Erdoğan’ın öğretmen atama törenindeki konuşması sonrası ‘çapulcu’ polemiği

erdoğan ve kılıçdaroğlu

Kaynak, Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 bin öğretmenin göreve atanması vesilesiyle meydana getirilen törendeki konuşmasında, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavları için meydana getirilen boykot çağrılarını eleştirdi. Erdoğan’ın konuşmasında “çapulcu” kelimesini kullanımı tepki çekti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve öteki bazı siyasal partilerin liderleri Erdoğan’a tepki gösterdi.

Kemal Kılıçdaroğlu daha ilkin yeni imtihan sistemini eleştirmiş ve iktidara geldiklerinde bunu düzelteceklerini söylemişti.

“Boykot çağrısı, öğretmenlerimizi siyasal araç-gereç olarak kullanmayı amaçlayan tamamen art niyetli bir girişimdir” diyen Erdoğan ise konuşmasına şöyleki devam etti:

“Bırakın artık boykotu, nedir bunlar? Siz eğitim-öğretim mimarı mısınız, yoksa sokaklarda caddelerde çapulcu olarak dolaşanlar mısınız?

“Bizlere yavrularımızla haşır neşir olacak öğretmenler lazım. Bu şekilde caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil.”

Erdoğan’a Twitter’dan cevap veren Kılıçdaroğlu ise “Öğretmenler derhal birleşin, derhal!” dedi.

Bu sınava giren öğretmenlerin “iflah olamayacağını” belirten Kılıçdaroğlu, “Bunlar size hiçbir şey vermez. Sınava girmeyin, Bay Kemal bu problemi çözecek. Azca kaldı. Sabır” ifadelerini kullandı.

Bu hafta Ankara’da Ulusal Eğitim Bakanlığı önünde emek harcama koşullarını protesto etmek isteyen öğretmenlerden bazıları gözaltına alınmış, bir öğretmenin yüzüne yakın mesafeden göz yaşartıcı gaz sıkılmıştı.

Bir kolluk yetkilisinin bir bayan öğretmenle tartışırken çevresindeki polislere dönerek “Alın bunu” demesi ve öğretmenin yaka paça götürülmesi de tepki çekmiş, Kılıçdaroğlu da “Öğretmenlere… ‘Al bunu diyen’ o şahıs, beni beklesin” demişti.

Bugünkü paylaşımında o vakası da hatırlatan CHP lideri, “Dövüyorlar yahu sizi, geldikleri düzey bu. ‘Alın bunu’ seviyesi” dedi.

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay ise Erdoğan’ın konuşmasının peşinden “Bugün gene birileri adına utandık. Demokratik ve meşru yollardan haklarını arayan öğretmenlere ‘çapulcu’ diyen bir Cumhurbaşkanı ve bu sözleri alkışlayabilen meslektaşlarımız…” paylaşımında bulunmuş oldu.

Erdoğan’a Kılıçdaroğlu’ndan sonrasında Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve Zafer Partisi Genel Başkanı Umut Özdağ da tepki gösterdi.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik, 14 Şubat’ta Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Öğretmenlik Meslek Kanunu ile getirilmişti.

Yeni imtihan niçin eleştiriliyor?

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) öğretmenler için paylaşım ve ortaklık ağı olan Öğretmen Ağı’yla yapmış olduğu ortak açıklamada, kariyer basamaklarının para üstünden kritik edilmeye başlamasının ters tepebileceğini belirtmişti:

“Kademeler olması iyi bir düşünce olabilir sadece bu şekilde mi olmalı, bu tartışılır. Öğretmenlik aslına bakarsan ‘uzmanlık’ mesleği.

“Bu kademelerin kanun teklifinde yer alması, öğretmenin niteliğine dair şüpheler bulunduğunu gösteriyor. Uzman’ ve ‘başöğretmen’ unvanlarının getirilmesi, velilerin bu unvanlara haiz olmayan öğretmene karşı tutumuna da negatif yansıyabilir.”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) ise bu düzenlemenin eşit eşit işe eşit ücret ilkesini ihlal ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

Sendika, “Uzman öğretmen ve başöğretmenlerin vazife, yetki ve sorumlulukları, öteki öğretmenlerden ayırt edilemediği için eşit işe eşit ücret ilkesinin ihlal edilmiş olduğu açıkça görülmektedir” diyor.

Eğitim Sen’in bir öteki eleştirisi ise öğretmenler için adaylık sınavının kaldırılarak sorumluluğun Adaylık Değerlendirme Komisyonu’na devredilmesi planı.

Sendika açıklamasında, bu düzenleme ile atamalarda mülakat-torpil uygulamalarının tekrardan gündeme gelmesinin, arşiv taraması ve güvenlik soruşturması şeklinde uygulamalarla yeni mağduriyetlerin ortaya çıkmasının kaçınılmaz olacağını belirtti.

CHP Kemal Kılıçdaroğlu da öğretmenlere seslenerek “saygısızlık” olarak nitelendirdiği “kariyer sınavına” girmemeleri mevzusunda çağrıda bulunmuş oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu daha ilkin de sınava tepki göstermiş ve “En değerlilerimizi kariyer sınavları ile rencide etmeyelim. Uzman ve başöğretmen duyuru etmenin yolu çoktur” demişti.

Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Sizleri incitmeyecek çözümü seçimden sonrasında beraber konuşarak buluruz” dedi.

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay ise sınavın iptali ile ilgili çağrıda bulunarak, “Öğretmenlerimizi ve halkımızı öğretmenlik mesleğinin onuruna haiz çıkmaya çağrı ediyoruz” diye konuştu.

Imtihan ne vakit?

Ulusal Eğitim Bakanlığı, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimlerine 18 Temmuz’da başladı. Uzman öğretmenlik eğitimi 5 Eylül’de, başöğretmenlik eğitimi ise 19 Eylül’de tamamlanacak.

Eğitimlerin bitmesiyle beraber yazılı imtihan başvuruları da açılacak.

Sınavlar 19 Kasım’da 81 ile düzenlenecek. Adaylara çoktan seçmeli 100 sorudan oluşan bir kontrol uygulanacaktır, 100 üstünden 70 ve üstünde puan alanlar başarıya ulaşmış sayılacak.

Yoruma kapalı.