Facebook’un hacklendiğini düşündürten arızanın nedeni ortaya çıktı

facebook

Kaynak, Getty Images

Bugün dünyanın birçok yerinde binlerce Feysbuk kullanıcısı teknik problem şikayetinde bulunmuş oldu. Kullanıcılar, uygulamanın anasayfasındaki haber akışında takip etmedikleri, ünlüler için açılmış fanatik sayfalarına ve gruplarına ilişkin gönderilerin belirdiğini söylemiş oldu.

Internet sayfalarını, mobil telefon ile web sağlayıcılarını, çeşitli hizmetler sunan kurumları takip eden; yaşanmış olan arızaları ve kesintileri bildiren Downdetector adlı internet sayfası, probleminin bugün TSİ 09.00-11.00 saatleri içinde yaşandığını bildirdi.

Feysbuk kullanıcıları, bu saatler içinde haber akışlarında ünlüler için açılmış fanatik sayfalarına ve gruplarına ilişkin gönderilerin kronolojik bir halde sıralanarak karşılarına çıktığını söylemiş oldu.

Bazıları bu durumla dalga geçmek için ünlüler ile ilgili gülünç fotoğraflar ve videolar paylaşırken bazı insanoğlu Feysbuk’un hacklenmiş olduğundan endişelendi.

Feysbuk’un sahibi Meta şirketi, probleminin kısa bir süre içinde çözüldüğünü söylemiş oldu, yaşanmış olan rahatsızlıktan dolayı özür diledi.

BBC’ye konuşan bir Meta sözcüsü, “Bugün bir yapılandırma değişikliği esnasında bazı kişilerin Feysbuk haber akışında problem yaşandı. Bu durumdan etkilenenler için problemi hızlıca çözdük” dedi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Meta uygulamalarında ve WhatsApp’ta yaşanmış olan teknik bir arıza sebebiyle birçok platform altı saat süresince çalışmamıştı.

Kullanıcılar, uygulamaların hacklendiğinden şüphelenmişti.

Bu tür internet sayfaları ve mobil uygulamaların hacklendiği yada spamlendiğinden şüphelenenlerin sayısının son zamanlarda arttı.

Meta geçen ay, TikTok ile rekabet etmek için, Feysbuk’un haber akışında ve Instagram uygulamasında bazı değişimler yapacağını açıklamıştı.

Birçok şahıs firmanın bu kararını eleştirdi.

Değişikliklerden bir tanesi, kullanıcılara Feysbuk’un mobil uygulamalarında yeni bir sekmede haber akışlarını kişiselleştirme opsiyonu tanıdı.

Feysbuk’un yeni haber akışı hem de kullanıcılarına kısa gerçek videolar paylaşma imkanı sağlıyor ve içerik yönetiminde çeşitli yenilikler sunuyor.

Yoruma kapalı.