Deprem yalanları ve gerçekler! – Yaşam Haberleri

Bültende, “Askerler depremin ilk günü yardıma sahaya çıkmadı”, “Askerler depremzedeleri kurtarmak yerine depremin ertesi günü Suriye ve Irak’ta sivilleri bombaladı”, “Seralarda kalan bazı vatandaşlar Hatay’da çadır olmadığı için sobadan çıkan gazdan zehirlenerek hayatını kaybetti”6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrası depremzedeyi gösterdiği” söylenen fotoğraf hakkında “Hatay ve Adıyaman’da su yok” iddiası yer aldı. .

Bazı medya organlarının “depremin ilk günü askerlerin yardıma gitmediği” iddiasının gerçek dışı olduğu belirtilen haber bülteninde, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta saat 04.17’de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği belirtildi. 2’nci Ordu Silahlı Kuvvetleri Kışla personelinin aynı gün saat 05.46’da kışladan ayrılarak depremzedelerin yardımına koştuğu belirtildi.

Bültende yer alan görüntüler, Mehmetçik’in sadece Malatya’da değil, saat 06.00’da Kahramanmaraş, 07.00’de Hatay ve 11.50’de Nurdağı enkazında da arama kurtarma çalışması yürüttüğünü gösteriyor.

Bazı sosyal hesaplarda yer alan ve “askerin depremzedeleri kurtarmak yerine, depremin ertesi günü Suriye ve Irak’ta sivilleri bombaladığı” iddiasının asılsız olduğu haber bülteninde, PKK/YPG terör örgütünün bu durumdan yararlandığı belirtiliyor. Sınırdaki depremden yararlanmak için Öncüpınar, karakola roketli saldırı düzenlediğini hatırlattı.

Bir yanda depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışan Mehmetçik, diğer yanda terör örgütü PKK/YPG’nin Kuzey Irak ve Suriye’den hain saldırılarına karşılık verdiği belirtilen bültende, ” Dünyanın sivile en duyarlı ordusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, terörist, sivil olmayan hedefleri vurmaktadır.” ifadeler yer almıştır.

“HİÇBİR SU İSTEĞİ YANLIŞ DEĞİLDİR”

Bültende, bazı sosyal hesaplara girilen ve habere konu olan “Hatay’da çadır olmadığı için seralarda kalan bazı vatandaşlar soba gazından zehirlenerek öldü” şikayetinin doğru olmadığı belirtildi.

Hatay Valiliği’nin şikayeti araştırdığının altı çizilen bültende, polis, jandarma ve Sağlık Bakanlığı sistemlerinde böyle bir kaydın bulunmadığı hatırlatıldı.

Bültende, bazı sosyal hesaplar tarafından paylaşılan ve haberlere konu olan “Hatay ve Adıyaman’da su yok” ifadesinin de asılsız olduğu bildirildi.

Bültende, her iki ilde de deprem nedeniyle yaşanan su kesintilerinin derinlemesine çalışmaların ardından giderildiğine dikkat çekiliyor: “Hatay ve Adıyaman Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda, şebeke suyunun hijyenik nedenlerle, şişelenmiş, şişelenmiş olarak kullanılmasında bir sakınca bulunmadığı belirtildi. içme suyu olarak kullanılması ve yeterli su kaynağının bulunması gerektiği ifadelerde, AFAD’ın bölgeye sürekli su sağladığına da işaret edildi.

“DÜZCE DEPREMİNDEN FOTOĞRAFLAR”

Birçok ülkede sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı bir fotoğrafın “6 Şubat Kahramanmaraş depreminden sağ kurtulan bir kişiyi gösterdiği” iddiası da doğru değil ve Kaynaşlı’da çekildiği bildirildi.

Bültende, fotoğrafta dağıtılan ekmeği tutarken bir eliyle gözyaşlarını silen Eşref Cengiz’in 2004 yılında kanserden öldüğü ve Cengiz’in yürek burkan fotoğrafının 1999 depreminin simgesi haline geldiği hatırlatıldı.

Yoruma kapalı.