CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda alırız

Ayşe Sayın  |  Ankara

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefetin hem parlamento seçimini, hem de cumhurbaşkanlığını kazanacağını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda alırız” tahmininde bulunmuş oldu.

İktidar kanadından 6’lı masaya gelen eleştirileri de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Tüm vidaları gevşemiş devlet yapısını tekrardan inşa etmek istiyoruz” dedi.

İktidarın Suriye ile ilişkileri normalleştirme girişimlerini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, geç de olsa pozitif yönde bir adım bulunduğunu belirterek, “Bir barışma ikliminin yaratılması güzel fakat kavgayı yaratanların topluma hesap vermesi lazım, toplumdan çıkıp özür dilemesi lazım” görüşünü dile getirdi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, BBC Türkçe’nin de aralarında bulunmuş olduğu bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Hafta sonunda (Pazar günü) 6’lı masanın toplantısı var.  Masadan ne beklemiş olalım, adaylık meselesi, öteki meselelerle ilgili… Artık klasikleşti fakat adaylık mevzusu dahil, iyi mi bir yol haritası olur?

Her ay bir liderin konukseverliği içinde buluşuyoruz, oturuyoruz, konuşuyoruz gündem evvelde belirleniyor. O gündemi bizlere bildiriyorlar. Şu ana kadar bizlere bir gündem gelmedi fakat Temel (Karamollaoğlu) bey geldi, bazı düşüncelerini aktardı, öteki liderlere de gitti, doğrusu ilkin bir ön görüşme yapılıyor.

Sanıyorum bugün, yarın gündem de ortaya çıkar. Şu demek oluyor ki sonuçta Türkiye’nin bu kadar problemi var derdi var. Bizim kamuoyuna yaptığımız her izahat, bir anlamda bizim ittifakı bir araya getiren düşünceler bütünlüğünü oluşturuyor. Şu demek oluyor ki güçlendirilmiş parlamenter sistemden söz ediyoruz. Bir toparlanma sürecini ya da hasar tespit komisyonu şeklinde, bir toparlanma sürecinin başlangıcında neleri yapacağımızı anlatıyoruz. Bir şekli ile bir program da açıklamış oluyoruz aslına bakarsak. Her aşamada birazcık daha ilerliyoruz birazcık daha iyi bir noktaya taşıyoruz birlikteliğimizi. Önümüzdeki liderler toplantısında da gündem gelecek, o çerçevede yeniden biz kendi düşüncelerimizi, öteki liderler kendi düşüncelerini masada dillendirecekler.

6’lı masanın toplantısı ilkin Temel Bey’in bir açıklaması oldu. Seçim kanunundaki değişikliği kast ederek 6’lı  masanın eski öneminin kalmadığını söylemiş oldu. Bu sözleri iyi mi değerlendiriyorsunuz?

Temel Bey’in orada kast etmiş olduğu şey şu. Eski seçim yasasına bakılırsa, artık oylar bir partinin hanesine yazılıyordu. Sonrasında değiştirdiler bunu ve artık oylar bir partinin hanesine yazılmıyor.

Eskiden ittifak ve artık oyların getirmiş olduğu artı vardı ve ittifakın işine yarardı. Bir tek bizim Millet İttifakı için değil Cumhur İttifakı için de bu olurdu. Yurtdışı oyları da eklenince, bizim kaybettiğimiz milletvekillikleri var, onların da var. Seçim kanunu değiştirilince artık oylar kalmadı. Temel Bey ona vurgu yapmak istiyor. Yoksa 6’lı masanın ne kadar mühim bulunduğunu Temel Bey de biliyor.

Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu

Kaynak, Getty Images

6’lı masa bildirileri: Hükümet program taslağı da ortaya çıkıyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bir ön koalisyon mutabakatına işaret etmişti. Temel Karamollaoğlu da koalisyonların seçimden sonrasında olacağını söylemiş oldu. Bir ön koalisyon mutabakatına siz iyi mi bakıyorsunuz?

Koalisyon sadece seçimden sonrasında olabilir. Fakat bugünden bizim yayınladığımız her bildiri aslına bakarsak ittifakın bir anlamda ‘seçim beyannamesi’ şeklinde bir şey. Altı genel başkanın imzaladığı bildiriler seçim beyannamesi. Bununla beraber bu ittifakın kendi içindeki tutarlılığını, vaatlerini gösteren, iktidara geldiği süre neleri yapacağını kamuoyuna açıklayan belgeler bunlar.

