Dünyada ilk kez rahim nakliyle doğan “Ömer ve Özlenen” bebekler ilk kez bir arada görüntülendi

Görüşmede konuşan Rektör Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin organ ve doku naklinde Türkiye’nin dünya markası haline geldiğinin söylemiş oldu. Bunun en güzel örneklerinden birinin rahim naklinin peşinden dünyaya gelen 2 bebekle yaşadıklarını ifade Özkan, ” İlk rahim naklimizin birincisi Derya Sert ve bebeği, ikincisi 14 ayda başarıya ulaştığımız Havva Erdem ve bebeğidir. Bunlar hem Türkiye’nin hem Akdeniz Üniversitesi’nin gururudur. Bu nakiller oldukça özeldir. Türkiye’nin ilk yüz naklini yaptık fakat rahim nakli birazcık daha özeldir. Dünyanın ilk rahim nakliydi, dünyada Türk tıbbının geldiği noktayı gösteriyordu. Hiçbir şekilde anne olmayacak insanlara anne olma umudu veren ameliyattı. Tamamen Nobel’e aday güzel bir ameliyattı. Ekibimizle bu ilkleri yaptık. Dünyanın en kaliteli en iyi en tecrübeli kompozit doku nakli merkeziyiz” dedi.

MEVZUAT MÜJDESİ GELDİ

Görüşmede müjdeli bir haberi daha paylaşan Özkan, “Bir oldukça hanım bu haberi bekliyor. Hafta sonu Sıhhat Bakanlığı ekipleriyle beraberdik, en kısa zamanda rahim nakli mevzuatı gündeme girecek. Sıhhat Bakanlığımıza bizlere destek olduğu içim teşekkür ediyoruz. Her ülkeyi kuvvetli kılan bilimdeki başarısıdır. Şuanda bu başarı tartışılmaz” diye konuştu.

‘DÜNYANIN EN BAŞARILI NAKİLLERİ’

Prof. Dr. Ömer Özkan, 11 yıl ilkin Derya’nın ameliyatını yaptıklarında dünyanın ilk başarı göstermiş rahim naklini yaptıklarını söylemiş oldu. Bu durumun başarı göstermiş olması için annenin kucağına sıhhatli bir bebek alması icap ettiğini belirten Özkan, “Cerrahi olarak dünyanın ilk başarı göstermiş rahim nakliydi fakat artık dünyanın tamamen başarı göstermiş ilk rahim nakli oldu Derya. Derya, dünyanın başarı göstermiş ilk rahim nakliyle çocuğunu kucağına aldı. İki yılı aşkın süredir sıhhatli şekilde devam ediyor. Derya Sert ve bebeği rutin kontrollerine vardığında bebeğinde üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi ve 3-4 gün buradaydı. Ve bugün taburcu oluyordu. Rastlantı oldu. Havva Erdem’de Türkiye’nin ikinci rahim nakliydi. Her iki aileyi de taburcu etmenin gurunu yaşıyoruz. Daha iyilerini yapma gayreti içinde olacağız. Bunlar bir ekip işiydi” dedi.

20 BİN KİŞİ SIRAYA GİRECEK

Prof. Dr. Ömer Özkan mevzuat olmadığından dolayı sıkıntılar bulunduğunu söylemiş oldu. Sıhhat Bakanlığı’ndan güzel bir söz aldıklarını da belirten Özkan, “Mevzuat emek harcamaları hızla devam ediyor. Bizim 20 bine yakın böbrek nakli hastası nakil bekliyor. Bu olduğu vakit müracaat sayısını onu geçecek. Bizim tek başımıza yapmamız mümkün değil. Bakanlık lüzumlu düzenlemeyi yapacaklar. Kısa sürede bu nakiller başlamış olacak” diye konutu.

‘ÇOK HEYECANLANDIRK”

Prof. Dr. İnanç Mendilcioğlu, ilk rahim naklinde oldukça heyecanlandığını ifade ederek, “Birebir yaşadığımız oldukça mühim bir sorundu. Bu operasyon oldukça mühim bir çığır açtı. Sonrasında gelen takipler gebelik doğumlar hem mühim bir başarıdır. Buradaki deneyimleri literatüre aktarma imkanı da bulduk” dedi.

‘2 KİŞİ GELDİK 3 KİŞİ AYRILIYORUZ’

Kucağında bebeği ile gelen Havva Erdem ise, oldukça mutlu bulunduğunu ve duygularını tanım edemediğini söylemiş oldu. Ömer ve Özlenen Özkan çiftine teşekkür ederken gözleri dolan anne Havva Erdem, “Oldukca şükür iki şahıs ile başladık bu sürece, bugün 3 şahıs olarak ayrılıyoruz. Tanım edemem duygularımı. Ömer ve Özlene Özkan hocalarıma teşekkür ederiz. Bebeğimizin adı “Özlenen” oldu. İnşallah sizler şeklinde başarı göstermiş hayırlı işler yaban bir kişi olur” açıklamasını yapmış oldu.

Bebeğiyle toplantıya katılan Derya Sert ise yeni hayatlarında her şeyin yolunda gittiğini ve oldukça mutlu olduklarını söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.