Depremzede Enes’i, ameliyata hastane personeli ikna etti

Merkez üssü Kahramanmaraş olan asrın felaketinin ardından Gaziantep Nurdağı’ndaki evleri yıkılan ve anne ve babasını kaybeden Enes ve Mehmet Aktaş kardeşler tedavi için Kocaeli’ye götürüldü. Depremin ardından 8-9 saat enkaz altında kalan 13 yaşındaki Enes Aktaş ile 15 yaşındaki kardeşi Mehmet Aktaş’ın Kocaeli’ye geldiği ve Enes Aktaş’ın kalçasında birden fazla kırık olduğu belirlendi. omurga Özel bir hastanede tedavisi sürdürülen Enes, uzman ekipler tarafından tedavi altına alındı. Ameliyatın ardından hastane çalışanları Enes’e sürpriz yaptı.

Gergin olan ve ameliyathaneye gitmek istemeyen Enes’e ameliyatın önemini anlatan çalışanlar, sonunda Enes’i bir hediye ile ikna etmenin bir yolunu buldu. Telefonu olmayan ve telefon isteyen Enes, personelden para toplayarak kendisine telefon ve tablet verdi. Ameliyat sonrası sağlık durumu düzelen ve taburcu olmaya hazırlanan Enes’in, kendisiyle birlikte Kocaeli’ye gelen yakınlarının yanında kalacak yer bulana kadar barınma ihtiyacı hastane yönetimi tarafından karşılandı. Aile, hastane yönetiminin misafiri olarak otelde kalıyor.

KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN BİNA SOĞDU

Çok zor günler geçiren Enes, “Gaziantep Nurdağı’ndan geldim. Sabaha karşı deprem anında kaçmaya çalışırken bina çöktü. Yanımızda telefon olan birini aradık, yardım çağırdık. “Bizi kurtardılar. 8-9 saat enkaz altında kaldım. Ameliyata girmeden telefon istedim. Bu biraz zor. “Bir süreçten geçtim, ağrılarım oldu.” Telefonum yok. Emziren ablalar sayesinde bana telefon hediye ettiler” dedi.

8 SAAT BOYUNCA TUTUKLANDIK

Enes ile Kocaeli’ye gelen 15 yaşındaki kardeşi Mehmet Aktaş da yaşadıkları süreci anlattı. Aktaş, “Enkazdan çıktık, yaklaşık 8 saat orada kaldık. Zaten abim ile aynı odada kalıyorduk. Buraya yeğenimin abisinin arabası ile geldik, öldü. Buraya geldiğimizde abim öldü. Ameliyat oldum. Ellerimde ufak yaralar vardı, onlar da geçti. Sırtımda da çatlak vardı.” .

Eğrilik ve tümsek DÜZELTİLDİ

Enes’in ameliyat öncesi ve sonrası sağlık durumu hakkında bilgi veren Ortopedi Uzmanı Prof. Bilgehan Tosun, “Yapılan tetkikler sonucunda omurgasında birden fazla seviyede kırık tespit ettik. Buna bağlı olarak omurgada eğrilik ve bazı kamburluklar gelişti. Buna istinaden ameliyatını gerçekleştirdik. Ameliyat.Ameliyatta omurgayı vidalarla tutarak kamburun üzerinden geçtik.Çıkmadık.İleride çıkabilecek vidaları yerleştirdik.Bu sayede eğriliği ve kamburluğu düzeldi.Hastamızı mobilize ettik. Yürümeye başladı her şey yolunda gitti bundan sonra takibini yapacağız içine koyduğumuz malzemeleri çıkaracağız tekrardan omurganın büyümesinin devamını izleyeceğiz bizimki de hasta taburcuya hazır olacak diye düşünüyorum “Yürüdük, yürüdük, keyfi yerinde, ağrısı yok, ağrısı yok. Hastanemizde rahat bir süreç geçirdi, rahat görünüyor.

Ameliyatı gerçekleştiren bir diğer isim beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Op. Dr. Şükrü İnan ise “Ameliyatı Bilgehan hocamla birlikte gerçekleştirdik. Hastamız gayet iyi. Sağlıklı bir şekilde taburcu etmeyi planlıyoruz” dedi.

KANATLARIMIZ ALTINDA

Hastane Genel Müdürü Latif Sezgin, Enes’in hastanenin çocuğu olarak görüldüğünü ve yanlarında olduğunu belirterek, “Aynı şekilde kardeşi Mehmet de öyle. Tedavisi bitene kadar otelde misafir edeceğiz, yerleşecek. Enes’i kolay kolay bırakmayacağız gibi. Bizde çalışan arkadaşlara özellikle teşekkür ederim. Kendi aralarında para toplayıp bizden habersiz küçük hediyeler almışlar. Enes’i kolay kolay bırakmayacağız” dedi. Duyarlılığı bizim için çok değerli. Bu yüzden çok mutluyuz. Keşke böyle kazalar yaşanmasa da elimizden gelen desteği vereceğiz. Enes benim ömür boyu kardeşim. Şimdi iyileşti ve tekrar yürüyor. Bundan sonraki süreçte ailesiyle kendine yer bulana kadar bizim kontrolümüz altındadır.Başta yönetim kurulu başkanımız Kemalettin Akkurt olmak üzere eğitimler ve açıklamalarla karşılaşacaktır. Bu konuda rahat etmelerine izin verin. O her zaman bizim oğlumuz olacak. Ağabeyi Enes bundan sonra kanatlarımızın altında olacak” dedi.

Yoruma kapalı.