Bu tarz şeyleri alt alta yazıp topladığınızda oldukça güzel, Türkiye için önü açık bir program, hükümet programı taslağı da ortaya çıkıyor. Her görüşmenin bu şekilde bir yararı var. Bir görüşmede diyelim ki ağırlıklı olarak ekonomiyi, bir başka görüşmede bürokrasiyi, bir başka görüşmede parlamentodaki yapılanmayı, bir başka görüşmede anayasada ve Meclis iç tüzüğünde yapılması ihtiyaç duyulan değişimleri almışsanız, hepsini bir araya getirdiğinizde bir mantık bütünlüğü, uygulama bütünlüğü ortaya çıkıyor. Altı önder bunu onayladığı süre bu altı liderin programı haline dönüşmüş oluyor. Bu bizlere daha sonraki aşamalarda dil birliği de elde etmiş olacak. Çoğumuz aynı şeyi korumak için çaba sarfeden liderler olacağız. Ben de aynı şeyi söyleyeceğim, Temel Bey de Meral Hanım da Davutoğlu da Babacan da Gültekin Bey de hepsini dillendirecek.

altılı masa toplantı

Kaynak, Getty Images

“Tüm vidaları gevşemiş devlet yapısını tekrardan inşa etmek istiyoruz”

İktidar kanadından 6’lı  masaya yöneltilen eleştirilerden biri , “ekonomide Babacan başka bir şey söylüyor, CHP başka bir şey söylüyor, Kürt mevzusunda Akşener başka bir şey söylüyor.”  Bir dağınıklık ve itimat veremediğiniz yönünde eleştiri var. Bu yorumları iyi mi değerlendiriyorsunuz?

6’lı  masaya yönelik Cumhur İttifakı’ndan gelen eleştiriler… Bizim açıklamalarımızı okusunlar, okumadan konuşuyorlar. Eski alışkanlıklar üstüne inşa etmişler siyasal alışkanlıklarını. Burada da iyi okumadıkları anlaşılıyor.

Keşke bizim Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş metnimizi okuyabilseler. Keşke ondan sonrasında genel başkan yardımcılarımızın, seçim güvenliği için yaptıkları emek harcamaları dinleyebilseler, okuyabilseler. Hepsinde bir bütünlük var.

Tüm vidaları gevşemiş bir devlet yapısını tekrardan inşa etmek istiyoruz. Bir kurumsal inşadan söz ediyoruz. Yeni kurumların oluşturulmasını istiyoruz. Bizim birlikteliğimiz basit değil, onlar hâlâ bunun farkına varmış değil. Çarklarını bozdukları Türkiye’yi ne hale getirdiklerinin bilincinde bile değiller. Bu sebeple onlar başka şey düşünüyorlar. Halkı düşünmüyorlar. İktidar sahiplerinin şu an tek düşündükleri şey kendi gelecekleri ve paraları. Biz ülkeyi düşünüyoruz.

Ülkenin tekrardan inşası gerekiyor. Üniversiteleriyle, bağımsız kurumlarıyla, eğitim sistemiyle, dış politikasıyla bozulan ve bugüne dek hep Türkiye aleyhine netice veren ve Türkiye’nin büyük zararlar görmüş olduğu bir anlayışı tümüyle değişiklik yapmak istiyoruz. Dolayısıyla onlar bizi anlayamazlar. Anlamaları için düşünmeleri lazım.

Onların düşünmeye gereksinimleri yok bu sebeple bir şahıs düşünüyor. Akıllarını kiraya verenler politika yapamazlar. Onlar akıllarını kiraya vermiş vaziyetteler. İstanbul’da yangın oluyor, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı üstüne yangını söndürdük”. Yönerge gelmese ormanlar yanacak ve bunlar seyredecekler. Düşünebiliyor musunuz? Aklın kiraya verildiği sürecin hangi aşamaya geldiğini görüyor musunuz? Bu aşamaya gelmiş durumda.

“Cumhurbaşkanlığını birinci turda alırız”

6’lı masanın talibi hemen hemen belli değil, tahmininizi sorayım.  Adayınız kazanabilir mi, seçim ikinci tura kalır mı? Parlamento aritmetiği iyi mi oluşur?

Parlemento aritmetiği lehimize sonuçlanır. Tablo giderek kendisini gösteriyor. Cumhuriyet Halk Partisi, AK Parti’nin önünde gidiyor. Önümüzdeki süreç içinde bu birazcık daha hızlanarak devam edecek. Parlementoda da Millet İttifakı olarak çoğunluğu alacağız. Hedefimiz, onu da altı önder bir arada belirleyeceğiz, belli bir süre dilimi içinde Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi ayağa kaldırmak ve bozulan çarkları işler hale getirmek.

Cumhurbaşkanlığı seçimi tahmininiz?

Cumhurbaşkanlığını birinci turda alırız.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem metnini oluşturdunuz. Geçiş sürecinde, cumhurbaşkanının yetkileri ne olacak, yardımcıları olacak mı olmayacak mı? Bunlar 6’lı masada konuşuluyor mu?

Hemen hemen konuşulmadı fakat konuşulacak.. Bununla ilgili altı parti de kendi içinde çalışıyor. Belli bir olgunluğa eriştikten sonrasında liderler ‘Biz hazırız artık’ diyecek. ‘Bunu konuşabiliriz’ dediklerinde masaya getireceğiz ve konuşacağız.

