Bakanlar Çavuşoğlu ile Kirişci, Antalya’da sel bölgesindeki çalışmaları inceledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kirişci, Göksu Mahallesi’ndeki sera alanlarıyla Kültürpark Dereüstü ve Yapraklı Mendirek’te araştırmalarda bulunmuş oldu. İncelemelerin peşinden iki bakan, ilgili birim müdürlerinin katılımıyla Kumluca Kaymakamlık binasında basın açıklaması yapmış oldu.

Bakan Kirişci, 12 Aralık’ta Antalya’nın Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinde normalin üstünde gerçekleşen yağış sebebiyle sel ve taşkın yaşandığını hatırlattı.

Selde bazı hayvanların öldüğünü, maddi hasar oluştuğunu belirten Kirişci, her insana “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Olayın yaşandığı ilk andan itibaren başta İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun bölgeye geldiğini, peşinden Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile kendilerinin de geldiğini anımsatan Kirişci, Ziraat ve Orman, DSİ başta olmak suretiyle tüm ekiplerin vasıta gereçlerle ve insan kaynaklarıyla sıkıntının giderilmesi için seferber bulunduğunu belirtti.

Bugün de bölgeye gelmiş olarak son değerlendirmeleri yaptıklarını aktaran Kirişci, Kumluca’ya senelik yağışın dörtte birinin 24 saat içinde, Finike’ye de senelik yağışın beşte birinin 24 saatte düştüğünü altını çizdi.

Bu miktarların felaketin ne denli büyük bulunduğunu gösterdiğine işaret eden Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

“Sele bağlı insan can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz. Yıkım haberi alınır alınmaz emek harcamalar başlatılmıştır. Kumluca, Finike ve Demre’deki yıkım bölgelerinde şu dakika itibarıyla DSİ bünyesindeki 50 iş makinesi ve 114 personelle yaşamı normalleştirme çalışmalarımız devam etmektedir. Ormana ilişik her türlü arazözlerimiz, iş makinalarımız da bu çalışmalara etken olarak katılmaktadır. Taşkınların büyük seviyede dere yataklarına meydana getirilen köprülerden ve derenin üstünün kapatılmasından kaynaklandığını tespit ettiğimizi de bilhassa belirtmek isterim.”

“3 BİN 254 ÇİFTÇİ ZARAR GÖRDÜ”

Kirişci, tekrar bu şekilde bir felaketin yaşanmaması için ilgili kurumlarla işbirliğiyle dere yatağını rahatlattıklarını ve birinci bölümdeki çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

Yalnız Kumluca’ya taşkın denetim işleri için kamulaştırma bedelleri dahil 2,7 milyar lira yatırım yapılacağını özetleyen Kirişci, burada tekrar bu şekilde olayların yaşanmaması için projelerde olan ve yapımına geçilmeyen göletler için de 547,5 milyon liralık ödenek ayrılacağını kaydetti.

Finike’de ise 3 taşkın denetim tesisinin toplam yatırım maliyetinin kamulaştırma dahil 958 milyon 471 bin lira bulunduğunu söyleyen Kirişci, tüm projelerin ihalelerinin 2023’te yapılarak inşaatlarına ivedilikle başlanacağını belirtti.

Bunların toplamının da 4,2 milyar lira bulunduğunu dile getiren Kirişci, “En oldukça ziyanı elbet örtü altı yetiştiricilerimiz görmüştür. Bugün itibarıyla yaptığımız tespitlere nazaran 10 bin 637 dekarı Kumluca’da, bin 291 dekarı Finike’de, 178 dekarı Demre’de olmak suretiyle toplam 12 bin 106 dekarlık sera alanı selden etkilenmiştir.” dedi.

Bakan Kirişci, Finike’de 823 arılı kovan, Demre’de 110 arılı kovan ve Kumluca’da bin 578 arılı kovan, 546 boş kovan, 118 küçükbaş hayvanın telef bulunduğunu, 22,5 ton saman, 4 ton İtalyan çimi, 3 ton yonca, 2,6 ton yem, değişik miktarlarda davet otu ve pamuk küspesinin de zarar gördüğünü bildirdi.

Hasar tespitlerinin de tamamlanma aşamasında bulunduğunu aktaran Kirişci, “Hadiseden ziyan olan çiftçilerimizin sayısı da 3 bin 254’tür. Bu zararla ilgili geçici hasar tespitleri tamamlanmış bulunmaktadır. Kati hasar tespitlerinin tamamlanmasının peşinden ödemelere de ivedilikle başlayacağız. Takriben 200 milyon lira hasar ödemesi yapacağımızı da belirtmek isterim.” diye konuştu.

Vahit Kirişci, el birliğiyle yaraların en kısa zamanda sarılacağını sözlerine ekledi.

“VATANDAŞIMIZ YAPILANLAR İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ilk andan itibaren ilgili tüm kurumların bölgede çalışmalara başladığını söylemiş oldu.

Cumhur İttifakı milletvekilleriyle vatandaşın devamlı yanında olduklarını özetleyen Çavuşoğlu, “Vatandaşımız yapılanlar için teşekkür ediyor, var ise bir tamamlanmamış, gerekseme onu da açık yüreklilikle söylüyor. Her bir vatandaşımız, ‘Devletimiz bizi asla yalnız bırakmadı’ diyor, bu mühim. Afet olabilir, bundan da çıkarılacak dersler var, tedbirlerimizi alıyoruz.” diye konuştu.

Ziraat ve Orman Bakanlığı ekiplerinin de bölgede çözüme yönelik süratli bir emek harcama yürüttüğünü dile getiren Çavuşoğlu, kurum ve kuruluşların esnafa ve vatandaşa “can suyu” olacak lüzumlu desteklerde bulunduğunu söylemiş oldu.

Emek harcamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bildirdiklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Gerek TARSİM gerek devletin göndereceği katkıyla çiftçilerimizi rahatlatacak adımları atacağız. Üç ilçede yurttaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yoruma kapalı.