İtalya, toplu tecavüzden mahkum edilen Robinho’nun iadesini istedi

Övgü Pınar – Roma

Robinho

Kaynak, Getty Images

İtalya, toplu tecavüzden suçlu bulunarak 9 yıl hapse mahkum edilen Brezilyalı eski futbolcu Robinho’nun iadesini talep etti.

38 yaşındaki eski futbolcu ve kendisi şeklinde Brezilyalı olan arkadaşı Ricardo Falco, 2013’te İtalya’nın Milano kentinde bir gece kulübünde bir hanıma saldırı ettikleri nedeni öne sürülerek yargılanmış ve ilk olarak 2017’de suçlu bulunmuştu.

İtalya’da Yargıtay tarafınca geçen Ocak ayında onaylanan kararla Robinho ve Falco 9’ar yıl hapse mahkum edilmişti.

Milano savcılığı, her ikisi de Brezilya’da bulunan Robinho ve Falco’nun İtalya’ya iade edilmesi talebiyle internasyonal soruşturma emri çıkarmıştı. Dün de İtalya Hakkaniyet Bakanlığı’nın, iade talebini Brezilya makamlarına ilettiği açıklandı.

İtalya basınındaki haberlere nazaran Brezilya’nın iade talebine pozitif cevap vermesi beklenmiyor. Brezilya anayasası, ülke vatandaşlarının yurtdışında işledikleri suçlar için başka ülkelere iadesine izin vermiyor.

Sadece İtalya’nın iade talebiyle internasyonal soruşturma emri çıkarması yardımıyla Robinho’nun Brezilya dışına çıkması halinde tutuklanması mümkün olabilecek.

Mduyuru döneminde yaşandı

Robinho hakkında saldırı davası, AC Milan takımında oynadığı döneme dayanıyor.

2010-2014’te Milan’da oynayan Robinho, Ocak 2013’te bir grup arkadaşıyla beraber 23 yaşındaki bir hanıma cinsel hücum ve toplu tecavüzle suçlanmıştı. Tam adı Robson de Souza olan futbolcu ve arkadaşı Ricardo Falco 2017’de suçlu bulunurken öteki saldırganların kimliği belirlenememişti.

Robinho dava süresince suçsuz bulunduğunu, birlikteliğin şikayetçi kadının rızasıyla gerçekleştiğini öne sürmüş ve karara itiraz etmişti. Sadece telefon mesajlaşmaları da dahil deliller sonucunda temyiz aşamasında da suçlu bulunmuş ve 9 senelik hapis cezası geçen Ocak’ta kesinleşmişti.

Robinho, İtalya’da hakkında oluşturulan dava süreci devam ederken 2018-2020 yılları aralığında Türkiye’de Sivasspor ve Başakşehir kadrolarında yer almıştı.

2020’de ise futbola başladığı Brezilya’nın Santos kulübüne geri dönen futbolcu, cinsel hücum davasından almış olduğu mahkumiyet sebebiyle takımdan uzaklaştırılmıştı.

Yoruma kapalı.