Sizin bu konudaki hazırlıklarınız neler?

Ikimiz de kendi içimizde şu anda görüşüyoruz, tartışıyoruz. Bir tek milletvekilleri olarak değil, dışarıdan bilimsel niteliği olan çevrelerden de destek alıyoruz. Geçiş süreci iyi mi olmalı,  bu süreç içinde neler yapmalıyız, önceliklerimiz neler olmalı? İlk yayınlayacağımız kararnameler ne olmalı? Altı parti bir arada yeniden bir arada çalışacağız. Altı partinin öncelikleri ne olmalı diye biz bu şekilde düşünüyoruz. Büyük olasılıkla  öteki partiler de bu şekilde düşünüyorlar. Onlar da bir emek verme yapıyorlar. Çalışmanın olgunlaşmasını bekliyoruz. Olgunlaştıktan sonrasında bir araya geleceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız.

“Adayın ilk ne yapacağını 6’lı masa belirleyecek”

CHP mitingi

Kaynak, Getty Images

6’lı masa bir aday çıkardı ve seçim hattına girildi diyelim. Altılı masanın talibi ilk olarak ne meydana getirecek?

6’lı masanın adayının ilk olarak ne yapacağını 6’lı masanın liderleri belirleyecek. Bunu samimi olarak söylüyorum. Benim samimi düşüncem, bugün burada sizle neyi konuşuyorsam altı liderle de aynı şeyi konuşmam gerekiyor. Burada değişik orada değişik konuşursak bu bugüne dek inşa ettiğimiz itimatı tuzla buz eder.Buna benim hakkım yok. Asla kimsenin hakkı yok. Dolayısıyla otururuz. Değişik görüşler elbet olur. Nitekim Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de genel başkan yardımcıları oturdular, uzun uzun tartıştılar belli bir noktaya geldiler. Bizim ‘bu şekilde olsun’ dediğimize onlar ‘hayır, bu şekilde değil, bu şekilde olursa daha iyi olur’ dediler. Baktık o şekilde olursa daha iyi olur ve dolayısıyla çözüldü. İyi niyetle yola çıktığınızda netice alıyorsunuz.

Bugüne dek bazı mevzularda ortak metinler yayınladınız. Şimdi bu görüşmede da göç ile ilgili bir süredir emek verme var. DEVA  Partisi , Gelecek Partisi rapor deklare etti, bugün de sizin değerlendirmeleriniz oldu. Bu mevzuda ortak bir zeminde buluşabilecek misiniz?

Ben buluşabileceğimiz kanısındayım. Aslına bakarsanız bir ortak emek verme yapılmış oldu, bir grup kuruldu, bu grup ön raporunu hazırladı, o raporlar genel başkanlara sunuldu, genel başkanların onayı alındı. Şimdi liderler oturacaklar, konuşacaklar. Fazlaca büyük bir mesele çıkacağını sanmıyorum. Daha doğrusu ciddi bir görüş farklılığı çıkacağını sanmıyorum. Bu sebeple liderler,  Türkiye’ye gelen  sığınmacı olarak Suriyelilerin kendi ülkelerine dönmelerini istiyorlar. Burada bir tereddüt yok aslına bakarsanız. Dönme koşullarının oluşturulması lazım. İnsani olarak, insani boyutunu düşünerek, doğrusu ırkçılık temelinde değil, tam tersi kendi devletlerinde rahatlık içinde yaşayabilecekleri bir atmosferin yaratılması lazım.

O mevzuda bizim dört aşamalı bir planımız var. Biz Suriyelileri yollayacağız fakat muhatabımızın Suriye’nin meşru hükümeti olması lazım. Meşru hükümet ile karşılıklı  büyükelçiliklerin açılması, görüşmelerin yapılması, buradan gidenlerin can ve mal güvenliğinin sağlanması ve güvence altına alınması, artı onlara orada bizim iş adamlarının fabrikalar kurarak istihdam yaratmaları şeklinde. Buna benzer uygulamalar, bunlar dillendirilir. Kamuoyunun da bizim yaptığımız bu açıklamalara oldukca büyük bir tepki göstermediğini de biliyoruz, doğrusu hepimiz makul görüyor bunu bu tarz şeyleri.

