Kuzey Kore, Japonya üzerinden kıtalararası balistik füze denemesi yaptı

Rupert Wingfield-Hayes & Nathan Williams, Tokyo

japonya'da tv ekranı

Kaynak, Getty Images

Kuzey Kore’nin, Japonya üstünden orta menzilli balistik roket fırlattığı açıklandı.

Füze denemesi sebebiyle Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasında yaşayanlardan sığınaklara saklanmaları istendi ve bazı tren seferleri iptal edildi.

Japonya hükümeti mahalli saatle sabah 07:29’da “Şimal Kore’nin bir roket fırlatmış olduğu görülüyor. Lütfen sığınaklara saklanın” uyarısı yapmış oldu.

Kuzey Kore 2017’den bu yana Japonya üstünden roket denemesi yapmıyordu.

Roket Japonya’nın doğusunda ortalama 3000 km açıkta Pasifik Okyanusu’na (Büyük Okyanus) düştü.

Japon yetkililer füzenin ortalama 1000 km irtifada seyrettiğini ve havada 22 dakika seyreden füzenin ortalama 4600 km mesafe kat ettiğini deklare etti.

Bu, ABD’nin Pasifik’teki toprağı Guam’ı vurmaya yetebilecek bir mesafe.

Roket denemesinde yaralanan olmadığı da açıklandı.

Şimal Kore’nin balistik roket ve nükleer tabanca denemeleri yapmasını yasaklayan Birleşmiş Milletler sonucu bulunuyor.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida Pyongyang’ın bu hareketini “sertlik dolu bir fiil” olarak tanımlayarak, sert bir üslupla kınadı. Japonya hükümeti de Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırdı.

Güney Koreli yetkililer de füzenin Şimal Kore’nin Jagang bölgesinden fırlatıldığını duyurdu.

Şimal Kore lideri Kim Jong-un’un füze denemesini, Japonya ve ABD’nin ilgisini çekmek için kasıtlı olarak yapmış olduğu tahmin ediliyor.

Ancak evvelde uyarmadan ya da herhangi bir istişarede bulunmadan başka bir ülkeye doğru ya da üstünden roket fırlatmak internasyonal normlara tamamen aykırı. Bu benzer biçimde denemeler direkt hücum olarak algılanma tehlikesi barındırıyor ve provokatif eylemler olarak değerlendiriliyor.

kuzey kore füzeleri grafik

ABD’nin en üst düzey Doğu Asya ve Pasifik diplomatı Daniel Kritenbrink, Şimal Kore’nin bu hareketini “talihsiz” olarak yorumladı.

Japonya topraklarının üstünden geçerek Pasifik Okyanusu’na düşen roket, Pyongyang’ın yedi gün içinde yapmış olduğu beşinci roket denemesi.

Eylül ayında Şimal Kore kendisini “nükleer devlet” olarak tanımlayan bir yasayı yürürlüğe sokmuş ve Kim Jong-un “nükleerden arınma” müzakerelerini olasılık dışı bırakmıştı.

Tüm internasyonal yaptırımlara karşın Pyongyang 2006-2017 yılları aralığında altı nükleer tecrübe etme yapmış oldu.

Yoruma kapalı.