Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakmasına tepki: Kınıyorum, lanetliyorum

Ali Erbaş, Tokat’ın Karşıyaka Merkez Cami Konuşma Salonu’nda gençlerle yapmış olduğu görüşmede, Paludan’ın Danimarka’da bir caminin karşısında polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmasına tepki gösterdi.

Kur’an-ı Kerim’e meydana getirilen saldırıyı kınayan Erbaş, şu şekilde konuştu:

“Geçen hafta bir meczubun, bir ırkçı, bir tek Kur’an düşmanı değil, hem de insanlık düşmanı bir Danimarkalının, bugün de birazcık ilkin Danimarka’da gene yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yapmış olduğu saldırıyı kınayarak adım atmak isterim. Tanrı’ın laneti onun üstüne olsun ve hem de bu meczuba, bu insanlık düşmanına müsaade eden Danimarka devletinin yöneticilerini de buradan kınıyorum, lanetliyorum. Bundan dolayı biz biliyoruz ki insan haklarına aykırı hareket ediyorlar.”

İnsanların tinsel değerlerine saldırmanın özgürlük olmadığını vurgulayan Erbaş, “Özgürlük insan haklarını korumaktır. 2 milyara yakın mensubu bulunan bir hak dinin, İslam dininin, 2 milyar insanoğlunun canından aziz bilmiş olduğu Kur’an-ı Kerim’ine istila etmek insan haklarını katletmektir. Bunu bilhassa ifade etmek isterim. Kur’an-ı Kerim, 1400 senedir bu şekilde saldırılara yüzlerce kez uğradı fakat devamlı Kur’an’a olan sevgi, Kur’an’a olan saygı, saygı büyüyerek, artarak devam etti.” ifadelerini kullandı.

“Bir meczubun saldırısı yüzünden zannetmesinler ki Müslümanlar ya da insanoğlu Kur’an’a olan bağlığını azaltacak.” diyen Erbaş, şu şekilde devam etti:

“Tam tersi daha da artarak devam edecek inşallah. Bundan dolayı biz biliyoruz ki Cenabı Hak, Kur’an-ı Kerim’i tüm insanların karanlıklardan aydınlığa çıkarılması için gönderildiğini bizlere öğretiyor Kur’an-ı Kerim’de. ‘Ey Habibim Kur’an’ı sana insanları karanlıktan aydınlığa çıkarasın diye yolladık.’ buyuruyor Rabbimiz. Ikimiz de kıyamete kadar gelecek Müslümanlar olarak tüm insanları Kur’an’a davete devam edeceğiz. Ve diyoruz ki, ey insanoğlu Kur’an’a gelin, ey insanoğlu Kur’an’ı tanıyın, Kur’an’ı anlamaya çalışın, Kur’an’ı tanırsanız, Kur’an’ı anlarsanız sizin kurtuluşunuza da katkı elde edecektir, bu tanıma mücadeleniz.”

Yoruma kapalı.