Bir tek şöyleki bir fikir ara sıra geldi “biz niçin onların evini, yolunu, okulunu yapalım?”  diye. Biz yapmıyoruz aslına bakarsak Avrupa Birliği’nden aldığımız fonlarla ve bizim müteahhitler onları yapacaklar. Bu mevzuda Batı’nın da sorumluluğu var bu sebeple. Batı buradan oraya göçün doğrusu Avrupa’ya göçün kesilmesini istiyorsa bizlere bu desteği vermek zorunda. Bu desteği verir. Onların istediği şu benim gördüğüm kadarıyla yaptığım görüşmelerde “biz kaynak aktarırız fakat bu deposu hakikaten amacına uygun kullandınız mı kullanmadınız mı?” Belli süre dilimleri içinde onlara bu bilgilerin verilmesi lazım. “Şu kadar parayı şuraya harcadım”,  onlar da arzu ederlerse gelip denetleyebilirler. Şu demek oluyor ki saydam, saydam bir uygulama istiyorlar ise  ikimiz de onu sağlayacağız.

yunanistan'a geçmeye çalışan göçmenler

Kaynak, Getty Images

“Özür dilemeleri gerekiyor”

Suriye ile iktidarın bir yakınlaşma çabası var tekrardan ilişkileri normalleştirme çabası var. Siz bu adımı iyi mi değerlendiriyorsunuz?

En başından beri Suriye politikasının yanlış bulunduğunu söyleyen benim. Komşularla ilişkilerin iyi tutulması icap ettiğini söyleyen benim hatta Türkiye’de bir Internasyonal Suriye Konferansı düzenlenleyin diye hükümete davet yapmış olup bir mektup gönderen, 2012’de Erdoğan’a bir mektup gönderen benim. Olmadı.

Arkasından biz bir Internasyonal Suriye Konferansı düzenledik. Pek oldukca ülke, ABD ve  Rusya da dahil olmak suretiyle, geldiler. Onlar da konferansı izlediler. Şimdi yaptıkları hatanın farkına birazcık  geç de olsa ve maliyeti ağır da olsa vardılar.

Şimdi bir ilişki zemini yaratmaya çalışıyorlar. Ilkin bunu haber alma görüşüyor. Şu demek oluyor ki biz bir haber alma devleti değiliz. Demokratik biz devletiz. Bir ülke ile görüşme yapıyorsan görüşürsün, büyükelçiliklerin karşılıklı açılmasına bakılır, haber alma örgütleri daima görüşür.

Fakat mühim olan sizin Suriye ile ilişkileri daha sıhhatli bir zeminde yürütmenizdir. Eğer bunu yaparlarsa, doğal olarak  memnun oluruz. Kavgayla bir yere varılamayacağına bakılırsa en azından meydana getirilen hataların yeniden edilmemesi açısından mühim bir adım olur.

Bunun maliyeti nedir? 33 askerimiz, yaşamını kaybeden oldukca sayıda sivil, 3 milyon 600 bin Suriyeli’nin Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye’nin oldukca ciddi bir travma yaşaması toplumsal olarak bilhassa Suriyelilerle… Suriyelilerin yerleşik olduğu alanlarda ara sıra çıkan vakalar, artı bunların Türkiye’de giderek kalıcı hale gelmeleri şeklinde bir olgunun ortaya çıkması şeklinde pek oldukca problemi birlikte getirdi iktidar. Yeniden Suriyelileri resmi yönetimle anlaşarak geri göndermek istiyor.

Doğal şu oldukca mühim, hani bizde oldukca güzel bir atasözü vardır;  “büyük lokma ye fakat büyük sözler etme.” Düne kadar ilkin kucakladığınız, arkasından her türlü hakareti yaptığınız insanla şimdi karşı karşıya gelmeye zorunlu oluyorsunuz. 33 askerimizin şehit edilmesi, orada yaşanmış olan büyük dramların sorumlusu kim? Tarih yazacaktır . Bir barışma ikliminin yaratılması güzel fakat kavgayı yaratanların topluma hesap vermesi lazım, toplumdan çıkıp özür dilemesi lazım, “bir yanlışlık yaptık”,  “pek oldukca insanımızı perişan ettik”, “yalnız biz, değil Suriyelileri de perişan ettik” demesi lazım.

IŞİD militanlarının oraya iyi mi geldiği, iyi mi finanse edildiğini, Suriye’nin iç işlerine iyi mi müdahale edildiğini tamamımız üç aşağı beş yukarı biliyoruz. O nedenle ilişkiler güzel, gelişsin hiçbir itirazımız yok. Suriyeli kardeşlerimiz de kendi ülkelerine dönsünler belli bir itimat içinde fakat politika kurulunun oturup bir iç hesaplaşması yapması lazım ve toplumdan bilhassa devleti yönetenlerin ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından özür dilemeleri gerekiyor.

Davutoğlu, göçmen raporunu deklare etti. Orada Putin’e bir davet var;  Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapmış olduğu görüşme üstünden Erdoğan’ın yönlendirildiğini söylüyor…

Erdoğan’ın emperyal güçler tarafınca yönlendirildiğini bilmeyen mi var?  Çoğumuz biliyoruz. Suriye’ye girişi hangi emperyal gücün istediğini biliyoruz. 33 askerimiz şehit edildiğinde soluğu Moskova’da almasının bir sebebi var herhalde.

