Sağlık Bakanlığı’ndan Adıyaman’a tam teşekküllü sahra hastanesi

Depremin ilk gününden itibaren Adıyaman şehir merkezinde çeşitli noktalarda kurulan çadırlarda Sağlık Bakanlığı tarafından verilen sağlık hizmetleri ağına tam teşekküllü bir sahra hastanesi daha eklendi. Dün kurulan sahra hastanesinde 80 depremzede tedavi gördü. Normal bir hastane görünümünde olan sahra hastanelerinde ameliyathane ve acil servislerin yanı sıra röntgen ve çeşitli tıbbi malzemeler de bulunuyor.

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Başkanı Adıyaman Sahra Hastanesi Sağlık Hizmetleri ve Acil Tıp Uzmanı Dr. Arif Kadri Balcı, “Dünden beri Altınşehir İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde sahra hastanesi kurup hizmete açtık. Dünden bugüne 80’e yakın hastaya hizmet verdik. Adıyaman’da 19 çadırda hizmet veriyoruz. 2’si çadırda. “Yoğun bakım dahil 16 yatağımız var. Kara ambulansı, helikopter ambulansı ve hava ambulansı ile ilgili tüm hastanelere ameliyathanemiz ve laboratuvarımızı devreye soktuk.”

Sahra hastanelerinin sıradan hastanelerden hiçbir farkı olmadığını belirten Balcı, “İlk günden beri UMKE ve 112 aracımızla gerek molozda, gerekse arazide Adıyaman’ın her noktasında tüm operasyonları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sahra hastanemizde tam teşekküllü bir hastanede olması gereken tüm hizmetler verilmektedir.Hemen hemen her branşta uzmanlarımız mevcuttur.Sahadan, şehir dışından ve Sağlık Bakanlığımızdan gönderilen tüm personelimiz ellerinden geldiğince yardımcı olmaktadır. “

Yoruma kapalı.