Japonya hükümeti gençleri alkol tüketimine teşvik ederek ekonomiyi canlandırmak için yarışma başlattı

sake içen japonlar

Kaynak, Getty Images

Genç kuşağın, ebeveynlerine kıyasla daha azca alkol tüketmesinden dolayı vergi gelirlerinin düşmüş olduğu Japonya, alkol tüketimini artırmanın yollarını arıyor.

Japonya Ulusal Vergi Dairesi, gençlerdeki bu trendi tersine çevirebilmek için adım attı ve hükümetin de desteğiyle “Sake Viva” (Fazlaca yaşa sake) kampanyası başlattı.

Sake (pirinç rakısı), Japonya’nın ulusal içkisi.

Kampanya ile içki içmeyi daha çekici hale getirecek fikirler bulunması hedefleniyor.

20-39 yaşları kişiler, yaşıtlarının alkole talebini artıracak iş fikirleriyle kampanya kapsamındaki yarışmaya katılabilecek.

Ulusal Vergi Dairesi adına yarışmayı yürüten ekip, kısmen Covid-19 salgını esnasında değişen alışkanlıkların ve yaşlanan nüfusun, alkol satışlarında düşüşe niçin bulunduğunu belirtti.

Japon basını kampanyaya olan kamuoyu tepkisinin karışık bulunduğunu aktarıyor.

Bazıları, sağlıksız bir alışkanlığın devlet tarafınca teşvik edilmesini eleştirirken, öteki taraftan kampanya için garip fikirler ortaya atanlar da oluyor.

Yarışmacıların, iş fikirlerini sunmak için Eylül ayı sonuna kadar vakitleri var. Gönderilen fikirler arasından finale kalanlar, uzmanların desteğiyle geliştirilecek ve projelere Kasım ayında son şekli verilecek.

Ulusal Vergi Dairesi’nin verilerine gore, ülkede 2020 senesinde tüketilen alkol oranı 1995 yılından azca.

Japonya’da 1995’te şahıs başı senelik averaj 100 litre olan alkol tüketimi, 2020 senesinde 75 litreye düşmüş durumda.

Bu, alkolden elde edilmiş vergi gelirlerinin de düşmesi anlamına geliyor.

Japan Times gazetesine gore, 1980’de alkol ürünleri, toplam vergi gelirinin yüzde 5’ini oluştururken, bu oran 2011’de yüzde 3’e, 2020’de de yüzde 1,7’ye geriledi.

Japonya dünyanın “en yaşlı” nüfuslarından birine haiz.

Dünya Bankası verilerine gore, 65 yaş ve üstündekiler Japonya nüfusunun yüzde 29’unu oluşturuyor.

Bu durum bir tek alkol tüketimiyle bağlantılı vergi gelirleri mevzusunda değil, iş gücü anlamında da problem oluşturuyor.

Yoruma kapalı.