Aslına bakarsanız Dışişleri Bakanlığı’nın dönem dışı bırakılmasıyla bu felaketler karşımıza çıktı. Devletin hafızası olan devletin dış politikasını belirleyen köklü gelenekleri olan Dışişleri Bakanlığı’nı tamamen dönem dışı bıraktınız. Sarayda bir avuç şahıs ile dış siyaset oluşturdunuz. Bakanın bile kim olduğu belli değildi. Hulusi Akar mı Dışişleri bakanı, İbrahim Kalınca mı dışişleri bakanı? Kim? Mevlüt Çavuşoğlu mu?

Sarayda bir grup biz dış politikayı oluşturacağız biz bakacağız havaları içinde Türkiye’yi bu noktaya taşıdılar.  Şimdi gördüler bunu gördüler fakat gene dışardan, ümit ederim dışarının telkinleri değildir. Eğer kendi iradeleri ile gördülerse en azından bunu yeniden etmezler tekrar. Fakat dışarının telkiniyle “gideceksin, tokalaşacaksın” diye telkinle yapılmışsa bu da değişik bir acı tablo.

Erdoğan ve Putin, 5 Ağustos'ta Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi

Kaynak, Getty Images

S-400 le ilgili ikinci bir sözleşme imzalandı. Hem de Akkuyu’da yaşananlar  var,  Rusya’nın neredeyse Türk şirketlerini tasfiye etmesi şeklinde bir durum  söz mevzusu. Bu ikisini bağlantılı görüyor musunuz?

Siz devlet olarak bir ittifak içinde yer alıyorsanız o ittifakın öngördüğü kuralları, ben de kendi ülkemde uygulayacağım diye imza atmışsanız, doğrusu söz vermişseniz, devletin namusu olarak söz vermişseniz o ittifakın haricinde değişik arayışlara girmek doğru değildir. Etik olarak değildir.

Siz NATO ittifakı içindesiniz oldukça güzel, müdafa sanayimizi de bunun üstüne inşa etmişsiniz oldukça güzel, her neyse toplantılar NATO toplantıları yapılır vs o toplantılara katılırsınız, görüşmede oy kararları oy birliği ile alınır vs siz ittifakın haricinde değişik bir müdafa sanayine girerseniz o süre mesele çıkar, çıkıyor.

Nitekim gittiler S-400 aldılar. Şu suali sormuş oldum, kime karşı kullanacaksınız? Yunanistan’a karşı mı kullanacaksınız? Nato ittifakı içinde. Suriye’ye karşı mı kullanacaksınız? Orası da oldukca daha kuvvetli Ruslar var. İran’a karşı mı kullanacaksınız? Kasr-ı Şirin’den bu yana aramızda hiçbir mesele çıkmamış. E kime karşı kullanacaksınız? Rusya’ya karşı mı kullanacaksınız? Aslına bakarsanız silahı size veren o. Niye aldınız, neyin bedeli olarak aldınız, neyin bedelini ödediniz? Bu probleminin yanıtını şu ana kadar almış değiliz.

Arkasından doğal Türkiye’nin F-16, F-35 yedek parçalarının burada üretilmesi…Müdafa sanayii orada ciddi  mesele yaşadı. Dolayısıyla Türkiye’nin kendi savunması açısından içinde bulunmuş olduğu ittifakla beraber hareke etmesi en doğru olanıdır.

Şu şekilde bir pozitif yanları da var Türkiye’nin bu ittifak içinde kararlar oy birliği ile alınıyor. Sizin ülkenizin aleyhine bir şey olursa dersiniz ki , “hayır ben buna karşıyım”. Türkiye’de “karşıyım” deyip,  gidip orada imza atıyorsanız siz devleti yönetmiyorsunuz, yönetemiyorsunuz anlamına gelir. Oraya gittiğinizde egemen güçler ya da birileri sizi ikna edip imza attırıyor size. O süre Türkiye’de niye konuşuyorsunuz? Buna benzer pek oldukca açmazımız var.

“Geleceklerini yurt haricinde arıyorlar”

‘Beşli çete yurtdışına para kaçırıyor’ dediniz. Bunu birazcık daha açmanız mümkün mü? Orada ne yapıyorlar bu parayı?

Beşli çete mensuplarının Londra’da oldukca büyük malikaneleri var, imkanları var, iş bölgeleri var. Paralarının büyük bir kısmı dışarda tutuyorlar, aslına bakarsanız bunu tamamımız biliyoruz, tüm dünya biliyor.

