Sur’ların ihtişamının ortaya çıkacağı projede çalışmalar sürüyor

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, UNESCO Dünya Miras Sıralaması’nde yer edinen zamanı Diyarbakır Surları’nın dış kısmında ziyaretçilerin, kesintisiz şekilde gezebilmelerine olanak tanımak amacıyla başlatmış olduğu “Benusen Peyzaj ve Çevre Düzenleme” projesinde altyapı emekleri sürüyor. Sulama tesisatı, toprak gereksinim duyan alanlara toprak takviyesi ve tesviyesi şeklinde altyapı çalışmalarının devam etmiş olduğu proje toplam 33 bin metrekareden oluşuyor. Takımlar, zamanı Diyarbakır Surlarının ihtişamını ortaya çıkarmak için Sur diplerinin 12 bin 205 metrekarelik alanını çimlendirecek, 9 bin 875 metrekarelik kısmı ise nebat dikimine uygun hale getirecek. 12 değişik türde 303 ağacın toprakla buluşturulacağı projede takımlar, Mardin kapı ile Benusen’e kadar olan bölüme 10 değişik türde 8 bin çalı dikecek.

ZİYARETÇİLERE YÜRÜYÜŞ VE BİSİKLET YOLU

Ziyaretçilerin zamanı Surları, rahat şekilde gezmelerine olanak tanımak amacıyla 3 bin metrekare alan bazalt ile kaplanarak yürüyüş yolu inşa edilecek. Ortalama 2 bin 815 metrekarelik kısmı bisiklet yolu şeklinde değerlendirecek.

VATANDAŞLAR SEYİR TERASLARIYLA MANZARANIN TADINA DOYACAK

Vatandaşların Sur haricinde kalan Benusen Vadisi’nin manzarasını doyasıya izleyebilmelerini sağlamak için toplam 1185 metrekareden oluşan değişik noktalarda 4 seyir terası oluşturulacak. Ziyaretçileri bilgilendirme amacıyla yönlendirme panoları alana yerleştirilecek. Vatandaşların dinlenmelerine olanak sağlamak için belirlenen alanlara 35 oturma grubu yerleştirilecek.

Yoruma kapalı.