Marmaris’teki felakete uzman yorumu: Körfez ve marina dolma tehlikesiyle karşı karşıya!

Fırtına ve gök gürültülü sağanak Marmaris’te hayatı olumsuz etkiledi. Rüzgar kuvveti saatte 70 kilometreye ulaştı. Fırtına nedeniyle dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi. Evleri ve işyerlerini su bastı. Metrekare başına yaklaşık 120 kilogram yağış düştü.

Yine yangın felaketi sonucu orman alanları yok olan İçmeler’de sel ve su baskınları meydana geldi. Bir doğa harikası olan bölge, neredeyse her yağışta erozyon, heyelan, sel ve akınlara maruz kalmıştır. Dereler taştı. Toprak ve kütükler, dağlardan yollara akışla taşındı. Alt yapı hatları tıkalı. Kanallar yetersiz kalınca yerleşim yerleri sele teslim oldu. Evleri ve işyerlerini su bastı. Felaketi yaşayan Marmaris halkı canından bezmişti.

DENİZ KAHVERENGİ OLDU

Uyarılara rağmen alınamayan önlemler nedeniyle meydana gelen çevre felaketinden Marmaris Körfezi de nasibini almıştır. Yanan tepelerden çıkan toprak ve çakıl taşları sel suları ile denize yıkandı. Bu nedenle turkuaz deniz kahverengiye döndü. Deniz ekosistemi yok edildi. Bu durum deniz canlılarının yaşamını tehdit etmektedir. Turkuaz rengiyle turistleri büyüleyen denizin son halini görenler gözlerine inanamadı.

KENTSEL ALTYAPI YETERLİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKU) İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Daire Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, sellerin, ormanların yeterince kontrol altına alınamadan yakılması ve sular altında kalması nedeniyle artan yağış yoğunluğunun neden olduğunu söyledi. Ceyhun Özçelik, “Marmaris’in özellikle İçmeler’deki kentsel altyapısı yağmur suyu drenajı açısından yetersiz. İçmeler’in bulunduğu vadi boyunca yamaçlardan su toplayan yan kolun tamamı kapanmış. Doğal drenaj hattının sol kıyısı kesildi. Yer yer keskin virajlarda yön değiştiriyor” dedi.

NEHİR ÜZERİNDEKİ İNŞAAT KALDIRILMALI

Zamanla dere yataklarındaki inşaatın kaldırılması gerektiğini söyleyen Özçelik, yeni drenaj hatlarının yapılmasının elzem olduğunu vurguladı. Özçelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca yanan yamaçlardan gelen yağmur suları çok miktarda tortu, askıda ve yüzer katı madde içerdiğinden kesit değişiklikleri, menfezler vb. su sıçrar.Su seviyesi yükseldikçe kanal tabanındaki hidrostatik yük artar ve düzensiz kanal yıkılır.Bozulmamış bölümlere taşarak şehrin geneline yayılarak hasara neden olur.Dere yatakları ve drenaj hatları üzerindeki inşaatlar kaldırılmalıdır. zamanla ve yenilerine izin verilmemelidir.

Yanık bölgelerden tampon, askıda ve yüzen katı maddelere karşı önlem alınmalıdır. Yanmış bölgelerden gelen tampon ve askıda katı maddeler yağmur suyu drenaj hattında ne yazık ki yetersiz tıkanıklıklara neden olmaktadır. Dipte asılı duran ve yüzen kirleticiler sel sularıyla taşınarak Marmaris’in mavisini kahverengiye boyar. Körfez boyunca bu etki hava fotoğraflarında açıkça görülmektedir. Hele bu etkilerin devam etmesi halinde marina birkaç yıl içinde dolma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu etkileri azaltmanın yolu, uzun vadeli ağaçlandırma, kısa vadeli teraslama ve küçük ölçekli filtreler, ızgaralar, bentler vb. drenaj ağı boyunca.

Yoruma kapalı.