Nemrut Dağı Nerede? Nemrut Dağı Hangi İlde, Nereye Bağlı Ve Nasıl Gidilir, Haritadaki Konumu Ne?

Nemrut Dağı, 1881 senesinde bir mühendis tarafınca ortaya çıkarılmıştır. Bu keşiften bu yana meydana getirilen kazılarda bu zamanı dağın özellikleri öne çıkmaktadır. Jeolojik olarak ise normalde karasal iklim olması gerekirken burada günümüzde burada bulunan Mustafa Kemal Atatürk Baraj Gölü sebebiyle Akdeniz iklimine benzer bir iklim bulunmaktadır. Nemrut Dağı’nın nerede, hangi ilde ve nereye bağlı olduğu büyük merak mevzusudur. Peki, Nemrut Dağı nereye bağlı ve iyi mi gidilir? Tarzındaki soruların yanıtlarını sizin için hazırladık…

Nemrut Dağı Nerede?

Nemrut Dağı, Türkiye’nin Adıyaman ilinde yer edinen 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Yüz ölçümünün büyük bir kısmı Kahta ilçesinde yer alırken azca bir kısmı ise Malatya’nın Pütürge ilçesi civarlarında Ankar dağları civarında Toros dağ silsilesinde bulunmaktadır. 1987’de UNESCO tarafınca Dünya Mirası duyuru edilen Nemrut Dağı, 1988 senesinde tesis edilen Nemrut Dağı Millî Parkı ile korumaya alınmıştır. Bu açıdan baktığımızda Nemrut Dağı, Türkiye için mühim kültürel miraslardan birisidir.

Nemrut Dağı tarihçesinden bahsedecek olursak, eski çağlarda “Kommagene” olarak bilinmektedir ve bu alanda bulunan arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Antiochos tümülüsü ve buradaki dev heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü millî park içinde kalan kültürel değerlerdir. Doğu ve batı teraslarında Antiochos ile tanrı-tanrıça heykellerinin yanı sıra aslan ve kartal heykelleri bulunmaktadır. Batı terasında benzeri olmayan bir aslanlı horoskop yer verilmiştir.

Aslanın üstünde 16 ışından oluşan 3 tane yıldız vardır ve bunların Mars, Merkür ve Jüpiter gezegenlerini temsil etmekte olduğu sanılmaktadır. Tarihte malum en eski horoskoptur. Kommagene kralı Antiochos Theos, MÖ 62 senesinde bu dağın tepesine, pek oldukca Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Mezarda, bir kartalın başı benzer biçimde, tanrıların taş oymaları bulunur. Heykellerin diziliş şekli hiyerotesyon olarak bilinmektedir.

Nemrut Dağı Heykelleri Nerede?

Nemrut Dağı, yukarıda belirttiğimiz benzer biçimde yüz ölçümünün büyük bir kısmı Kahta ilçesinde yer alırken azca bir kısmı ise Malatya’nın Pütürge ilçesi civarlarında Ankar dağları civarında Toros dağ silsilesinde yer edinen bir oluşumdur. Burayı benzeri olmayan kılan heykeller ise Nemrut Dağı’nın yamaçlarında bulunmaktadır.

Nemrut Dağı Hangi İlde?

Nemrut Dağı Türkiye’nin Adıyaman ilinde yer verilmiştir. Bu dağ ortalama olarak 2150 metre yüksekliğindedir. Yüz ölçümünün büyük bir kısmı Kahta ilçesinde yer almasının yanı sıra bir kısmı da Malatya’nın Pütürge ilçesi civarlarındaki Ankar dağları civarındadır.

Yoruma kapalı.