Kadersiz Yasemin Yargıtay’ı ikiye böldü

İstanbul’da yaşayan Özkan ve Yasemin Kaymaklı çifti, 2013 yılında dünyaevine girdi. Çift, düğünlerinden kısa bir süre sonra tartışmaya başladı. Eşi Yasemin’e şiddet uygulamaya başlayan ve şiddeti devam ettiren Özkan Kaymaklı, eşi Yasemin’i yaraladı. Şiddetin artması üzerine mahkeme kararıyla ara eve yerleştirilen kadın, 10 gün sonra eşiyle yaşadığı eve döndü. Çift arasındaki tartışma, Yasemin’in eve dönmesinin ardından da devam etti. Çocuğu da beraberinde getiren kadın, ailesiyle birlikte Van’a gitti. Kocası Özkan Kaymaklı, Van’a giderek eşi ve çocuğunu İstanbul’a götürdü. Oğluna bez ve mama almayan koca, eşi Yasemin ile tartıştıktan sonra onu döverek odaya kilitledi. Yasemin Kaymaklı ve oğlu sabaha kadar odaya kilitlendi. Sabah uyandıktan sonra odadan çıkan kadın, odasından çıktıktan sonra Özkan Kaymaklı’ya saldırdı. Özkan Kaymaklı ise kahvaltı masasında elindeki tavayla Yasemin Kaymaklı’nın başına vurarak saçını çekti. Bunun üzerine Özkan Kaymaklı, belindeki kemeri çıkarıp önce eşini dövdü, ardından da boğazındaki kemeri sıkmaya başladı. Ardından Yasemin Kaymaklı yanıt vermeye başladı. Eşi Özkan’ı etkisiz hale getirmeyen Yasemin Kaymaklı, masadan aldığı bıçakla kocasını 4 yerinden bıçakladı.

SÜRÜŞ İNDİRİMİ UYGULANDI

Özkan Kaymaklı’nın olay yerinde yaşamını yitirmesinin ardından kadın, Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Mahkeme heyeti, sanık Yasemin Kaymaklı’nın “kasten öldürme” eylemini heyecan, korku ve acelecilikle haklı gösterilebilecek heyecan, korku ve aceleyle sınırdan geçmesi sonucu işlediği gerekçesiyle “cezalandırılmasına yer olmadığına” karar verdi. savunma.

RESTORASYON VE VİZE İTİRAZI 15 YIL HAPİS

Karara yapılan itirazın ardından dosya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’ne gitti ve oda, ilk derece mahkemesinin kararını bozdu. Temyiz, sanığın “eş kasten öldürme” suçunu haksız tahrikle işlediği gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararın temyiz edilmesiyle dosya Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne ulaştı. Oda heyeti, temyiz kararını yerinde buldu ve oy çokluğu ile kabul etti.

CİNAYET YASAK KAPSAMINDA TAMAMLANDI

Kurul kararı oy çokluğu ile alırken, muhalefet üyeleri Yasemin Kaymaklı’nın eyleminin “tahrik” amaçlı yapıldığını vurguladı. Muhalefet şerhinde, sanık eşinin, mazur görülebilecek heyecan, korku ve meşru müdafaa amacıyla mağduru sınırı geçmek için “kasten öldürme” eylemini gerçekleştirdiği ileri sürüldü. sanık aleyhine, eşe karşı kasten adam öldürme suçundan ceza verilmesini gerektirecek bir neden bulunmadığı yönündedir. Doğru olmakla birlikte, “eş kasten adam öldürme” suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılan ve bozulan kararın bozulması gerektiği görüşüne katılmıyoruz, ancak onanması gerektiği görüşüne katılıyoruz.

Yoruma kapalı.