Şuna  dayanıyorlar, “Erdoğan ailesi götürüyorsa, ikimiz de götürürüz” diyorlar. Erdoğan ailesi götürmüyor mu? Götürdü. Man Adası’nı söyledik, belgeleri ile söyledik. Bankanın dekontlarını açıkladık. Banka “bu dekontlar bizlere aittir” asla demedi. Fakat hakime telefon edip hususi hakimler atama edip,  beni tazminata mahkum ediyor. Yargıtay’dan karar tersine çıkıyor, bu ısrar ediyor. Fakat sonuçta ben bir dekont açıklıyorum, dekontu açıkladığım banka “bu dekont bizlere ilişik bir dekont değildir” demiyor. Bitti o denli. Onlar götürdüğüne bakılırsa, ötekiler de götürüyor. Kendi geleceklerini, güvencelerini yurtdışında arıyorlar. Paraları oraya götürüyorlar. Ne kadar götürdüler bilmiyorum fakat bu devletin, onu bildiğini biliyorum.

Kaçış hazırlığı mı sizce? Şu demek oluyor ki altında ne olabilir?

Birden fazla niçin olabilir. Şu demek oluyor ki tek başına bir kaçış hazırlığı dersek doğru olmamış olur.

Dışarıda yatırım yapıyorlar, yatırımlarını götürebilirler, dışarıda yerleşmek isteyebilirler. Aileleri kendilerini orada daha güvenceli hissedebilirler, paralarını, yatırımlarını oraya kaydırabilirler, bunlar olabilir.

Normalde benim bildiğim bir insan kendi ülkesine yatırım yapar, kendi ülkesinin büyümesini kalkınmasını sağlar. Elbet dışarıda da yatırım yapılmalı fakat oradaki birikimlerin Türkiye’ye gelmesi lazım.

Temmuz ayında “beşli çete”nin  size ulaşmaya çalıştığını, aracılar gönderdiğini söylemiştiniz. Bu durum devam ediyor mu ve aracılar kimlerdi?

Yok, hayır o şimdi açıklanmaz. Fakat yok artık kesildi, o doğrusu tweetten sonrasında kesildi.

Ne süre açıklanır ?

Yok açıklanmaz.

ösym logosu

Kaynak, DHA

KPSS sorularının çalınması: Devlet hepsini bilir

KPSS sınavıyla ilgili tekrardan münakaşa yaşandı. Sorular sızdı, soruşturma başlatıldı. 2010 KPSS’nin peşinden yaşananlar ve tekrardan benzer sürece gelinmesi üstünden bu mevzuda ne düşünüyorsunuz?

Daha ilkin yaşanmış olan da gene Erdoğan’ın yapmış olduğu ortaya çıkan bir acı tabloydu. Hemen sonra yeni adlar atandı. İşi ehline vermediler, gene getirdiler oturttular. O imtihan sorularını bir halde birilerine pazarladılar ve sınavlar gerçekleşti.

Burada acı olan şu. Daha ilkin imtihan sorularının çalınabileceğine ilişkin bir rapor olmasına karşın, devletin namuslu bürokratlarının bu mevzuda rapor yazmalarına karşın bunun hasır altı edilmesidir. Hemen sonra vaka ortaya çıktı, büyüdü, Erdoğan’ın da üstünü örtemeyeceği kadar büyümüş olduğu için, ilkin görevden aldı, sonrasında soruşturma açtı. Görmüş olacaksınız hiçbir şey olmayacak. Usulen bir iki kişiye ceza verecekler, gidecek.

Bu şu anlama geliyor; bürokraside hak etmeyen kişileri belli bölgelere getirirseniz o kişiler yasaların gereğini değil, kendilerini o koltuklara getirenlerin taleplerini yerine getirirler. Bozulma ve çürüme adım atar.

Onu oraya getiren şahıs, hem de “ şunları sor” diye telkin eden kişidir. Devlet bu tarz şeyleri bilmiyor değil. Hepsini bilir. Bu devletin bir aklı vardır, tüm bu mekanizmaların iyi mi geliştiğini, kimlerin atandığını, neler konuştuğunu bilir. Bunlar süre içinde tüm ayrıntılarıyla kamuoyunun önüne koyulur ümit ederim.

“Görevini iyi meydana getiren bürokratlar var, bunlar devletin kalbi”

Sizden şu cümleyi duymuştuk: “ Devletin kalbi hâlâ atıyor.” ‘Devletin Kalbi’ nedir, kim  yada kimlerdir? Size belge ulaştıran bürokratlar var, bununla bağlantılı bir şey mi?

Doğal 100 senelik bir cumhuriyet. Bu 100 senelik cumhuriyet birikimini siz 20 yılda yok edemezsiniz.

Yok etmeye çalıştılar. Bakanlıklardan başlayarak mühim kurumları yok ederek. Devletin akademisi diye tanımladığımız kurumları tümüyle tasfiye ederek, Maliye Teftiş Kurulu, Hesap Uzmanları Kurulu, Devlet Planlama Teşkilatı şeklinde devletin en seçkin bürokratlarının olduğu bu kurumlar tümüyle tasfiye edildi, yok edildi. Devlette kurumlar vasatlaştırıldı. Hatta nitelikli bürokratlar aşağılandı.

