Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Ne Demek? Arapça Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Nasıl Yazılır, Anlamı Nedir?

Arapça bir tabir olduğu için “Sallallahu aleyhi ve sellem”in ne anlama geldiğini zannedenler olabilir. Pek çok kişi anlamını bilmese de günlük konuşmada bu ifadeyi sıklıkla kullanır. “Sallallahu aleyhi ve sellem” nasıl yazılır sorusu da ayrı bir merak konusudur. Çünkü yazı dilinde hataya yer yoktur. Bu nedenle öncelikle “Sallallahu Alaihi wa Sellam”ın doğru yazılışı öğrenilmelidir. sallallâhu aleyhi ve sellem nedir? Bu ne anlama geliyor?

sallallâhu aleyhi ve sellem ne demek?

Arapça bir ifade olan Sallallahu Alaihi wa Sallam’ın doğru yazılışı budur. Anlamı: “Allah – celâluhu – ona (Peygambere) salat ve selam etsin” demektir. Bu nedenle dini anlamda önemli bir ifadedir. Yazılı olsun, sözlü olsun, peygamberi anmak ve O’nun büyüklüğünü belirtmek için ifade edilir. Dolayısıyla bir saygı ifadesi olduğu söylenebilir. Bu ibare Arapça’da “selam”, “refah” ve “barış” anlamlarına da gelir. Hz.Muhammed’e ithafen, rahmet dilenmesi, dua edilmesi ve ondan şefaat istenmesi söylenir.

Türkçe yazılışı şu şekildedir.

SallaAllahu aleyhi ve sellem

Arapça yazı şu şekildedir:

صلى الله عليه ve سلم

“Sallallahu aleyhi ve sellem” demenin fazileti nedir?

Muhammed’i övmek ve şükretmek için söylenen “Sallallahü aleyhi ve sellem” demesinin dinî açıdan ayrı bir önemi vardır. Kim ona samimiyetle salavat getirirse, Allah o kimsenin derecesini yükseltir ve Peygamberimizin şefaatine mazhar olur. Salavattan ayrılmak, bu rahmet ve şefaatten mahrum olmak demektir. Bir Müslümanın sık sık “Sallallahü aleyhi ve sellem” demesi, Peygamberimize olan sevgisini artırır ve meleklerin ona duâ etmesini sağlar. Hz.Muhammed ismini duyduktan sonra salavat getirmeyene meleklerin laneti olur. Onun için Peygamberimizin adını işitince salavat getirmelidir.

Yoruma kapalı.