O konutlar Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa’da yapılacak

Türkiye’yi kasıp kavuran, Şanlıurfa’da yıkım ve can kayıplarına neden olan Kahramanmaraş depremlerinin ardından kentsel dönüşüm ve konut projelerini yeniden canlandıran ve hızlandıran Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, çok yakında projenin temelini atacaklarını belirterek, bölgede incelemelerde bulundu. Sismik izolatörlü 1000 konut yapılacak. .

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu, Eyyübiye Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Aslıhan ve Teknik Heyetiyle birlikte Bildim ve Küçükhan mahalleleri sınırları içinde yer alan rezerv yapı alanında açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Kuş, şunları söyledi: 1400 dekarlık inşaat alanı üzerine 32 parsel üzerine yapılacak 1000 konut projelendirildi.. sismik izolatörlerin kullanılacağını duyurdu.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından konut ihtiyacını karşılamak için harekete geçen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, imar tahsisi ve uygulaması yapılan Eyyübiye Mahallesi Rezervi yapı alanında yol çalışmaları yaparken Plan onaylandı, diye devam etti, projeyi incelediklerini ve buraya yapılacak tüm konutların depreme karşı çok önemli koruma sağlayan sismik izolasyon sistemi ile inşa edileceğini söyledi.

1000 konuttan oluşacak projede eğitim alanları, sağlık ve spor tesisleri, konutlardan bağımsız ticari alanlar ve cami gibi sosyal tesislerin yer alacağını kaydeden Başkan Kuş, metrekare ve oda sayısının planlanacağını söyledi. sorusuna göre ise, “Depremden hemen sonra oturup projemizi gözden geçirelim. Sismik izolatörlü bir bina yapmaya karar verdik. Türkiye’de muhtemelen bazı binalar var. Neredeyse hiç site tabanı yok. Bu anlamda Türkiye’de yeni ufuklar açacağız” dedi.

Bin konuttan oluşacak sismik izolasyon projesi ile küçük bir uydu şehir kurmayı planladıklarını ve insanların bu projeyi bu projeye tercih edeceğini ifade eden Başkan Mehmet Kuş, projenin hayata geçmesiyle birlikte özel sektöre geçişin başlayacağını söyledi. İmar planlarının onaylanmasında emeği geçen Ayşe Sula Köseoğlu’na teşekkür eden Başkan Kuş, hayata geçirilecek projenin şehir ve Harran ovası manzaralı olacağını ve buranın yaşanacak bir yer haline geleceğini söyledi. eğitim alanları, parkları ve sosyal tesisleri ile herkes huzur ve güven içinde yaşamak ister.

Eyyübiye’nin dağlık bölgelerinin oldukça güvenli bir konut inşaat tesisine sahip olduğunu ve göreve gelir gelmez Şanlıurfa’da yeni yerleşim birimleri kurmak için büyük çaba sarf ettiklerini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Kuş, rezervin yapı alanının sıfırlanacağını söyledi. Şanlıurfa’nın tüm konut ihtiyacına cevap verecek büyüklükte olduğunu ve ihtiyaca göre büyütülebileceğini söyledi.
Eyyübiye’nin de eski Urfa gibi tüm Urfalıların eski yurdu olduğunu, yapılacak depreme dayanıklı konut projeleri ve izolatörler sayesinde herkesin eski yuvasına döneceğini hatırlatan Başkan Kuş, “Bunlardan sonra inşallah. projelerle Urfa’nın en güzel ilçeleri burada yükselecek” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK PROJE

Eyyübiye’de başlatılan değişim ve dönüşüm çalışmalarından dolayı Başkan Kuş ve ekibine teşekkür eden AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu, “Burada başlatılan inanılmaz değişim ve dönüşümü ciddi anlamda destekliyorum. Şanlıurfa ve Eyyübiye Türkiye’miz için tarihi yerlerdir. Bu konuda Türkiye’ye örnek olacak projelere imza atan Başkanımız Mehmet Kuş’u tebrik ediyorum” dedi.

MEVCUT İMAR PLANI HAZIR

Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 11 ilde büyük yıkım ve hasara yol açan depremlerin ardından tüm kurum ve kuruluşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yeni ve güvenli konutların oluşturulması için çalışmalarına hız verdi. Deprem öncesi yeni ve güvenli yaşam alanlarının oluşturulması için çalışmalarını sürdüren Eyyübiye Belediyesi, rezerv yapı alanı için uygulama imar planı hazırlıklarını tamamlayarak bölgede hayata geçirilecek konut, konut gibi projeleri sundu. sosyal hizmet tesislerini, eğitim ve sağlık kurumlarını, görselleri ile birlikte kamuoyuna sunmaktadır.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi Bildim ve Küçükhan mahalleleri sınırları içerisinde yer alan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Rezerv Yapı Alanı” ilan edilen alan için 1/1000 ölçekli imar plan teklifi 9 3194 md. 6, Sanatın 6. paragrafı uyarınca resmi olarak onaylanmıştır. 6 sayılı Kanun 6306 sayılı Kanun ve md. 2/a fıkrası.

Onaylanan imar başvurusu, Şanlıurfa Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 16 Şubat 2022 tarihinde 2444 sayılı İmar Kanunu’nun 8. maddesi gereğince askıya alınarak sonuçlandırılmıştır. 3194.

Yoruma kapalı.