Mesela büyükelçilere ‘monşer’ diye hitap ettiler. Bunların yerine Dışişleri Bakanlığı hiçbir ilgisi olmayan pek oldukca, bürokraside tablolar yaşadık.

Tüm bunlara karşın hâlâ devletin içinde son aşama elit, görevini iyi meydana getiren, negatif yazılara, kendisini ya da devleti ileride zor duruma sokacak yazılara imza atmayan bürokratlar var. Bunlar devletin kalbidir. Ve bu kalp atıyor. Bu sebeple bunlar bir heyula şeklinde bürokrasinin üstüne çöktüler. Bürokrasiyi darmadağın ettiler.

Ulusal Eğitim’den başladılar Dışişleri’nden çıktılar. Hakkaniyet Bakanlığı’nda hakkaniyet diye bir kavram kalmadı. Şu şekilde bir örnek vereyim; Hakim Savcılar yasasında şöyleki bir yargı var: Bir hakim savcı seçime girer, tekrar kazanamazsa tekrar geri dönemiyor. Bu yargı olmasına karşın tam aksi, 15 Temmuz’dan sonrasında sınavlar açtılar. Partinin başkanı, yönetim kurulu üyesi olanları, tüm AK Partilileri aldılar, hakim ve savcı yaptılar. Yasanın ruhuna aykırı.

Bunlar hakkaniyet dağıtamazlar. Anayasa Mahkemesi’ne meydana getirilen atamalar, Yargıtay’a meydana getirilen atamalar. İzmir, İstanbul şeklinde bölgelere meydana getirilen atamalar, CHP’li yöneticiyi iyi mi mahkum ederiz diye hususi hakim atama etmeler. Son olarak bizim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız için de getirildi, benim tazminat davalarım için de getiriliyor. Bakılıyor bir davaya, “Bunu bizim almamız lazım ve mahkum edilmesi lazım”. Hakim muntazam bir hakimse, hukukun üstünlüğüne ve vicdana bakılırsa karar  veriyorsa bu işimize yaramaz, diyorlar. Onu atıyorlar bir köşeye. Oraya kendi bildikleri militan bir hakim getiriyorlar. Militan hakim de yukarıya bakıyor. Aldıkları talimatın gereğini yapıyorlar.

O nedenle hakkaniyet de büyük yara aldı. Baktığınız süre, fakat tüm bunlara karşın hakkaniyet mekanizması içinde hukukun üstünlüğüne, vicdanına bakılırsa kabul eden yargıçlar var. Bunlar bir köşede bekliyorlar. Yeri ve zamanı geldiği süre layık oldukları bölgelere gelecekler.

“AİHM’den 13 bin euro aldım, iyi param var şu anda”

Erdoğan’a ödemeniz ihtiyaç duyulan tazminat davalarının tutarı ne kadar oldu?

Asla hesaplamıyorum, bilmiyorum. Etik olarak şöyleki olması lazım; nihai karardan sonrasında paranın istenmesi lazım. Bunlar  nihai karara kadar bekleyemiyorlar. Bekleseler ben kazanacağım. O nedenle alt mahkemede kazanır kazanmaz derhal parayı öde, diyorlar. Ikimiz de götürüp mahkemenin veznesine yatırıyoruz. Kazanınca da geri alıyoruz.

Son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden haklılığım kanıtlandı. 13 bin Euro aldım. (Gülerek) İyi param var şu anda.

“Yasak,  siyasal iktidar açısından yitirme sürecinin başlaması anlamına gelir”

Basına yönelik baskılar var. DW ve ABD’nın Sesi’ne yönelik getirilen erişim yasağı Türkiye’de devam ediyor. Buna ilişkin ne söylemek istersiniz?

Bir siyasal iktidar medyayı korkulacak alan olarak görüyorsa gerçeklerle yüzleşmek istemiyor anlamına gelir. Sizin güzel bir sözünüz var, ‘İnsanın köpeği ısırması haberdir’ diye. Medya siyasal iktidarın göremediği, toplumsal çıkar açısından siyasal iktidarın görmesi ihtiyaç duyulan vakası yazıyor. Medyanın varlığı en oldukca siyasal iktidarın işine yarar. Akıllı bir yönetim bunu bu şekilde yapar.

Bağımsız bir medya olur, benim hatamı rahatça yazar, ben o hatayı yeniden etmem. Ya da bir yerde bir vaka olmuştur, o vakadan benim haberim yoktur, medya hızlıca alıp gündeme getirmiştir, ikimiz de hızlıca oraya müdahale ederiz.

