Deprem bölgesinde 10 gemi görev faaliyet yürütüyor

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, merkez üssü Kahramanmaraş olan 2 depreme ilişkin son verileri içeren bir basın toplantısı düzenledi. Deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Tatar, “Bu depremden sonra çok geniş bir alan etkilendi. Yaklaşık 110 bin kilometrekarelik bir alanın neredeyse yedide birine tekabül ettiğini söyleyebiliriz. “Bu 2 depremden sonra şu ana kadar hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 4 bin 544, yaralı vatandaşlarımızın sayısı 26 bin 721, adresleri tespit edilen yıkık bina sayısı ise 4 bin 544. 5 bin 775 tebligat bazında teyit edildi” dedi.

‘BÖLGEDE 10 GEMİ’

Deprem bölgelerinde arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek üzere görevlendirilen gemi ve uçak sayısını anlatan Tatar, “Şu anda bölgede faaliyet gösteren 10 gemi var. Yine 100 civarında uçak ve helikopter de arama kurtarma ve diğer faaliyetlerde bulunuyor.” Bölgede bugün arama – 60 bin 217 kişi kurtarma faaliyetlerinde çalışıyor” dedi.

Deprem bölgelerine yapılacak yardımlarla ilgili olarak AFAD koordinasyonunun öneminin altını çizen Tatar, “Ülkemizin dört bir yanından deprem bölgesine yardım yapılması yönünde talepler var. Bu gerçekten Türk milletine yakışan bir davranış. kişi veya kurumların yardımı toplayabileceğini belirtmek isterim ancak bu bir AFAD’dır ve bu AFAD’ın koordinasyonunda yapılmalıdır çünkü yardımın ilgili yerlere bir şekilde ulaştırılmasının sağlanması için AFAD’ın koordinasyonu gereklidir. aklı başında

Tatar, depremle ilgili yanıltıcı paylaşımlarda bulunanlara karşı da uyarıda bulunarak, bu tür mesajlara itibar edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

“HASARLI BİNALARDAN UZAK DURMANIZI İSTİYORUZ”

Vatandaşların depremden zarar gören binalardan uzak durması konusunda da uyarıda bulunan Tatar, “Şimdiye kadar baktığımızda 435 artçı sarsıntı oldu. Bu her geçen gün artıyor ve daha uzun süre devam edecek. Bu artçı 5 olabilir” bu nedenle bu tür artçı sarsıntılar hasarlı binaların yıkılmasına neden olabilir. Bu nedenle vatandaşlarımızın bu tür yapılardan uzak durmalarını rica ediyoruz” dedi.

Tatar, arama kurtarma çalışmalarının çok kritik anlarda olduğunu ve bu faaliyetlerin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için yolların açılması gerektiğini vurguladı. Tatar son olarak telefonların acil durumlar dışında kullanılmamasını istedi.

Yoruma kapalı.