İsrailli arama kurtarma ekibi: Türkler harika ve cömert insanlar

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma yol açan iki büyük depremin ardından İsrail’den 450 kişilik bir ekip, bir hafta boyunca bölgede arama kurtarma çalışmalarında görev alarak 19 kişiyi kurtardı.

“TÜRKLER GÜZEL İNSANLARDIR”

İsrailli ekip üyeleri, Kahramanmaraş’ta yaşadıklarını ve enkaz çalışmalarında edindikleri tecrübeleri paylaştı. Teğmen Hila Levi, “Depremle insanların bir dakikada düştüğü durumu anlamak zordu. Türkler harika insanlar. Deprem nedeniyle verecekleri çok az şey olmasına rağmen çok cömert davrandılar ve bize verdiler. çok itaat ettiler. Bu bile kendi içinde çok etkileyiciydi.”

“OLAĞANÜSTÜ BİR İLHAM VE İŞ BİRLİĞİYLE ÇALIŞTIK”

Teğmen Zohar Lupatinvi, “Heyete katılacağım bilgisi bana verildiğinde çok fazla sorumluluğum ve hayat kurtarma şansım olduğunu anladım. Yıkılmış bir binaya geldik, çok dengesizdi. Aynı bölgede çalışan bir Türk kurtarma ekibi.Enkazda kalan insanları bulmak için saatlerce birlikte çalıştık.İnanılmazdı ve “İlham verici bir şekilde bizimle tam bir işbirliği içinde çalıştılar”.

“Yapılanları anlatmaya kelimeler yetmez”

Yüzbaşı Linoy Dimri, “Gerek çevre gerekse arama kurtarma çalışmalarında yaşanan çok ağır tahribat sırasında yapılanları ve yaşananları anlatmaya kelimeler, fotoğraflar ve videolar yetmez” dedi. 9 yaşındaki çocuğu 120’nci saatte kurtardığını öne süren Dimri, “120 saat enkaz altında kaldıktan sonra bir çocuğu kurtarmayı başardık. Altında sadece 9 yaşındaki çocuğun sesini duyan Dimri, “120 saat enkaz altında kaldıktan sonra bir çocuğu kurtarmayı başardık. ‘İmdat’ diye bağıran enkaz, altında hayat olduğunu bilmek, onu kurtarabilmek inanılmaz bir deneyim.” .

Yoruma kapalı.