Depremlerin ardından AFAD Gönüllülük Sistemine 110 bin 41 kişi başvurdu

AA muhabirine konuşan Varlı, AFAD Gönüllülük Sistemi’nin 2019 yılında AFAD Gönüllülük Müdürlüğü olarak kurulduğunu ve şu anda Sosyal Yardım ve Gönüllülük Müdürlüğü olarak devam ettiğini söyledi. AFAD Gönüllü Sistemi’ne 15 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının e-Devlet üzerinden başvuru yapabileceğini, ardından sistemin kısa sürede başvuruyu onayladığını ve kişiye onay kodu gönderildiğini anlatan Varlı, ” Akabinde AFAD temel gönüllülük sisteminde online eğitimlerini tamamlayan arkadaşlarımız illerindeki il müdürlükleri tarafından saha eğitimlerine davet edilerek bu eğitimleri alıyorlar. bizden kimlik kartı alın.Bu tür afetlerde saha kimlik kartı alan arkadaşlarımızı bize yardımcı olmaları için davet ediyoruz.Oysa AFAD gönüllülerimiz arama kurtarma müdahaleci değiller. arama kurtarma personelimiz için destek ekipleri Örnek veriyorum , çadır kurmak , fırınlar için her türlü yiyecek ve içecek yardımı. Son zamanlarda onları sadece kayıp aramalarında değerlendiriyoruz çünkü bölgelerini iyi biliyorlar.”

“TEMEL AFAD GÖNÜLLÜSÜ OLAN TÜM KİŞİLERİ SAHAYA ÇIKARIYORUZ”

Normal afetlerde sadece “AFAD destek gönüllülerini”, 4. derece büyük afetlerde ise “AFAD taban gönüllülerini” sahaya davet ettiğini belirten Varlı, şu ifadeleri kullandı: “Normal şartlarda eğitimlerimiz 1 günde bitiyor yani sistem üzerinden 1 kişi 1 günde yapabiliyor saha eğitimlerimiz normalde 1 hafta yada 10 gün sürüyor bazı illerin ve kişilerin durumuna göre daha kısa yada daha uzun olabiliyor. Şu anda yaşadığımız 4. derece afetler nedeniyle AFAD Gönüllü Sistemi’ne başvuran kişiler online eğitim almadan ‘AFAD Temel Gönüllüsü’ olabiliyorlar.

Arama kurtarma çalışmalarına destek vermek isteyen tabandan AFAD gönüllülerinin tamamını sahaya getirdiklerini belirten Varlı, “Dün ve bugün itibariyle sisteme üye olan kişi sayısı 110 bin 41 kişi. Toplam sayımız 719 bin kişiye ulaştı, sahada çalışan gönüllü sayımız 8 bini geçti” dedi. dedi.

Yoruma kapalı.