Hollanda’da kadınlara ücretsiz hijyen ürünleri dağıtıldı

Yusuf Özkan, Lahey  

Hijyenik ped

Kaynak, Getty Images

Hollanda Yoksulluk Fonu Vakfı, ülkedeki bin ayrı noktada bayanlar için parasız regl periyodu hijyen ürünleri yardım noktası açtı. 

Hijyenik pedlerden tampona ve tane kabına kadar oldukca sayıda ürünü gerekseme sahibi bayanlara ulaştıran vakıf, ülke genelinde ortalama 60 bin kadının bu hizmetten yararlanacağını belirtiyor.

Geçen yıl aynı dönemde parasız hijyen ürünleri dağıtmak için ortalama 200 yardım noktası kuran vakıf, yoğun talep üstüne, bu noktaların sayısını beş kat arttırdı. Vakıf, bu hafta Utrecht kentinde bininci yardım noktasını açtı.

Hollanda Yoksulluk Fonu Vakfı, bu senenin sonuna kadar parasız hanım hijyen ürünleri yardım noktalarının sayısını 1.400’e çıkarmayı planlıyor.

Parasız yardım noktaları, hanımefendilerin kolayca ulaşabilecekleri ve en oldukca gereksinim duyulan yerlerde bulunuyor.

Bu noktalar çoğu zaman okullar, kütüphaneler ve cemiyet merkezlerinin yanı sıra, besin bankaları ve ikinci el eşya satan dükkanların içinde içeriyor.

Vakfa nazaran, “regl ürünleri satın alma mevzusunda bayanlar hâlâ tedirginlik ve utanç duygusu hissettikleri için” ürünler, her insanın kolayca erişebileceği hususi dolaplara yerleştirildi. 

Vakıf, tanınmış markalardan sürdürülebilir markalara kadar birçok firmaya ilişik hijyenik ped, tampon, tane kabı şeklinde geniş bir ürün yelpazesinin bayanlara ulaştırıldığını belirtiyor.

Hollanda Yoksulluk Fonu Vakfı, her ay ülke genelindeki 60 binden fazla hanım ve kız çocuğuna ulaşmayı hedefliyor.

Vakfa nazaran, parasız tane ürünleri sağlanmasına şiddetle gerekseme var. Şundan dolayı her 10 hanım ve kız çocuğundan biri ara sıra tane ürünleri satın alacak parayı bulamıyor.

Vakıf sözcüsü, kamu yayıncısı NOS’a, tane ürünlerine ulaşamamanın hanımefendilerin yaşamını ciddi şekilde etkilediğini belirterek “Mesela bu yüzden kimi zaman okula gidemiyorlar ve bu oldukca kaygı verici” dedi. 

Parasız tane ürünlerine yönelik talebin çok büyük bir halde arttığını vurgulayan sözcü, bilhassa okullardan bu mevzuda yoğun talep geldiğini söylemiş oldu.

Vakfa nazaran, yüksek enflasyon ve hızla artan enerji tutarları, orta gelir gruplarının alım enerjisini ciddi anlamda etkiliyor. Bu da parasız tane ürünlerine olan talebi arttırıyor.

Vakfın yanı sıra, Hollanda’da son yıllarda oldukca sayıda belediye de, sınırları içindeki bayanlara icretsiz tane ürünleri yadımında bulunuyor.

Yoruma kapalı.