Beyaz Kıta’da 7’nci bilim seferi tamamlandı

Polo bluz Araştırma Enstitüsü (KARE) koordinasyonunda yürütülen 7. Ulusal Bilimsel Antarktika Seferi başarıyla sonuçlandı. Keşif heyeti, dünyanın kara kutusunu keşfetme yolculuğunda Beyaz Kıta’nın yeni şifrelerini deşifre edecek yeni bilimsel verilerle Türkiye’ye döndü. Keşif gezisi sonucunda elde edilen verilerin bir kısmı akademik yayına geri dönecek. Mikroplastik araştırmaları gibi bazı çalışmalar bir yıl içinde uluslararası akademik yayın olarak literatüre kazandırılacak.

Keşif ekibi, geçici Türk Bilim Kampı’nın bulunduğu Horseshoe Adası’nda ‘İklim değişikliği ve kutup bölgelerinde insan etkisinin yarattığı farklılıklar’ konulu 18 proje üzerinde çalıştı. Heyette yer bilimleri, yaşam bilimleri, fizik bilimleri ve sosyal bilimler alanlarındaki projelerde iki farklı branştan doktor yer aldı. Deniz suyu örnekleri, canlı örnekler, canlı mikro örnekler gibi birçok örnek alan ve ölçüm yapan Türk araştırmacılar, bilimsel diplomasi açısından önemli ziyaretlerde bulundular. Heyet Şili, Rusya, Brezilya, Polonya, Arjantin, Uruguay, Bulgaristan ve Ekvador’daki istasyonları ziyaret etti.

Antarktika’ya 7. Ulusal Bilimsel Sefer Koordinatörü Prof. Burcu Özsoy, Antarktika’da bilimsel verilerin toplanmasının çok değerli olduğunu vurgulayarak, “Antarktika’da sismik ekipmanımız var, meteorolojik ekipmanımız var, GNSS ekipmanımız var. Bu ekipmanla dalgaları, gelgitleri, buzulları ölçebiliyoruz. Elde edilecek veriler dolayısıyla literatüre büyük katkı sağlıyor. Antarktika Anlaşması sisteminde danışman ülke statüsü almak istiyoruz” dedi.

ALZHEIMER VE KANSER TEDAVİSİ
Bilimsel keşif heyeti başkanı Yüzbaşı Özgün Oktar, bu yıl kanser ve Alzheimer gibi hastalıkları makrolidlerle tedavi etmeyi amaçlayan bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Ayrıca insan kaynaklı etkilerin varlığını da inceledik. farklı ortamlarda mikroplastikler.”

Yoruma kapalı.