Yasaklar hiçbir siyasal iktidara artı kazandırmamıştır. Yasak bir siyasal iktidar açısından yitirme sürecinin başlaması anlamına gelir. Yasak getiriyorsanız artık ben ülkeyi yönetemiyorum, lütfen konuşmayın, hatalarımı dillendirmeyin, eksiklikleri, yolsuzlukları dillendirmeyin, kayırmaları dillendirmeyin anlamına gelir. Yasak başka ne için olabilir? Siz bir haber yapıyorsanız ve doğruysa, bu haberi beğenseniz de beğenmeseniz de gerçek acı da olsa  gerçekle yüzleşeceksiniz. Medya siyasal iktidarın gerçekle yüzleştiği bir alandır. O alan ne kadar büyük olursa siyasal iktidar da o denli rahat eder. Fakat siz yasaklarsanız, daraltırsanız bu sefer gerçekler fısıltı medyası olur. Fısıltı medyası ise bir iktidarın asla istemediği medya mecrası olur. Fakat oraya zorluyorlar.

Türkiye’den ayrılmak zorunda olan oldukca sayıda gazeteci var… Sizin ihtimaller içinde iktidarınızda bu gazeteciler tekrardan Türkiye’ye dönebilecekler mi?

Rahatça dönebilecekler ve rahatça bizi eleştirebilecekler.

Erdoğan’ın cemevi ziyareti: “Karşıtlığım yok, keşke devamlı olabilse”

erdoğan cemevinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez Cemevi ziyaret etti ve sonrasında Hacıbektaş’a gitti. Öncesinde cemevlerine bir ekip saldırılar var. Sizce, bu sırf seçim amaçlı ziyaret mi, Alevi-Sünni çatışması üstünden bir gerginlik yaratılmaya çalışılıyor da Erdoğan buna karşı bir tutum mu alıyor?

Eskiden Cumhurbaşkanları aslına bakarsanız giderlerdi. Ben bürokratken Ahmet Necdet Sezer’i biliyorum. Tanrı rahmet eylesin Süleyman Demirel de giderdi.

Erdoğan gelmiyordu. Bu sefer geldi. Olabilir doğrusu. Oraya gitmesi, topluma sıcak ve güzel mesajlar vermesi, o iklimin atmosferine uygun mesajlar vermesi güzel bir şey. Herhangi bir karşıtlığım yok. Keşke devamlı olabilse.

Biz eskiden Mevlana’ya giderdik. O da gelirdi. Konuşmalar yapardık o atmosfere uygun olunca. Bir defasında ben bir konuşma yapınca ‘Kılıçdaroğlu gelmesin’ dediler.

Anadolu kültürünü, tarihsel derinliği içinde bizim topluma anlatmamız lazım. Topluma anlatacak olan siyasetçilerin o gün sıcak politika değil, gelecek ufku çizmeleri lazım. Mevlana da olabilir, Hacı Bektaş-ı Veli de olabilir. Tüm bunlar siyasetçiye toplumu kaynaştırma fırsatı veriyor. Bu alanlarda,  siyasetçi tarafınca toplumun barışması, kucaklaşması için bildiri vermeleri gerekiyor. Bu mesajların verildiği alan olarak, güzellik olarak görüyorum.

Erdoğan’a hastane yanıtı: “Ciddiye alınacak birisi değil”

Erdoğan,  SSK Genel Başkanlığı döneminizden sizi sık sık eleştiriyor. Genel müdürlüğünüz dönemine ilişkin “Bir hastane yaptın mı?” çıkışı var…

Arkadaşlarımız benim dönemimde yaptıklarımı çıkarmışlar. (Kılıçdaroğlu, üçü büyük tadilat olmak suretiyle, kendisinin genel müdürlüğü döneminde meydana getirilen SSK hastane, dispanser ve öteki sıhhat birimlerinin listesini gösterdi.) Hastane de var, dispanser de var. Türkiye’nin en büyük diyaliz merkezini açtık.

Doğal beni hayrete düşüren bürokrasinin iyi mi çalıştığını bilmemesidir. Orası aslına bakarsanız bağımsız bir kurum ve yatırım yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük hastanelerini meydana getiren aslına bakarsanız Toplumsal Sigortalar Kurumu. O anane benden ilkin de vardı, benim zamanımda da oldu.

Erdoğan dünyadan habersiz. Kendi iç dünyasında bir şeyler söylüyor. Ciddiye alınacak birisi değil. Tüm bu hastanelerin tamamını ihalelerle yaptık. Tüm ihale dosyalarını Türkiye Büyük Millet Meclisi KİT Komisyonu’na götürüp veren tek genel müdür benim. O süre KİT Komisyonu’nda münakaşa olmuştu. Ben de tüm ihale dosyalarını bir kamyona yükledik getirdik, buyurun araştırın var ise bir  kusurunuz çıkarın dedik. ‘Bir şey yoktur’ diye rapor verdiler. Aslına bakarsanız bir şey bulsalardı kıyameti kopartırlardı.

Yoruma kapalı.