İş Bankası ve Denizbank Rus Mir ödeme sisteminden çıktı

mir

Kaynak, Getty Images

İş Bankası ve Denizbank, ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Denetim Dairesi’nin (OFAC) geçen hafta Rus ödeme sistemi Mir’in kullanımının Rusya haricinde yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulamaya hazır bulunduğunu duyurmasının peşinden, sistemden çıktı.

Mir ödeme sistemi, Türkiye’yi ziyaret eden onbinlerce Rus gezgin içinde popüler popülerdi.

İş Bankası’nın hisseleri Mir ödeme sistemini askıya aldığını açıklamasının peşinden yüzde 10 kıymet kaybederken, banka ulusal ve internasyonal kanunlar, düzenlemeler ve ticari iş prensiplerine bağlı bulunduğunu deklare etti.

Denizbank ise “Şu anda Mir’de hizmet sağlayamıyoruz” dedi ve bankanın internasyonal engelleme kurallarına uygun hareket ettiğini” belirtti.

Ankara, prensipte Rusya’ya uygulanan Batı ambargolarına ilke olarak karşı çıkıyor ve hem Moskove hem de Kiev ile yakın ilişkileri bulunuyor.

Ancak diplomatlar bilhassa geçen hafta Özbekistan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin’in görüşmelerinin peşinden Türkiye ve Rusya içinde gelişen ekonomik ilişkilerden kaygı duyuyor.

Amerikan Gömü Bakanlığı geçen ay büyük Türk işletmelerine bir mektup yollayıp, engelleme uygulanan Ruslarla ticari ilişkilerini devam ettirmeleri durumunda ceza uygulanacağı uyarısında bulunmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise bu kaygıların “anlam ifade etmeyen” bulunduğunu söylemişti.

Nebati Nisan ayında da, Türkiye ekonomisi açısından tehlikeli sonuç önemdeki Rus turistlerin Mir sistemiyle kolayca ödeme yapabileceklerini belirtmişti.

İş Bankası ve Denizbank’n Mir ödeme sisteminden çıkmasına rağmen, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası şeklinde devlet bankaları hala sistemi kullanıyor.

Yoruma kapalı.