Bir tarih yeniden yaşatıldı! Marmara Denizi’nden Uluabat Gölü’ne yüzerek geldi

Uluabat Gölü’nü Marmara Denizi’ne bağlayan Uluabat (Karadere) deresinde 80 yıl sonra bir ilk yaşandı. Yıllar önce Bursa-İstanbul arasında su yollarıyla yapılan ticaret, kanalların çökmesi nedeniyle son bulmuş ve bu kanallar 80 yıl boyunca kullanılamamıştı. Uzun yıllar sonra ilk olarak Gölyazı İlçe Turizm İşletmeciliği ve Yaşatma Kooperatifi’nin İstanbul’da bir firmaya siparişi ile yaşanmıştır. Üretimi tamamlanan tekne firma tarafından Haliç’e indirildi. Haliç’ten kalkan tekne adaları geçtikten sonra İmralı adası yakınlarındaki Karacabe ilçesine bağlı Boğazdere ilçesi kıyılarına ulaştı. Uluabat Gölü’nden Marmara Denizi’ne akan Uluabat Deresi’ne giren tekne, zorlu bir yolculuğun ardından 3 gün sonra Uluabat Gölü’ne ulaştı.

KULLANILAN KAPTAN REHBERİ

Padişah kayıklarının imalatçısı Harun Şahin, kapanan kanalların kepçe ve vinç yardımıyla açıldığını belirterek, “Gölyazı Turizmi Geliştirme ve Geliştirme Kooperatifi üyeleri liderimiz İbrahim ile işbirliği içinde bunu yaptık. Şahin ve vatandaşlar.Marmara Denizi’nden buraya tekneyle en son 70-80 yıl önce geldi.Buradan yükünü aldı gitti.Bu tarihi yeniden yaşayalım” dedik. Bu hattı, bu kanalı yeniden açalım “Çarşamba akşamı yola çıktık. Boğaz’ı geçtik. Denizle birleştiği noktaya girdik. Derin ve sığ yerleri bize göstermek için bir pilot yanımıza geldi. Pilotla yola çıktık. Dereye girdikten sonra adeta cennettir.Kuş sesleri,ördek sesleri,sazlıklar,orman harikaydı.Avrupa’da,İngiltere’de kanal turları yapıyoruz Türkiye’de inanın onlardan daha doğal ve eşsiz bir manzarayla karşılaştık, dedi.

“İSTANBUL’A KAYAK YAPMAK İÇİN GELEBİLİRSİNİZ”

İstanbul’dan kalkan bir yat ya da teknenin denizden gelip Uluabat Gölü’ne ulaşabileceğini vurgulayan Harun Şahin, “Longoz Ormanları’nın kenarından Gölyazı’ya su yoluyla, nilüfer çiçekleri, ördekler, doğanın sesi ve denizin sesi duyularak ulaşılıyor. kuş sesi.göstermek istedik.İstanbullular buradan teknelerini demirleyip Uludağ’a gidip kayak yapabilirler.Büyük turizm potansiyeli.Neden yaptık?Gölyazı ve Bursa’nın turizm potansiyelinin gelişmesi için yaptık. Eskişehir’deki gibi bir baraj yapılsa, gemi teleferiği, tekne telesiyeji yapılır.” Burada 12 ay yatçılık için büyük bir potansiyel olacak, gezme potansiyeli olacak. Harika bir destinasyon olacak” dedi.

Yoruma kapalı.