İngiltere Eski Başbakan Yarıştan Çekildi

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, eski Başbakan olan Lizz Truss’ın istifa etmesinden sonra başlayan Başbakanlık yarışında çekildiğini basına duyurdu.

Eski Başbakan Johnson, yapmış olduğu yazılı açıklamada başbakanlık yarışında gerek halk arasında gerekse parlamentoda yer alan dost ve meslektaşları parti liderliği konusunda yarışması gerektiğini önermeleri kendisini son derece şaşırttığını ifade etti. İngiltere haber sitelerinde yer alan haberler arasında en fazla ilgili gören liderlik yarışları konusunda meraklı bekleyiş sona erdi.

Muhafazakâr Parti olarak 2024 için yeni bir zafer elde etme konusunda iyi bir konum yakalayacaklarını ifade eden Johnson parti liderliği için gerekli olan 102 milletvekiline ihtiyaç olduğunu bildirdi. Bu şartların sağlanması durumunda adaylığı açıklayacağını ifade etti. Fakat bu durumun doğru bir tercih olmayacağı kanısına vardığını dile getirerek parlamento içerisinde birleşik bir parti olmadığı müddetçe etkili bir yönetimden bahsedilemeyeceği ifadesinde bulundu.

Başbakan adayları arasında yer alan Rishi Sunak ile Penny Mardaunt ile görüşme gerçekleştirdiğini dile getiren eski Başbakan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ulusal çıkarlar altında bir araya gelebileceğimizi tahmin ediyordum. Fakat bunu gerçekleştirmenin bir yolunu bir türlü bulamadık. Dolayısı ile adaylığımı geri çekmem ve başarılı olacak kişiye destek vermemin daha mantıklı olacağını tahmin ettim. Bu aşamada adaylığımı devam ettirmek için doğru zaman olmadığının kanısına vardım.”

Gerek parti liderliği gerekse ülkenin yeni Başbakanı olmak için yarışa girecekler arasında bulunan eski Başbakan Boris Johnson’un isme oldukça ön planda bulunuyordu.  Tatiline yarıda keserek ülkesine dönen Johnson İngiltere haberleri veren tüm sitelerde yayınlanan habere göre için resmen adaylığını açıklamasa da, liderlik yarışına katılacağı halk arasında kesin bir gözle bakılıyordu.

Fakat pandemi döneminde karantina kurallarını ihmal etmesinden dolayı hakkında soruşturma açılan Johnson, soruşturmanın sonucuna göre ihraç edilme veya milletvekilliğinden çıkarılma olasılığı bulunuyor.

 

Yoruma kapalı.