardımın yanı sıra nakdi yardımda da bulunduklarına dikkat çeken Burning, 271 milyon lirayı önce 10 il ve 2 ilçeye, ardından 225 milyon liralık dönemsel dilime daha gönderdiklerine işaret etti. sağlayacaklar

İhtiyaç sahibi vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alabilmesi için burada konut sahibi olması gerektiğini vurgulayan Yanık, depremzede vatandaşlar için konut şartını kaldırdığını söyledi.

ENGELLİ GRUPLARINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Bakan Derya Yanık, depremin hemen ardından deprem bölgesinde dernekleri ağırlayan 533 yaşlı ve 1133 engelliyi güvenli yerlere tahliye ettiklerini, daha sonra çadırlarda barınan ve ihtiyaç sahibi 206 yaşlı ve 546 engelliyi de götürdüklerini söyledi. bakım, çeşitli illerdeki kuruluşlara.

Çadır kentlerde psikososyal destek ekiplerinin düzenli olarak taramalar yaptığını belirten Yanık, vatandaşları, çocukları veya tedaviye ihtiyacı olduğunu düşündükleri yaşlıları gözaltına aldıklarını söyledi.

Burns, süreci işitme engelli vatandaşlar için 110 gönüllü işaret dili tercümanı ile geçirdiğini ve her bir dezavantajlı grup için gereken işi yaptığını söyledi.

Çadır kentte yaşamanın kolay olmadığını kaydeden Yanık, “Ancak vatandaşlarımızın şundan emin olması gerekiyor. Güvenlikten, güvenlikten her türlü ihtiyacın karşılanması için tüm kurum ve kuruluşlar olarak tam teyakkuz halindeyiz. çadır kentlerden sağlık desteğine, sosyal hizmetlerden diğer ayni desteklere kadar.” .

Burns, sosyal marketlerin yanı sıra kadınlar ve çocuklar için hijyen ve özel ihtiyaç malzemeleri temin edebileceğiniz özel sosyal market çadırlarının da bulunduğunu, çocuklar için sosyal destek çadırları kurduklarını ve kadınlara yönelik şirket atölyeleri açmaya başladıklarını sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.