Beyoğlu’nda Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi’nde yangın: 1 ölü, 2 yaralı

Yangın, hemen hemen belirlenemeyen nedenle saat 21.45 sıralarında Müeyyetzade Mahallesi’nde bulunan Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi’nin lojman kısmında çıktı. İhbar üstüne vaka yerine fazlaca sayıda sıhhat, itfaiye ve polis ekibi sevk edildi. Yabancı uyruklu oldukları öğrenilen 2 şahıs kendi imkanlarıyla dışarı çıkarken 2 şahıs ise itfaiye ekipleri tarafınca kurtarıldı. Dumandan etkilendikleri öğrenilen 2 şahıs önlem amacıyla hastaneye kaldırıldı.

YANGIN SIRASINDA 3 PATLAMA SESİ DUYULDU

Bir karmaşık şeklinde olduğu öğrenilen kilisenin, ibadethane kısmı, yönetimsel bölümlerin olduğu bölüm ve lojman olarak kullanılan bölüm olmak suretiyle 3 binadan oluştuğu öğrenildi. Yangının, hemen hemen belirlenemeyen nedenle kilisenin lojman olarak kullanılan kısmında çıkmış olduğu ve öteki bölümlere de sıçradığı öğrenildi. Yangın esnasında lojmanların olduğu binada arka arkaya 3 patlama sesi duyuldu. İtfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahale etmiş olduğu yangın ekiplerin ortalama 4 saat devam eden çalışmalarının arkasından söndürülebildi.

BİR ERKEĞE AİT CESET BULUNDU

Yangının söndürülmesinin arkasından binada arama ve kurtarma emek vermesi yapılmış oldu. Meydana getirilen emek harcama esnasında kimliği hemen hemen belirlenemeyen bir adama ilişkin cesede ulaşıldı. Vaka yeri araştırma ekiplerinin yapmış olduğu çalışmanın arkasından cenaze, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

BEYOĞLU KAYMAKAMI: 2 KİŞİDEN HABER ALINAMIYOR

Vaka yerinde meydana getirilen emekleri yakından takip eden Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, 2 kişinin yitik bulunduğunu belirterek yangınla ilgili data verdi. Demirelli, “İtfaiyemiz yangın söndürme çalışmalarına süratli bir halde başladı. Şu an itibarıyla itfaiye personelimiz soğutma emek vermesi yapıyor. Yangının çıkmasının akabinde 2 vatandaşımız kendi imkanlarıyla, 2 vatandaşımız da itfaiye ekiplerinin yardımıyla çıkarılarak, hastaneye sevk edildi. Dumandan etkilendiler fakat durumları oldukça iyi. Şu an itibarıyla bizim kilise çalışanlarından aldığımız bilgiye gore 2 kişiden haber alınamıyor. Yalnız içerideler mi değiller mi onu itfaiye, soğutma çalışmasını bitirdikten sonrasında aramaya başlamış olacak. Ermeni Katolik Cemaatimize ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun diyorum. İnşallah herhangi bir can kaybı ile karşılaşmayız. Dileğimiz bu yönde” dedi.

BAŞPİSKOPOS: YANGINI EVDEYKEN ÖĞRENDİM

Yangının arkasından vaka yerine gelen Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Önderi Başpiskopos Levon Zekiyan, “Burada fazlaca büyük ilgi görüyorum. Mevzuyla ilgili malumatım yok. İnşallah insan kaybı olmaz. Beni en fazlaca şu anda üzecek olan insan kaybının olmasıdır. Şu an için bu şekilde bir data yok. Evde yiyecek yerken haberi geldi. Ilkin kilise yanıyor sandım. Sonrasında müştemilatın yandığını öğrendim. Buraya geldim. Ümit ederim insan kaybı olmaz” diye konuştu.

İKİ KİŞİNİN TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR

Mevzuyla ilgili İstanbul Valiliği’nden meydana getirilen açıklamada 2 kişinin hastaneye kaldırıldığı açıklandı. Açıklamada, “Bugün saat 21.45 sıralarında Beyoğlu Müeyyetzade Mahallesinde bulunan Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesinin lojman kısmında yangın suç duyurusu alınmıştır. Yangın mahalline ivedilikle güvenlik, sıhhat ve itfaiye ekipleri sevk edilerek yangın denetim altına alınmıştır. Çıkan yangında 4 şahıs tahliye edilmiş, dumandan etkilenen 2 şahıs önlem amacıyla hastaneye sevk edilmiştir. Görevli ekiplerimizin yangın mahallindeki emekleri devam etmektedir. Kilise cemaati ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun dileğimizi sunuyoruz. Mevzuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır” denildi. Sıhhat durumlarının iyi olduğu öğrenilen iki kişinin tedavisi devam ediyor.

YANGINLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yangının çıkış sebebinin bulunması için emekler devam ederken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.(DHA)

Yoruma kapalı.