Deprem sonrası ‘Teleskopik Aydınlatma Kulesi’ yapan öğrencilere teşekkür ziyareti

İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, olası bir deprem anında kullanılmak üzere yaklaşık 1 yıl önce Ar-Ge merkezlerine teleskopik ışık kulesi inşa ettiler. O kule, gece saatlerinde deprem bölgesindeki arama kurtarma ekiplerinin en büyük yardımcısı ve enkaz altında kalan depremzedelerin umudu oldu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan iki büyük depremin ardından bölgeye gönderilen 4,5 metre yüksekliğindeki kule, çalışmaların gece de devam etmesine olanak sağladı. Enerjisini güneşten alan ve son derece sessiz çalışan kule, gerektiğinde kırma ve delme aletlerine elektrik sağlayabiliyordu.

TEBRİKLER
Hataylı ekiplere büyük fayda sağlayan kule sayesinde çok sayıda can kurtuldu. Çalışmaların tamamlanmasının ardından cihaz okula dönerken, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, cihazı üreten öğretmen ve öğrencileri ziyaret etti. Akmanşen, emeği geçen öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Daha sonra okulun laboratuvarlarını ziyaret ederek okul müdürü Mehmet Aktaş’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

KULE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Tasarımı ve yazılımı okulun öğretmen ve öğrencilerine ait olan kule, 200 metrekarelik bir alana gün ışığı sağlayabiliyor. Ayrıca birçok çekiç, sondaj ekipmanlarının enerji alabileceği bir güç ünitesine dönüşme özelliğine sahiptir. Bir depremde olası enerji kayıpları düşünülerek inşa edilen kule, güneş panelleri ile enerji depolayabiliyor. Öğrencilerin yazılım ve üretimde yer aldığı projede öğretmenler danışman olarak görev aldı.

Yoruma kapalı.