Kocaeli’nin gurur günü; Emine Erdoğan’dan, teşekkür plaketi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ülke genelinde “Su Verimliliği Seferberliği” başlattı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıyı büyük bir gururla yaşadı. Törende Büyükşehir iştiraklerinden İSU’nun “Geri Kazanım Suyu” projesi İyi Uygulamalar alanında teşekkür plaketi ile değerlendirildi. Başkan Büyükakın, Türkiye’ye örnek teşkil eden proje için teşekkür plaketini Emine Erdoğan ve Bakan Kirişçi’den aldı.

SUYUN VERİMLİ HAREKETİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ev, iş yeri ve sanayide su kaybının önlenmesi, yasal altyapının kurulması, tarımda modern sulama yöntemlerinin kullanılması ve su sıkıntısı yaşayan Türkiye’de farkındalık yaratmak amacıyla İklim değişikliği nedeniyle, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde “Su Verimliliği Seferberliği” başlatıldı. Su Verimliliği Seferberliği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantı ile başladı.

SU GERİ KAZANIM PLAKASI

Programda, ülkemizde ilk kez Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından sanayide uygulanan ve ikinci kez atıksu arıtma tesislerinin arıtılmasıyla hayata geçirilen Geri Dönüşüm Suyu Projesi’ne teşekkür plaketi verildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Dr. Tahir Büyükakın’a İSU Genel Müdürü Ali Sağlık eşlik etti. Cumhurbaşkanı Büyükakın, Emine Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin elinden aldı.

TÜRKİYE’DEKİ BİR PROJE ÖRNEĞİ

Büyükşehir şubelerinden biri olan İSU, su tasarrufu konusunda en iyi sonuçları almak adına ülkemiz için örnek projelere imza atmıştır. Yönettiği 23 atık arıtma tesisinde arıtılan arıtma suyunun yeniden değerlendirilmesi olan ‘Geri Kazanım Suyu’ bu örnek projelerden biridir. İSÜ’nün 2014 yılından itibaren uyguladığı Geri Dönüşüm Suyu, endüstriyel ve sıfırdan sulamada kullanılmaktadır. Sanayide petrol rafinerileri, endüstriyel gaz, haddelenmiş çelik, lastik, enerji, piston, otomobil, çelik ve ambalaj üretiminde geri dönüştürülmüş su kullanılarak içme suyu, Sapanca Gölü ve yer altı su kaynakları üzerindeki baskı da azaltılmaktadır.

BÜYÜKAKIN: GELECEK İÇİN MOTİVASYONLUYUZ

Sıfır Atık’ın Türkiye’deki öncüsü Emine Erdoğan’dan böylesine değerli bir plaketi almanın kendileri için ayrı bir onur olduğunu vurgulayan Başkan Büyükakın, “Geri dönüştürülmüş suyun sanayide kullanılması için Kocaeli’de bir girişim başlattık. tesisleri faaliyetleri.Örnek ve model bir şehirdir.Metropol olarak geri dönüşüm tesislerimizden sanayinin kullandığı tüm suyu sanayiye bağışlama kabiliyetine sahibiz.Bugün çalışmalarımızın taçlandıran başarısı bizim için gurur kaynağı oldu ve bundan sonra yapacağımız çalışmalar için bizleri motive etti Şehrim Emine Erdoğan ve Bakanımız Kirişçi Hanım’a çevre ve doğayı koruma konusundaki öncü çalışmalarından dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. dedim.

KAPASİTE 41 MİLYON M3

Kocaeli genelindeki 23 atıksu arıtma tesisinden 21’i İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olarak işletilmektedir. 2022 yılında bu tesislerde 164 milyon metreküp atık su arıtıldı. Biyolojik atıksu arıtma oranı %100’e, ileri biyolojik atıksu arıtma oranı ise %73’e yükseltildi. İşletmedeki arıtma cihazlarının su geri kazanım kapasitesi 41 milyon metreküpe ulaştı.

YÜZDE 34 SU TASARRUFU
Sanayide yılda kullanılan 42,3 milyon metreküp suyun 14,5 milyon metreküpü geri dönüşümden geri kazanılmıştır. Kocaeli’de atık su geri dönüşümü ile sanayide yüzde 34 oranında su tasarrufu sağlandı. Son 6 yılda toplam 74 milyon metreküp su geri kazanıldı.

Yoruma kapalı.