Hataylı depremzede anlattı: Taşlar gelmesin diye çocukları bahçeye fırlattım!

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde yaralananlardan bazıları Edirne’ye götürülerek Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Çopuroğlu ve ekibi tarafından tedavi altına alınan yaralılar, yaşadıklarını anlattı.

“Abim ve eniştem öldü”
Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden Ali Doğan (30), Mersin’in Tarsus ilçesindeki nişan töreninden evine dönerken depreme yakalandığını söyledi. İlk depremden sonra çıktıklarını ancak ikinciye yakalandıklarını anlatan Doğan, “Nişandan Tarsus’tan geldik. Biz uyurken sarsıldı, düştük. ikincisine takıldım anneme gittim deprem var dedim aşağı inmek üzereydik bizi merdivenlerde yakaladı duvar çöktü moloz altındaydık seslendim Bağırdım, aradım, ‘Kurtar beni’ dedim.

‘HEIDE GİBİ KULLANDI’
Ahmet Demir (39) depremin ardından sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Açıklanabilecek bir durum değil yaşayanlar bilir. Deprem anında çok hafif bir sarsıntıyla uyandım. Denedik. kendimizi dışarı atmak için.Arkasında ne olduğunu anlayamadık.O an oğlum peşimden gelince onu kurtarmak isterken düştüm.Yaralandım,oğlumu kaldırdım dışarı çıkardım.Annemizi kaybettik. . Kayınbiraderim geldi, annemin enkazını çıkardık. Kendi imkanlarımız ile bizi Kırklareli’ye götürdü. Doktorlarımız yardım etti. Halkımız yardım etti, biz de etmeye devam ediyoruz. Çok zor durumdayız” dedi.

“Kayınvalidemi Kurtaramadık”
Bilge Demir de eşi, çocukları ve eşinin babası ve annesiyle yaşadığı Kırıkhan’daki 2 katlı binada deprem olduğunu da söyledi. Depremde eşini ve çocuklarını kurtarmaya çalıştıklarını ifade eden Demir, “Deprem sırasında kayınpederim balkona koşarak bizi çağırdı. Önce eşim ve kızım indi. oğlum çok sarsıntı olduğu için düştü yanıma küf şeklinde düştü 1 saat içinde çevredeki arkadaşlar sayesinde yavaş yavaş çocukları çıkardık sonra beni çıkardılar ben çıkaramadım’ “Bir süre yürümeyeceğim. ayağa kalkamadım Kayınpederim de balkonun el değmemiş kısmına yapışmıştı. Kayınvalidemi kurtaramadık. Kapıya geldi ama kapıyı açamadılar. “Enkazda üçüncü gün kapı kısmında bulabildiler. Biz acımızı tam olarak yaşayamazken buraya geldiğimizde kemiklerimin kırıldığını biliyordum” dedi.
Demir, eşinin kardeşinin Kırklareli’de yaşadığını belirterek, “Depremin olduğu ilk gün bize yardıma geldiler. Biz de onların aracıyla buraya geldik. Orada elektrik olmadığı için röntgen çekemediler. Muayene ama” sadece morluklarımız olduğunu söylediler. Kayınpederimin de kalçasında ve ayaklarında morluklar vardı. Doktorlarımız sayesinde iyileşme sürecimiz var” dedi.

Yoruma kapalı.