Dosta güven, düşmana Azab geliyor

Savunma sanayinde son dönemde en çok ilgi gören ürünlerden biri olan kamikaze insansız hava araçlarına (İHA) Türkiye’den “Azab” adlı yeni bir çözüm eklendi.
Robit Teknoloji, delta kanatlı yapısıyla Azab çok amaçlı kamikazeyi geliştirerek uçuş testleri gerçekleştirdi. Uzun menzile ve yüksek faydalı yük kapasitesine sahip olan Azab ile yakın gelecekte patlatma testleri planlanıyor.

Robit Teknoloji İnsansız Hava Araçları Direktörü Selçuk Fırat, şunları söyledi:

Tüm uçuş testlerini yaptık. Önümüzdeki aylarda mühimmat testleri de yapacağız. Şu anda aktivasyon mekanizmasını test ediyoruz. Aynı zamanda hedefine ulaştığında otomatik pilotunu uyardığı ve “Şimdi yok olacağım” dediği kısma geçiyoruz. Havan topları, tank silahları ve RPG mühimmatı Azab’a kolayca entegre edilebilir.

Azab, mevcut kamikaze İHA’lara kıyasla şu anda sınıfının Türkiye’deki tek örneğidir. Aynı zamanda yurt dışından da büyük ilgi görüyoruz. Bu hafta iki ülke ile temasımız oldu. Hem ihracatımız hem de ordumuz için güzel bir ürün olacak.

Azab T150’yi operasyonel taşımacılık için geliştirdik. 100 kilometre mesafedeki her hedefi kamerayla vurabilecek şekilde inşa ettik. Azab T200 ise uzun mesafelerde ülke sınırlarını korumak için caydırıcı olarak inşa edildi. 500 kilometre menzile sahip, 200 kilometreye kadar kontrol edebiliyorsunuz. Daha sonra hedefine ulaştığında da istediği gibi dalar. Hedefine ulaştığında veya görev tamamlandığında kendini yok edebilir.

Saatte 278 kilometre hıza ulaşabiliyor. Radar bölümü ve kompozit gövdesi sayesinde radara yakalanma olasılığı daha düşük bir üründür.

Yoruma kapalı.