Eyüp Sultan Camii’ne mahyalar asıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 16. yüzyıl sırt geleneği tarihi camilerde yaşatılmaya devam ediyor. “Namaz gönül huzurudur” yazılı mahya, Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Mahya Muhtarı Kahraman Yıldız tarafından hazırlandı.

Mahya Eyüp Sultan Camii’nin minaresine bugün asılmaya başlandı. Önce minarelerin arasına ipler çekilerek tepeler asıldı. Daha sonra iplerle minarenin tepeleri asıldı. Sorguçlar ilk teravih namazının kılınacağı gün yakılır.

“EYÜP SULTAN CAMİİ’NDE ‘NAMAZ GÖNÜL HUZURUDUR’ YAZACAĞIZ”

42 yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde çalıştıktan sonra emekli olan Türkiye’nin tek arma ustası 67 yaşındaki Kahraman Yıldız, “Mahyacılık 450 yıllık bir Osmanlı sanatı. Ceyhan iki padişah döneminde bir mahya yaptırdı.Onun vefatından sonra iki ustamla birlikte mahya sanatını devam ettirmeye çalışıyoruz.Bu yılki konumuz “Ramazan ve Dayanışma”.Camilerimize bununla ilgili sözler asacağız. İstanbul’da 7 tane Selahattin camimiz var. Bu camilerden 5’i ramazan ayında “Her yıl olduğu gibi Eyüp Sultan Camii’ne mahya asmaya başladık. Bu camiye ‘Namaz gönül huzurudur’ sözünü asacağız. Bundan sonra “Namaz gönül huzurudur” ibaresini asacağız. Bursa’da camimiz var Bursa Ulu Camii’ne arma asacağız Selimiye Camii’nde restorasyon çalışması olduğu için bu sene oraya arma takmayacağız. Büyük olasılıkla yapacağız. Talepte bulunmadı” dedi.

Yoruma kapalı.