Suudi Arabistan’da “Umre ziyaretini Kraliçe’ye adayan” bir kişi tutuklandı

Yemenli adam Umre için camideydi

Kaynak, Twitter

Suudi Arabistan’da Umre ibadetini Kraliçe Elizabeth’in ruhuna adadığını söyleyen bir şahıs tutuklandı.

Yemen vatandaşı olduğu kaydedilen şahıs bu anmayı toplumsal medyada paylaştı.

Oluşan tepki sonrası bu şahıs yakalanarak tutuklandı.

Suudi Arabistan yetkililerinin, Twitter üstünden meydana getirilen açıklamada “Caminin güvenlik görevlileri, Yüce Camii içinde bir pankart taşıyarak kuralları ve Umre düzenini ihlâl eden Yemen vatandaşı bir kişiyi tutukladı” ifadelerine yer verildi.

Suudi Arabistan’da oturma izni bulunan bu kişinin yargı önüne çıkarıldığı da bu açıklamayla teyit edilmiş oldu. 

Tutuklanan kişinin İhram giysileri içindeki videosu oldukça sayıda toplumsal medya kullanıcısı tarafınca paylaşıldı.

Videoda bu kişinin elinde görülen pankartta “Kraliçe 2. Elizabeth’in ruhu için Umre, Tanrı’tan O’nu cennetine kabul etmesini istiyoruz” yazıyordu.

‘Dini ritüelleri hiçe sayma’ suçlaması

Sosyal medya platformlarında oldukça sayıda öfkeli ileti paylaşan kullanıcılar, kısa sürede Arrest_Theimmoral (Ahlaksızı Tutukla) etiketini paylaşarak oldukça sayıda tweet paylaştı.

Ulu Camii ve Mescid-i Nebevi’den görevli Şeyh Abdül Rahman bin Abdülaziz Al Sudais, mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada “Mukaddes camilerin yalnız Tanrı’a yakarma etme mekanlarını bulunduğunu, çarpıcı söz yada pankart taşımanın kuralları ve talimatları ihlâl etmek anlamına geldiğini” söylemiş oldu.

Al Sudais, “Bu camilerin mukaddes bulunduğunu ve ona bakılırsa hareket etmek icap ettiğini” belirtirken ibadetin de çarpıcı söz atmadan, “gerçek İslami davranışın haricinde herhangi bir ifade kullanmadan” yapılması icap ettiğini savundu.

İfade özgürlüğü tartışması

Bazı toplumsal medya kullanıcıları ise, her ne kadar tutuklanan kişinin “oldukça yanlış bir harekette bulunduğunu düşünseler de” mevzunun bu şekilde ele alınmaması icap ettiğini savundu. Bu kullanıcılar meselenin ifade özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiği; bu kişinin tutuklanmaması gerektiğine yönelik mesajlar paylaştı.

Bazı kullanıcılar da bu kişinin yaptıklarından dini olarak aslına bakarsanız görevli tutulacağını fakat bunun kişisel bir tercih bulunduğunu savundu; bunun cezasının tutuklanmak olmaması icap ettiğini yazdı.

Kraliçe’yle ilgili yanlış bilgilerin kurbanı mı?

Bazı kullanıcılar ise Yemen vatandaşı bu kişinin Umre ibadetini Kraliçe’ye adamasının “oldukça haklı bir davranış” bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Bunu da İngiliz kraliyet ailesinin kökenlerinin Muhammed Peygamber’in ailesine dayandığını iddia eden, doğruluğu kanıtlanmamış sadece bazı kişiler içinde yayılmış bir ‘araştırma’ya bağlıyorlar. 

Bazı kişiler de Yemenli tutuklunun “Mısır’ın Başmüftüsü Ali Gomaa’dan gelen bir fetvanın ve Kraliçe’nin Müslüman olarak öldüğünü iddia eden yalan haberlerin kurbanı bulunduğunu” korumak için çaba sarfediyor.

Bundan birkaç yıl ilkin Şeyh Ali Gomaa, İngiliz Kraliyet ailesinin kökenlerinin Muhammed Peygamber’e dayandığını iddia etmişti. Bu şekilde bir araştırma olduğuna dair iddialar da ondan sonrasında yayılmıştı.

O dönem BBC’ye konuşan uzmanlar “Bunun doğrulanmadığını; kanıtların ortaya çıkarılması için bağımsız ve teyit edilmiş belgelerin kullanılması icap ettiğini” söylemişti.

Yoruma kapalı.