Juliette Binoche ve Marion Cotillard gibi oyuncular İranlı kadınlara destek için saçını kesti

Marion Cotillard

Kaynak, Twitter/Marion Cotillard

Juliette Binoche ve Marion Cotillard’ın da aralarında bulunmuş olduğu 50’den fazla Fransız oyuncu ve müzisyen, İran’daki protestolara saçlarını keserek destek verdi.

Avukat Richard Sedillot’un girişimiyle hazırlanan ve Binoche’un “özgürlük için” diyerek saçlarından büyük bir parçayı kesmesiyle süregelen bir video #HairForFreedom etiketiyle dün sabah toplumsal medyada paylaşıldı.

Videoda meşhur Fransız bayanlar, İran’daki başörtüsü protestolarına destek vermek için saçlarını kesiyor.

Cotillard videoyu kendi Instagram hesabından, “Özgürlük için savaşarak tam da şu anda dünyayı değiştiren İranlı yürekli hanım ve erkekler, yanınızdayız” sözleriyle paylaştı.

İtalyan Bella Ciao şarkısının İranlı müzisyen Gandom’un seslendirdiği versiyonunun kullanıldığı videoda Isabelle Adjani, Pomme, Fransa’yı Eurovision’da temsil eden Barbara Pravi, Isabelle Huppert, eski Fransız cumhurbaşkanı François Hollande’ın eşi Julie Oldukça, Belçikalı müzisyen Angele, Fransa’da yaşayan İngiliz oyuncu Charlotte Rampling de yer aldı.

Video sonunda İslam Devrimi sonrası İran toplumsal hayatındaki değişimi özetleyen Persepolis çizgi romanının yaratıcısı Marjane Satrapi’ye de teşekkür ediliyor.

Mahsa Amini’nin başörtüsünü “olması gerektiği şeklinde takmadığı” sebebi öne sürülerek gözaltına alındıktan komaya girerek hastaneye kaldırılmasının ve yaşamını kaybetmesinin peşinden İran’da protestolar başlamıştı.

Şimdiye kadar insan hakları örgütlerine gore 130’dan fazla kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu protestolarda İranlı bayanlar saçlarını keserek başörtüsü zorunluluğuna tepki gösteriyordu.

Londra, Paris, İstanbul, Roma şeklinde çeşitli şehirlerde de İranlı hanımefendilere destek yürüyüşleri yapılmış oldu.

Yoruma kapalı.