Sahte gurbetçiye “Tokat” operasyonu! Gözaltına alındı

Polis ekipleri, başta Ankara olmak suretiyle 21 ilde 51 değişik vakada kendisini gurbetçi olarak tanıtan bir kişinin, üstünde Türk parası olmadığını söyleyerek bilhassa yaşlı vatandaşlardan para bozdurma bahanesiyle düzmece para verip karşılığında Türk lirası aldığını tespit etti.

Çalışmalarını yoğunlaştıran takımlar, {güvenlik kamerası} görüntülerini inceleyerek dolandırıcılık suçunu plakasız araçla gerçekleştiren şüphelinin kimliğini belirledi.

S.A’yı takibe alan polis, vatandaşları dolandırdığı anları da kayda aldı. Operasyon için harekete geçen takımlar, seyir halindeki aracı durdurarak S.A’yı gözaltına aldı.

32 BİN 500 SAHTE AVRO ELE GEÇİRİLDİ

Şüphelinin evinde meydana getirilen aramada, 556’sı 50, 47’si 100 avro olmak suretiyle toplam 32 bin 500 düzmece avro ele geçirildi.

Şüphelinin kendisini Almanya’dan gelen gurbetçi olarak tanıttığı ve hayır yapmak istediğini söyleyerek vatandaşların insani ve dini duygularını istismar etmiş olduğu belirlendi. Bilhassa ayırt etme gücü düşük yaşlı vatandaşları hedef alarak, para bozdurma bahanesiyle düzmece avro veren şüphelinin, cami inşaatlarına yüklü yardım yapma vaadiyle görevlilere 400-500 avro içinde düzmece para verip yardım kutularındaki paraları almış olduğu, camiden çıkan vatandaşlara desteğe muhtaç insanlara zekat vermek istediğini belirterek, elindeki düzmece dövizi düşük kurdan Türk Lirası karşılığı bozdurduğu tespit edildi.

FÖTR ŞAPKA, FULAR, KIRMIZI CEKET…

Şüphelinin, bazı mağdurlara Özbekistan Somu, Şimal Kore Wonu verdiği, bu paraların değerinin yüksek bulunduğunu söyleyerek yüksek miktarlarda Türk lirası almış olduğu, tanınmamak ve kendisini Avrupalı göstermek için fötr şapka, fular, kırmızı ceket şeklinde giysiler giydirilmiş olduğu belirlendi.

Ekiplerin geçmişe dönük çalışmalarında ise şüphelinin 2006’dan itibaren benzer yöntemler kullanarak düzmece para ile dolandırıcılık yapmış olduğu ve 9 değişik dosyadan arandığı tespit edildi.

Emniyette ifadesi alınarak adliyeye sevk edilen S.A, cezaevine gönderildi.

Yoruma kapalı.