Köpeği kürekle öldürmüşlerdi! O sanıklar hakim karşısında

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ilişik Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde sıhhat teknisyeni Murat Bacak’ın köpeğe kürekle vurup öldürmesi ve Sefa Çakmak’ın da hayvanı sürükleyerek götürmesine ilişik görüntüler, 24 Kasım’da toplumsal medyada paylaşıldı. 16 Kasım’da yaşandığı belirtilen olayın görüntüleri, tepkilere niçin oldu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Murat Bacak ve Sefa Çakmak, ‘bir ev hayvanı yada evcil hayvanı kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

‘BİR SALDIRI OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ’

Şüpheliler hakkında savcılıkça hazırlanan iddianame tamamlandı. 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, olayın iyi mi yaşandığı anlatıldı. İddianamede, “Hayvan barınağında gerçekleştiği tespit edilen vakaya ilişkin 11 saniyelik görüntüde işçi olarak çalışan şüpheli Murat Bacak’ın, elinde bulanan kürekle 3 kez sert şekilde köpeğe vurmuş olduğu, gene aynı yerde çalışan öteki şüpheli Sefa Çakmak’ın, köpeği soruşturma aparatıyla tuttuğu ve hayvanın kaçmasına engel olduğu, Murat Bacak’ın köpeğe 3 kez kürekle vurduktan sonrasında, köpeğin hareketsiz şekilde yere yığıldığı, Sefa Çakmak’ın hareketsiz kalan köpeği sürükleyerek kenara doğru çekmiş olduğu görüntülerde köpek tarafınca meydana getirilen bir hücum olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

İddianamede şüphelilerin ifadelerinde de yer verildi. Murat Bacak’ın ifadesinde; kendisine saldırmış olduğu için köpeğe kürekle vurduğunu, Sefa Çakmak’ın soruşturma aparatıyla yakaladığını sadece köpeğin yaşadığını açıkladı. Sefa Çakmak’ın savunmasında ise Murat Bacak’ın, köpeğin saldırması üstüne kürekle köpeğe vurduğunu, kendisinin de aparatla köpeği yakaladığını, aşısını yaptıklarını ve köpeğin yaşadığını söylediği kaydedildi.

İDDİANAMEDE ‘CAN DOSTUMUZ’ VURGUSU

Ölen köpek için ‘can dostumuz’ vurgusu meydana getirilen iddianamede, “Can dostumuz köpeklerin vaka günü parazit aşıları yapılmak suretiyle kafes dışına çıkarıldığı, aşılamalar yapıldığı sırada küpe numarası tespit edilemeyen can dostumuz köpeği şüpheli Sefa Çakmak’ın aparat vasıtasıyla boynundan yakaladığı, öteki şüpheli Murat Bacak’ın da elindeki kürekle onlarca kere vurmak suretiyle can dostumuz köpeğe işkence edip, acımasız ve zalimce muamelede bulunarak ağır yaraladıkları, bilirkişi raporu ve Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi veterinerlerince düzenlenen rapora bakılırsa; zalimce işkenceye maruz bırakılan can dostumuz köpeğin vaka tarihinden 1 gün sonrasında öldüğü tespit edilen Y1765 kulak küpeli olduğu belirlenmiştir” denildi.

CEZALAR YARI ORANINDA ARTIRILDI

İki şüpheli hakkında da ‘Bir ev hayvanına yada evcil hayvanı kasten öldürme’ suçundan 6’şar aydan 4’er yıla kadar hapis cezası istendi. Bu cezanın Hayvan Hakları Kanunu’nun ‘suçların baytar doktor, baytar sıhhat teknisyeni, hayvan koruma gönüllüsü, hayvan koruma derneği üyeleri, hayvan koruma vakfı üyeleri yada hayvanlara bakmak veya onları korumakla görevlendirilen kişiler tarafınca işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılır’ maddesi gereğince yarı oranında artırılarak, 6’şar yıla çıkartılması talep edildi. Tutuklu Murat Bacak ve Sefa Çakmak’ın yargılanmalarına bugün başlandı. 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya; tutuklu sanıklar SEGBİS vesilesiyle katılırken, başta Konya Barosu olmak suretiyle bazı baroların Hayvan Hakları Komisyonu’nda görevli avukatlar da hazır bulunmuş oldu.

‘DİREK YÜZÜME DOĞRU SALDIRDI’

Murat Bacak, savunmasında köpeğin kendisine saldırmış olduğu için vurduğunu öne sürdü. Bacak, şunları söyledi:


“10 senedir bu işi yapıyorum. İlaçlamayı makineyle yapıyoruz. Öteki arkadaşların elinde sopa ve demir vardı. Benim elim boş olunca, köpek bana hücum etti. Direk yüzüme doğru hücum etti. Sefa tutmaya çalıştı. Sonrasında da vaka gerçekleşti. Küreğin uzunluğu sebebiyle bana yaklaşmasını engellemek için vurdum. Kafasına vurmak istemedim. Vakadan ilkin, 2 arkadaşımızı köpek ısırdı. Videonun öncesinde bir kere vurdum. Öncesi olmayınca gözükmüyor. Hayvanları sevdiğim için veterinerlik lisesini seçtim. Hayvan bayıldıktan sonrasında enjeksiyona gitti. Baygındı ve birkaç dakika sonrasında kendine geldi. Sonrasında Sefa bana getirdi, ilacını yaptım. Köpek koşarak ayrıldı. Ertesi gün köpeği de gördüm, yaşıyordu. Olayın peşinden belimdeki rahatsız sebebiyle 3-4 gün rapor aldım. Keşke köpek beni ısırsaydı da bu şekilde bir vaka yaşanmasaydı.”

‘MURAT, KORKUDAN KÜREKLE VURDU’

Köpeği sürükleyen Sefa Çakmak da savunmasında 14 Eylül’de hayvan bakım elemanı olarak barınaktaki görevine başladığını belirtti. Çakmak, “Kafesteki köpekleri aşılayıp, yeniden kafeslere koyuyorum. Köpeği kafesten çıkardıktan sonrasında Murat’a hücum etti. Normalde köpekleri öyleki sürüklemiyoruz. Köpek kendisi geliyor. Köpek saldırınca Murat elinde bir şey olmayınca tarafındaki kürekle vurdu. Bir kez vurdu. Köpek sersemleyince, o sırada yakaladım. Murat sanırım korkudan kürekli vurdu. Asla kimse tepki göstermedi. İşe 2 ay oldu başlayalı ve ilk kez bu şekilde bir vaka gördüm. Veterinerler de bizleri görmüş oldu fakat bir şey söylemediler. Elinde sopa yada buna benzer bir şey olanlara köpekler saldırmıyor. Köpek bayıldıktan sonrasında 2-3 metre götürdüm. Sonrasında müdahale edildi. Köpeği ilaçladıktan sonrasında bıraktım. Pişmanım. Iyi mi bulunduğunu bende bilmiyorum. Çevremizdekiler o an şokla bir şey söylediler mi? Bilmiyorum” dedi. Duruşma, avukatların savunmaları ile sürüyor.

Yoruma kapalı.