Belarus Vize İstiyor Mu? Belarus’a Vize Ve Pasaport Var Mı, Kalktı Mı, Kimlikle Gidiliyor Mu?

Belarus Cumhuriyeti olarak da bilinen Belarus, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden eski bir Sovyet ülkesidir. Türkiye’den birçok kişi Doğu Avrupa sınırlarında bulunan bu ülkeye gitmek istiyor. Bunun için Belarus’a seyahat edecek kişilerin belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu noktadan hareketle Beyaz Rusya ile Türkiye arasında vize başvurusu olup olmadığı araştırılmaktadır. Türkiye’den Beyaz Rusya’ya seyahat etmek için vize ve pasaporta ihtiyacım var mı? Bu konuyu ele alacağız. Bir Slav devleti olan Beyaz Rusya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Minsk’i ziyaret etmek isteyenler için “Belarus vize istiyor mu?” Sorularınıza cevap bulacaksınız.

Belarus vize istiyor kaldırılıyor mu?

Beyaz Rusya, doğal güzellikleri ile bilinen seyahat ülkeleri arasında öne çıkanlardan biridir. Beyaz Rusya’nın %40’ı ormanken, 11.000 göl de var. Doğa harikalar diyarına Türkiye’den çok sayıda ziyaretçi geliyor ancak ilk kez gidecek olanlar Belarus ve Türkiye arasındaki vize konusunu merak ediyor. 1 Haziran 2014 tarihinden sonra Türkiye ile Beyaz Rusya arasında karşılıklı seyahat amaçlı vize uygulaması kaldırılmıştır. Türk Dışişleri Bakanlığı bu konuda dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralamıştır:

  • Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri, Beyaz Rusya’ya giriş tarihinden itibaren 30 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.
  • Beyaz Rusya’ya ilk giriş tarihi bir takvim yılında 90 günü geçmemelidir.
  • Belarus’a okuma, eğitim, bilimsel faaliyetler, aile birleşimi amacıyla seyahat edeceklerin veya Belarus’ta 3 günden fazla kalacakların Ankara’daki Belarus Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğundan vize almaları gerekmektedir.
  • Beyaz Rusya’ya seyahat edenlerin, Beyaz Rusya’da 5 iş gününden fazla kalmaları halinde adreslerini kaydettirmeleri gerekmektedir.
  • Türk vatandaşlarının Belarus sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir.
  • Beyaz Rusya’dan ayrılmak isteyenler çıkış vizesi alarak başka bir ülkeye seyahat edebilirler.

Beyaz Rusya pasaport istiyor mu?

Belarus, Haziran 2014 itibariyle vize uygulamasını kaldırmış ve kapılarını Türkiye’ye açmıştır. Belirli bir süre vizesiz giriş yapabilirsiniz ancak pasaportsuz giriş mümkün değildir. Yıpranmış, metinleri silinmiş ve sayfaları eksik olan pasaportların kabul edilmediğini hatırlatırız. Türk vatandaşları, uluslararası yolcu trafiğine açık ve pasaport kontrolüne tabi sınırlardan Belarus’a giriş çıkış yapmakla yükümlüdür.

Yoruma kapalı.