Sağlık Bakanlığı İstanbul ve İzmir’de mide botoksu yapan iki merkeze soruşturma başlattı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığın duyurusunu sosyal medya hesabından paylaştı.

Duyuruda, obezite tedavisi için mide botoksu yaptırdıktan sonra yan etki nedeniyle farklı hastanelere başvuran hastaların olduğu bildirildi.

Ardından İstanbul Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Sağlık Müdürlüğü’nün ilgili birimlerinin bu tedavinin uygulandığı merkezlerde olağanüstü acil durum denetimleri yaptığı belirtilirken, bu hastaların faaliyette bulunan Özel GSM Gisbir Sağlık Merkezi Hastanesi’ne müdahale ettiği belirlendi. İstanbul’da ve İzmir’de faaliyet gösteren Özel Batı Anadolu Tıp Merkezi’nde tedavide kullanılan ürünlere el konulduğu ve incelendiği belirtildi.

İlanda şunlar kaydedildi:

“Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan değerlendirmede, söz konusu ürünün partisinin ithalatına izin verildiği ancak mide botoksunda kullanımının endikasyon dışı olduğu bildirildi.
Her iki sağlık kuruluşunun yetkili birimlerinin faaliyetleri durdurulmuş ve ilgili kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır. Konu Bakanlığımızca titizlikle takip edilmektedir. Etkilenen hastalarımıza gerekli tedaviler uygulanmış olup, takibi yapılmaktadır.”

Yoruma kapalı.