Deprem hafriyatından dönüştürülen malzemeler yol ve kaldırım yapımında kullanılacak

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 8 Mart itibarıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından depremden etkilenen 11 ilde gerçekleştirilen hasar tespit çalışmalarında 1 milyon 728 bin bina denetlenerek tespit edildi. 227 bin 27 binanın ise yıkıldığı, acilen yıkıldığı ve ağır hasar gördüğü bildirildi.

Bu kapsamda yıkılan binalarda molozların kaldırılması, hemen yıkılacak ve ağır hasarlı olanlarda ise yıkım işlemleri kontrollü olarak gerçekleştirilmektedir.

Özellikle çöken binaların molozları ilgili mevzuat çerçevesinde çevreye ve yer altı sularına zarar vermeyecek önlemler alınarak kaldırılıyor.

Kamyonlara yüklenen hafriyat moloz yığınlarına dökülüyor.

Yıkım ve döküm alanında sprinkler ile sürekli sulama yapılır. Bakanlık tarafından sahada bulunan gezici çevre laboratuvarlarında enkazdan alınan numuneler üzerinde asbest ölçümleri yapılmaktadır.

Bakanlık bu çerçevede 11 ilde 47 farklı noktada çöplük oluşturdu.

Burada hasat edilen hafriyat çevreye zarar vermeyecek şekilde işlenmektedir. Büyük taşlar, tarlaların her yerine yerleştirilmiş kırıcılar tarafından kırılır, küçültülür ve geri dönüşüme hazır hale getirilir.

Kazılardan geri kazanılan malzemelerin deprem bölgelerindeki hasarlı yolların onarımında, kalan beton ve tuğla gibi atıkların ise kaldırım ve kaldırım yapımında kullanılması bekleniyor.

Yoruma kapalı.