İstanbul Valiliğinden kar yağışı tedbirleri açıklaması

İstanbul’da hava durumu ve olumsuz hava koşulları nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın “Kış tedbirlerine ilişkin genelge” doğrultusunda Valiliğin koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluş temsilcileriyle karla mücadeleye hazırlık değerlendirme toplantısı yapıldı. Görüşmenin ardından vatandaşlar uyarılarak alınan tedbirler İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada iletildi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

“Bölge Meteoroloji Müdürlüğümüzden bugün, yarın ve ilerleyen günlerde saat 13.00’te alınan son verilere göre, İstanbul çevresinde yağmur, kuzey ve yüksek kesimlerde kar şeklinde görülecek yağışın, İstanbul genelinde kar yağışına dönüşmesi bekleniyor. İlde Pazartesi günü öğle saatlerinden itibaren sabah saatlerinden sonra hava muhalefeti nedeniyle kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve gök gürültülü sağanak (60-80km/s), Avrupa yakasında ise tam sağanak (80-100km/s) eseceği bildirildi. raporları ve olumsuz hava koşulları ile ilgili olarak, “Tedbir Genelgesi” gereğince, kar eylemine hazırlık değerlendirme toplantısı Valiliğimiz koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarımızın temsilcileri ile gerçekleştirilmiştir. ilimizde karla mücadele çalışmaları, AFAD, büyükşehir ve ilçe belediyeleri, t Güvenlik, trafik, sağlık ve ulaşım ile ilgili görevleri olan tüm kurumlarımız günün her saati hizmetinizde olacaktır.

KARLA MÜCADELEDE 11 BİN 130 ÇALIŞAN ÇALIŞACAK

İstanbul’daki TAMP çalışma gruplarımızı oluşturan tüm kurumlarımız; 5.277km. 11130 çalışanı, 171 acil çıkış noktası ve 23 karayolu servis tesisi (OHT), 57 iş makinesi noktasında 2.591 iş makinesi, 101 noktada 475.400 ton tuz ve 3.640 ton çözelti kapasitesi ile kar ve buzla mücadeleye hazır. Yol Ağı. 437 araç ve 2.142 kişi ile İl Jandarma Komutanlığımız, 210 araç ve 703 kişi ile İl Emniyet Müdürlüğümüz, 101 noktada 2.300 çalışanı, gönüllüsü ve 162 aracı ile Kızılay’ımız ve 1.250 çalışanı, gönüllüsü ile İl Müdürlüğümüz AFAD karla mücadele çalışmalarına 84 araç destek verecek. Bu çalışmalar için beklenen iş makinesi, traktör ve ilk müdahaleci sayısı 2022 yılına göre %143 arttı. Otoyol güzergahında bulunan 23 Servis Tesisinde otopark kapasitesi 5.598 araç. İlimizde şiddetli hava koşulları ve karla mücadele çalışmaları ile yetkili kurumlarımızın karayolu, hava, demiryolu ve deniz ulaşımında yürüttüğü çalışmalar Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezimizde 24 saat takip edilmektedir. İstanbul’a giden tır, tır ve diğer araç şoförlerimizin bölgemizde olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için kış lastiği takmak ve uyarılara uymak konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz. Olumsuz hava koşulları nedeniyle tüm vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını bekliyoruz.”

Yoruma kapalı.